Ostravská společnost PP FAKR přišla o licenci na pěstitelské pálení. (Ilustrační snímek)

Ostravská společnost PP FAKR přišla o licenci na pěstitelské pálení. (Ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Ostravská PP FAKR nesmí pálit ovoce, ministerstvo jí sebralo licenci

  • 1
Ministerstvo zemědělství zakázalo ostravské pálenici PP FAKR provozovat pěstitelské pálení. Celníci totiž v jejím alkoholu objevili denaturovaný líh. Poprvé od vypuknutí metanolové kauzy tak inspektoři zajistili destiláty z pěstitelského pálení nevhodné ke spotřebě.

"Ve vzorcích odebraných Celním úřadem pro Moravskoslezský kraj bylo zjištěno nadlimitní množství látek, které se používají k denaturaci lihu a nejsou přirozenou součástí lihovin," konstatoval mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Isopropylalkohol - 2-propanol

V organismu se oxiduje v játrech na aceton. Silně dráždí oči a sliznice. Způsobuje útlum centrální nervové soustavy a ve velkých dávkách tlumí také kardiovaskulární systém.

I když dávka 15 g může být bez léčby smrtelná, isopropylalkohol není zdaleka tak toxický jako methanol nebo ethylenglykol.

Při požití lze během první 30 minut odstranit malé dávky zvracením, u větších se používá výplach žaludku. Požitý isopropylalkohol lze vázat pomocí aktivního uhlí.

Zdroj: wikipedia.cz

V jablkovém destilátu byl zjištěn 2-propanol, 2-metyl-2-propanol a nadlimitní množství metanolu. V hruškovém destilátu pak laboratorní analýzy potvrdily přítomnost 2-propanolu a 2-metyl-2-propanolu.

"Množství metanolu bylo překročeno zhruba o 45 procent proti platné evropské legislativě. Zjištěné hodnoty však nejsou pro člověka smrtelné," upřesnil pro ČTK mluvčí.

V soukromé pěstitelské pálenici PP FAKR v Ostravě-Radvanicích udělali celníci kontrolní odběr vzorků na konci března. Do pálenice šli na základě anonymního udání.

Výsledky testů pak podezření potvrdily. Celníci nato v pálenici zajistili okolo 3 200 litrů destilátu z hrušek a jablek. Pálenka nebyla smrtelně nebezpečná. Podle hygieniků však mohou po vypití nastat zdravotní komplikace.

"Inspektoři lidem, kteří si v pálenici lihovinu koupili, doporučují, aby si v případě pochybností nechali ověřit její kvalitu," upozornil Žáček.

V Česku je podle ministerstva povolených 577 pěstitelských pálenic.