Ostravská nemocnice je v dluzích, bývalý šéf se přitom chlubil ziskem

  7:50aktualizováno  7:50
Když letos v červnu opouštěl Městskou nemocnici Ostrava ředitel Jan Zháněl, chlubil se hospodařením se ziskem 400 tisíc korun. Pod vedením Tomáše Nykela je ale špitál ve ztrátě v řádu desítek milionů. Podle nového šéfa "sekyru" zaťalo právě bývalé vedení špitálu, které si pohrálo s čísly v účetnictví.

Pro personál Městské nemocnice Ostrava je to šok. Zařízení s vyrovnaným hospodařením se ze dne na den dostalo do ztráty.

"Ještě nedávno se nám dařilo, dostali jsme i odměny. V polovině roku se ale vyměnil ředitel a najednou je všechno jinak. Jsem nervózní, bojím se o práci," líčí zdravotnice, která nechce zveřejnit jméno.

Nový ředitel nemocnice Tomáš Nykel ztráty přiznává. "K 31. červenci činí účetně 22 milionů. Do konce roku mohou narůst až na 40 milionů," netají manažer, který vystřídal ve funkci Jana Zháněla.

Jsme v plusu, říkal bývalý ředitel a rozdal miliony na odměnách

Zháněl se přitom těsně předtím, než opustil ředitelský post, hospodařením chlubil. "Za prvních pět měsíců jsme v plusu 400 tisíc. Přesto, že stouply náklady, například výdaje na mzdy o 21 milionů, z toho o 6 v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme," líčil Zháněl, který v květnu rozdal zaměstnancům na odměnách téměř 6 milionů korun, s odvody 7,2 milionu.

Zdravé hospodaření tehdy podepřel argumenty i jeho ekonomický náměstek Jaroslav Dusílek: "Nemáme závazky po lhůtě splatnosti."

Radní Ostravy přesto vyhlásili výběrové řízení na ředitele nemocnice, kterou chtěli z úsporných důvodů organizačně sloučit se záchrankou. 

Tomáš Nykel, který byl do konce června ředitelem novojičínské nemocnice a zároveň primářem Městské záchranné služby Ostrava, úspory slíbil. Jak je tedy možné, že už za měsíc po jeho příchodu jede nemocnice ve ztrátě?

Nykel tvrdí, že "sekyru" nezaťal on, ale bývalé vedení. Ukázaly to předběžné výsledky vnitřního auditu, který si nechal udělat. Nemocnice sice má hotovost na účtech a nehrozí, že by neměla na mzdy či dlužila dodavatelům, ale její hospodaření je ztrátové.

Z plus 107 tisíc je rázem minus 22 milionů

"Podle minulého vedení měli za první polovinu roku zisk 107 tisíc. Když jsme ale správně zaúčtovali reálné příjmy a výdaje včetně plánovaných ztrát, ukázalo se, že na konci července jsme byli na částce minus 22 milionů," říká nový ekonomický náměstek Petr Šmíd s tím, že nyní docházejí faktury z 1. pololetí, které nebyly zohledněny v účetnictví.

Kromě toho podle nového vedení nemocnice vyplatila odměny v rozporu s finančním plánem, započítala do zisku i příjmy za drahé pacienty, které zatím nedostala, a nezohlednila celkový pokles pacientů, kvůli němuž pojišťovny v červenci zkrátily platby o 8 milionů.

Vše nasvědčuje tomu, že si bývalé vedení "hrálo s čísly." Exředitel to nechce komentovat, protože je nemocný a nemá oficiální podklady.

Tři a půl milionu pro bývalé zaměstnance

Jeho někdejší ekonom Dusílek nařčení odmítá. "My jsme hospodařili vyrovnaně. Květnové odměny se nemohly promítnout do ztráty v červenci. Není důležité, zda byly v plánu," řekl. Podle něj nemocnici zatěžuje spíš spojení se ztrátovou záchrankou či nábor nových lékařů.

"A také to, že nové vedení propustilo ředitele, náměstky včetně mě, tajemnici, několik vedoucích odborů a další lidi, a ti všichni teď sedí doma, do konce září pobírají průměrný plat, protože mají překážku v práci, a pak jim náleží odstupné," nabízí další vysvětlení Dusílek.

Asi 20 lidí lidí, kteří už pro ni nepracují, bude nemocnici na platech a dvouměsíčním odstupném stát nejméně 3,5 milionu.

Pacientů se ztráty nedotknou, ujišťuje ředitel i radnice

Náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková ale za kroky nového ředitele stojí.

"Měl právo zvolit si nový tým. Někteří lidé tam nemohli zůstat. Nemocnice byla v plusu díky tomu, že si bývalý ekonom pohrál s čísly, například nadhodnotil výnosy od pojišťoven. A neříká pravdu ani o odměnách. Vyplacení bylo neopodstatněné, protože ve fondu odměn nebyla na konci loňského roku ani koruna," líčí Piperková.

Dodala, že právníci posoudí, zda někdo porušil rozpočtovou kázeň. Radní města pak rozhodnou, zda a jaké sankce uplatní vůči bývalému vedení. Ztráty se podle Nykela a Piperkové nedotknou pacientů, nemocnice je vyrovná v dalších letech. Už prý ví, jak docílí úspor i přílivu pacientů.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jsem prožil nejkrásnější léta, vzpomíná Špaček

Ladislav Špaček

V dalším dílu seriálu MF DNES Ostravské stopy přinášíme povídání s někdejším mluvčím Václava Havla a také...

Nehodu se čtyřmi mrtvými zavinil řidič dodávky, její pátý pasažér přežil

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Viníkem tragické nehody, která se stala před devíti dny v Třinci-Neborech a při níž zahynuli čtyři lidé, je řidič...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz