Je to zlo. Ale do rozpočtu automaty přinášejí slušné peníze. Takové dilema se v době blížících se voleb bude řešit stále častěji. Ilustrační snímek

Je to zlo. Ale do rozpočtu automaty přinášejí slušné peníze. Takové dilema se v době blížících se voleb bude řešit stále častěji. Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Předvolební sliby startují. Vymýtíme hazard, říká ostravská ČSSD

  • 3
Vymýtit herny. To bude zajisté velké téma podzimních voleb. Dokazuje to i ostravská ČSSD. Ta oznámila, že chce konec hazardu ve městě. Jiné strany to udivilo. I proto, že sociální demokraté byli u zrodu vyhlášky, která chce část heren zachovat.

"Chceme prosadit celoplošný zákaz hazardu. A to i při vědomí toho, že tak město přijde o 280 milionů korun ročně. Tyto peníze získané z neštěstí druhých nejsou v rozpočtu až tak bezpodmínečně nutné," řekl před pár dny Lumír Palyza, který se velmi pravděpodobně stane lídrem ostravské ČSSD v komunálních volbách.

Historie vyhlášky

Předpis funguje už asi patnáct let. Zatímco ten dosavadní říká, kde herny být nemůžou, ten nový jmenuje místa, kde smí být.

Některé obvody jako Poruba nebo centrum už schválily úplný zákaz hazardu. Ten ale začne platit až s novou celoměstskou vyhláškou.

Přestože městské vedení sociální demokracie avizuje, že vymýtí hazard, svou nejbližší šanci to udělat ale zřejmě nevyužije.

Pravděpodobně v dubnu by totiž městští zastupitelé měli hlasovat o návrhu celoostravské vyhlášky, která stanoví území, kde bude možné herny dál provozovat.

Teď ne, diskuze se stále vyvíjí

Značná část současných provozoven by jejím prostřednictvím měla zaniknout, některé ale zůstanou zachovány. A zastupitelé za ČSSD pravděpodobně nenavrhnou takové znění předpisu, které by počítalo s úplným zákazem heren v Ostravě.

"Uvažovali jsme o tom, že bychom některého ze zastupitelů tímto návrhem pověřili, ale nakonec jsme od toho ustoupili," říká šéf ostravské ČSSD Adam Rykala s tím, že pokud některý ze zástupců jiných stran nulovou toleranci hazardu navrhne, tak sociálnědemokratičtí zastupitelé by měli hlasovat pro. Tedy alespoň jejich část. Klub zastupitelů je totiž stejně jako celá ostravská organizace strany nejednotný.

A to je podle Rykaly i jeden z důvodů, proč se úplný konec heren členům ČSSD v ostravském zastupitelstvu do konce volebního období nepodaří prosadit. A proč o něm vlastně někteří ostravští sociální demokraté nahlas mluví až teď, když se mohli spolupodílet už na podobě aktuálně vznikající vyhlášky?

"Diskuse o přítomnosti heren v Ostravě se pořád vyvíjí, teď se navíc ukazuje, že příjmy, které Ostrava má z hazardu, je možné pokrýt jinak," vysvětluje to Adam Rykala.

Není to málo peněz, říká náměstek

Třeba náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS) ale poukazuje na to, že finanční příjmy plynoucí z hazardu je třeba brát v potaz.

Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala.

"Až bude někdo příště sestavovat rozpočet, zjistí, že kromě dvou set milionů, o něž Ostrava přišla kvůli změně zákona o rozpočtovém určení daní, chybí i dalších tři sta milionů z hazardu. A to už není málo peněz," konstatoval Tomáš Petřík.

Obdobně mluví i jeho stranický kolega Martin Štěpánek, rovněž náměstek primátora.

Na otázku, zda je pro něj překvapivé, že ostravská ČSSD vytáhla do boje za vymýcení hazardu, odvětil: "Těžko říct, zda je to dané změnou názoru, či tím, že se blíží volby. To musí říct kolegové ze sociální demokracie. U regulace hazardu ale platí: dvakrát měř, jednou řež."

Také ODS přitom počítá s tím, že regulace hazardu bude jedním z předvolebních témat. Nejprve ho ale členové musejí prodiskutovat a zaujmout k němu stanovisko.

Zakázat videoterminály je už snadnější

Nová podoba vyhlášky, která reguluje hazard na území Ostravy, by měla omezit současný počet heren zhruba o čtyřicet procent. Třeba zastupitelé Poruby nebo Moravské Ostravy a Přívozu už odsouhlasili, že chtějí hazard vymýtit zcela.

A to jak výherní automaty, tak i videoloterijní terminály, pro něž povolení vydává ministerstvo financí. To by podle rozhodnutí Ústavního soudu propříště už tam, kde si zákaz hazardu odsouhlasí, nemělo provozovatelům videoloterijních terminálů prodloužit povolení.

A podle Matěje Hollana ze sdružení Brnění, které usiluje o omezení hazardu v Česku, tak nyní i postupuje.

"Zatímco dřívější ministři rozhodnutí Ústavního soudu obcházeli, nyní třeba v Brně během pár týdnů zmizelo několik desítek heren," zmínil Hollan.

V kraji už herny zcela zakázali například v Krnově nebo Českém Těšíně. Třeba v Krnově začne nařízení platit od září 2015. A do téhož roku směrují platnost chystaného dokumentu i představitelé Ostravy.

Přestože jeho podobu nyní posuzuje právní kancelář, je dost možné, že ji napadnou zástupci sdružení loterijních společností SPELOS. "Pokud vyhláška některé podnikatele upřednostní tím, že umožní setrvání jejich provozoven, a jiným naopak činnost znemožní, budeme se vůči její podobě bránit," avizoval ředitel sdružení Petr Vrzáň.