Úplavice se v poslední době šíří hlavně mezi romskými dětmi v různých částech Ostravy. (Ilustrační foto)

Úplavice se v poslední době šíří hlavně mezi romskými dětmi v různých částech Ostravy. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Ostravou se šíří úplavice, trápí hlavně děti z romské ubytovny

  • 47
Asi dvě desítky pacientů s průjmy leží nyní na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice. Jsou to převážně romské děti, ale i jejich rodiče z různých částí Ostravy. Řada z nich už má potvrzenou bacilární úplavici. Podle hygieniků onemocnělo akutním průjmovým onemocněním od 16. srpna už jednatřicet lidí.

"Pacienti s průjmy k nám chodí už nejméně týden. Někteří odešli domů, ale pár z nich se později vrátilo, když se ukázalo, že byli v kontaktu s nakaženými úplavicí," říká lékařka Alena Zjevíková.

Bacilární úplavice

Nemoc se za jeden až pět dní po nákaze projevuje obvykle bolestmi a křečemi břicha, zvýšenou teplotou až horečkou a průjmem, který bývá často s příměsí hlenu, někdy i krve. Onemocnění ale může probíhat také velmi lehce, tedy i bez průjmu.

Podle ní řada pacientů teprve čeká na výsledky bakteriologických testů, které by měly ukázat příčiny potíží. U několika rodin už se však úplavice potvrdila.

Hygienici MF DNES potvrdili, že od 16. srpna evidují už jednatřicet případů akutního průjmového onemocnění u lidí v Ostravě, ale i Bohumíně.

"Onemocnění se vyskytlo u lidí ubytovaných v ubytovně v Ostravě-Svinově a v oblastech obytných domů v Hrušově, Vítkovicích a v Bohumíně," řekl Radim Mudra z krajské hygienické stanice v Ostravě.

Úplavice se šíří při nedodržování hygieny

Největší počet onemocnění evidují hygienici ve svinovské ubytovně. Celkem tu akutním průjmem onemocnělo už dvaadvacet lidí. "Onemocnění se vyskytlo postupně v deseti rodinách a onemocnělo jednadvacet dětí a deset dospělých," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková s tím, že se jedná o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem.

"Nemocné jsou hlavně děti, ale nakazilo se i pár rodičů. Nakazit se lze i opakovaně. Stav žádného z našich pacientů není vážný, ale potřebují poněkud jinou péči. Posílá nám je i hygiena," sdělila Alena Zjevíková.

Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nemocí. Infekční je už dávka okolo 200 bakterií. Jde o výlučně lidské onemocnění, které se snadno přenáší tam, kde nejsou dodržovaná hygienická pravidla.

Protože nákaza postihla řadu romských rodin v různých částech krajského města, situaci pomáhá hygienikům zvládat i organizace Společně-Jekhetane.

"Podle informací, které zazněly na jednání hygienické stanice, zatím onemocnělo asi 14 lidí z ubytovny ve Svinově-Dubí a pak po jednom nebo dvou lidech v domech ve Vítkovicích, Hrušově i Mariánských Horách," řekl romský aktivista Kumar Vishwanathan.

Podle lékařky Zjevíkové je nejlepší prevencí dobrá hygiena. "Základem je mytí rukou," říká. S osvětou pomáhají nevládní organizace. Roznášejí letáčky a hovoří s lidmi v rizikových lokalitách. Mimo jiné i v ghettu Přednádraží.

Děti z rodin, kde je nákaza, nesmějí do školy

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. S Jekhetane budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Vishwanathan.

Děti z rodin, ve kterých se vyskytla nákaza, nesmí chodit do školy. "My jsme se o úplavici dozvěděli v pondělí. V ten den přišel do místní školy jen jeden žák, který byl v kontaktu s nemocnými. Od úterý už ve škole není," říká starostka Ostravy-Svinova Eva Poštová.

"Všem lidem, kteří přišli do kontaktu s onemocněním, byl vystaven lékařský dohled. Musí se podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům," řekl Radim Mudra. Úplavice je "nemoc špinavých rukou. "Zásadou prevence je tedy dodržování osobní hygieny, zejména časté mytí rukou," dodal hygienik.

Kromě aktuálního hromadného výskytu evidovala letos krajská hygienická stanice pouze jeden případ onemocnění bacilární úplavicí. Loni zaznamenala celkem čtyřiačtyřicet případů těchto onemocnění.

, ,