Sušení promočených knih v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě.

Sušení promočených knih v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě. | foto: Archiv Moravskoslezské vědecké knihovny

Ostravská vědecká knihovna suší stovky knih, sklep vyplavil liják

  • 6
Část Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě se po pondělních podvečerních bouřkách s přívalovým deštěm změnila v sušárnu. Voda zaplavila sklep a poškodila zhruba tři stovky knih. Znovu se tak prokázalo, jak knihovně schází důstojnější prostředí.

Nad Ostravskem se před dvěma dny prohnalo několik letních bouřek, mezi desítkami zaplavených sklepů byla i Moravskoslezská vědecká knihovna sídlící od svého založení v roce 1951 v části Nové radnice na Prokešově náměstí v centru Ostravy. Voda se dostala i do sklepení, kde jsou uskladněny stovky knih.

"Bohužel zrovna jsme část knih přesunuli na jiné místo kvůli plísni na stěnách. A zrovna tyto svazky skončily pod vodou," smutní ředitelka knihovny Lea Prchalová. Voda prosakovala přes stěnu, tekla zdola i přes horní dveře.

Promočené knihy v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě.
Sušení promočených knih v Moravskoslezské vědecké knihovně.
Voda částečně zamočila i novinový archiv Moravskoslezské vědecké knihovny.

"Promočené jsou asi tři stovky knih a archiv jedněch novin. A tak sušíme a sušíme, naštěstí nám nyní přeje počasí," uvedla ředitelka. Knihovnice vkládají papíry mezi mokré listy, aby se neslepily, ventilátory běží naplno.

Promočené jsou reprezentativní publikace větších formátů, například encyklopedie, cestopisné obrazové knihy nebo díla o umění s četnými fotografiemi. Většinou vše na křídovém papíru, který však po namočení už nikdy nebude mít původní vlastnosti.

Vysušování promočeného sklepení Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.
Sušení promočených knih v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě.

"I když vše usušíme, tak mnoho listů zůstane vlnitých, občas i viditelně poškozených. Chceme ale co nejvíce knih zachránit, ať je nemusíme vyřazovat z fondu," přeje si ředitelka.

V Ostravě už před několika lety vznikl projekt nové moderní vědecké knihovny nazývaný podle vzhledu budovy jako Černá kostka. Náklady by zřejmě překročily miliardu korun.

Jenže nejprve vedení kraje rozhodlo o převedení evropské dotace ve výši 600 milionů kroun z výstavby knihovny na školství a zdravotnictví, poté i vláda ustoupila od slibu poskytnout na stavbu necelou půlmiliardu korun.

Černá kostka

"Kdybychom byli v novém, určitě by se něco takového nestalo," podotkla ředitelka knihovny.

Instituce totiž sídlí už šedesát let ve stejných prostorách. Ve sklepě vlhko a plíseň, rozvody elektřiny nedostačují potřebě počítačové sítě.

"Když občas přijde za den osm i devět stovek návštěvníků, tak to je nezvladatelné," povzdychla si Prchalová. Řešení tristní situace však zatím zůstává v nedohlednu.