Hvězda ostravské zoo - slůně Rashmi.

Hvězda ostravské zoo - slůně Rashmi. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravská zoo slaví šedesátiny, největším dárkem je Rashmi

  • 3
Zoologická zahrada v Ostravě dosáhla takřka důchodového věku, ale na zasloužený odpočinek se rozhodně nechystá. Právě naopak. Letošní jubilejní rok vyšperkovala rekordní návštěvnost a přinesla první dvě živě narozená slůňata v Česku, z nichž ale přežila jen samička Rashmi. Právě ona je nejkrásnějším dárkem zoo ke středečnímu výročí.

V roce 1949 se v Hornickém sadu v Ostravě-Kunčičkách objevil jeden srnec, dvě srny a pět bažantů, později přibylo několik pávů a voliéra s ptáky. To byl základ dnešní zoologické zahrady, která oficiálně vznikla před 60 lety - 26. října 1951.

Lepší dárek k šedesátým narozeninám si snad ostravská zoologická zahrada ani nemohla přát. Čilá půlroční samička Rashmi je totiž první odchované slůně v historii českých a slovenských zahrad. I proto přitahuje nevídanou pozornost.

Zvířecích hvězd měla přitom zahrada v historii víc. Patřil k nim třeba lední medvěd, slon, nosorožec, hroch, vlk či rys ostrovid, který byl dříve také ve znaku zoo.

 Řada zvířat, hlavně velcí savci, ale žila v nevyhovujících podmínkách. Po jejich úhynu proto zoo už v chovu nepokračuje. To platí třeba o ledních medvědech. "Starý medvědinec jsme letos zbourali," říká mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Proč je symbolem zahrady hroch

Od roku 2005 má ostravská zoo ve znaku hrocha. Podílí se na záchraně tohoto ohroženého zvířete a vede jeho Evropskou plemennou knihu.

I na slony si museli návštěvníci počkat třináct let. Vrátili se až po výstavbě pavilonu, který umožňuje odchov mláďat. "Z Rashmi máme velkou radost. Ona i rekordní návštěvnost jsou krásnými dárky k narozeninám zoo," říká Kalousková.

 Ač kulaté výročí připadá na říjen, zoo teď velkolepé oslavy nechystá. Celý rok se totiž odehrává ve znamení různých akcí: křtin mláďat, otvírání nových expozic, promítání filmů nebo třeba oslav Dne zvířat, které se konaly včera.

"Plánujeme ale vydat knihu historických fotografií," slibuje mluvčí a dodává, že historii zahrady přiblíží i výstava na dvou místech v zoo.

A jaká vlastně je šedesátiletá historie zahrady? Velmi rozmanitá. "Po skromných začátcích, kdy se rozkládala na ploše 6,5 hektaru v Ostravě-Kunčičkách, se zoo přestěhovala do Slezské Ostravy, kde dnes zabírá plochu téměř 100 hektarů," říká Kalousková.

Pošlete historické fotky

Malá žádost. Máte-li doma historické fotografie z ostravské zoo, pošlete je elektronicky na adresu josef.gabzdyl@idnes.cz. Snímky zveřejníme. Děkujeme.

Ve Stromovce se zoo otevřela veřejnosti 1. 5. 1960. V prvním desetiletí byla staveništěm, na kterém pomáhali školáci, zaměstnanci firem i další brigádníci. Přesto už získala řadu exotických zvířat: lední medvědy, tygry ussurijské, slona, šimpanze, hrochy či plameňáky.

V 70. letech přibyly další vzácné druhy: nosorožec, jelen milu, zebra Grévyho, kočkodan Dianin, levhart mandžuský, tapír čabrakový či tygr sumaterský, a to chovné páry, které měly mláďata. "Toto období lze označit za chovatelský zlatý věk ostravské zoo, který ji zařadil mezi nejlepší v zemi," líčí Kalousková s tím, že 80. i první polovina 90. let byla naopak pro zoo obdobím stagnace a nejistoty. Nebyly peníze na investice, ubylo zvířat.

Zlom nastal v roce 2004 po dostavbě pavilonu slonů. Od té doby zoo otevřela řadu nových expozic a chystá projekty, které ještě výrazněji změní její tvář.

,