Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ostravské Tieto převzalo z Finska práci za miliardy

  • 1
Dva odlišné úspěchy ohlásily v posledních dnech zahraniční firmy působící v Moravskoslezském kraji. Zatímco IT společnost Tieto získala šestimiliardovou zakázku pro svou ostravskou pobočku, sviadnovská společnost Huisman poprvé získala zakázku sama, bez přispění své zahraniční matky.

„Zapojili jsme se do poskytování služeb pro finský vládní sektor v oblasti datových center a kapacitních služeb. Budeme dodávat velice zabezpečený privátní cloud pro ministerstva a vládní agentury,“ řekl ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

„Smlouva už nějakou dobu běží, ale chvíli trvalo, než jsme v Ostravě zajistili potřebnou bezpečnost dat. Do té doby jsme služby na takové bezpečnostní úrovni z Česka poskytovat nemohli.“

Práci na zakázce se bude věnovat zhruba stovka lidí. A zásadní byla vysoká bezpečnostní opatření. „Od kontroly přístupu přes sledování kamerovým systémem až po šifrovanou komunikaci, nic jsme nemohli ponechat náhodě,“ popisuje Lukasík. „Úroveň zabezpečení je na úplně jiné úrovni než při zakázkách pro privátní sektor.“

Na českém trhu zatím podobná zakázka není možná, česká vláda centralizované datové služby zatím nevyužívá.

Huisman chce více vlastních zakázek

Opačným směrem, k vlastní zakázce v Česku, poprvé ve své historii vykročila sviadnovská společnost Huisman. Firma vyrábějící například ropné vrtné plošiny doposud vyráběla pouze zakázky získané mateřskou společností.

„Společnost získala první samostatnou zakázku v historii českého závodu. Pro výrobce technologických zařízení a strojů Papcel z Litovle dodá části papírenského stroje,“ řekl mediální zástupce Lukáš Klapil.

Pro firmu má jít o mezník vedoucí k větší samostatnosti na centrále společnosti. „Poprvé v historii jsme získali zakázku přímo,“ řekl Jakub Kodytek z Huismanu. „Vytvořili jsme ve Sviadnově oddělení pro rozvoj obchodu, dolaďujeme procesy a organizaci tak, abychom mohli tyto aktivity pokrýt.“

V průběhu tří až pěti let by ve Sviadnově chtěli získávat až čtvrtinu zakázek nezávisle na mateřské firmě.

„Huisman rozšíří aktivity na západních trzích v Německu, Velké Británii nebo Francii, kde chce nabízet hlavně části ocelových konstrukcí třeba pro mosty či převodovky na velké stroje. Do postsovětských republik by měly směřovat produkty ze stávajícího sortimentu nebo kompletní strojírenská řešení do železáren, hutí nebo papíren,“ dokončil Lukáš Klapil.