Korupce se nevyplatí, tak se dá interpretovat odhalení dvou posledních kauz v Ostravě. K dopadení úplatných úředníků pomáhali i jejich kolegové. Ilustrační foto

Korupce se nevyplatí, tak se dá interpretovat odhalení dvou posledních kauz v Ostravě. K dopadení úplatných úředníků pomáhali i jejich kolegové. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ostravské korupční kauzy dokazují lepší kontrolu, říkají politici i odborníci

  • 2
Je většina úředníků zkorumpovaná, nebo je boj proti úplatkům stále účinnější? Oběma způsoby se dá totiž interpretovat poslední dění v Ostravě, kde skončili v rukou policie úředníci magistrátu i vedoucí odboru z obvodní radnice Ostravy-Jihu. Podle politiků a odborníků je správná ta optimističtější možnost.

Hned dvě velké korupční kauzy zasáhly v posledních týdnech Ostravu. První je prodej řidičských průkazů na magistrátu, které získávali uchazeči za úplatu i bez řádného prozkoušení. Postupně v ní bylo obviněno devět lidí, kromě zaměstnanců či provozovatelů autoškol také tři úředníci a dokonce i vedoucí oddělení provozu autoškol a evidence řidičů Antonín Měsíc (více o kauze čtěte zde).

Před pár dny navíc policie rozklíčovala korupční kauzu v městském obvodě Ostrava-Jih. "Zadrželi a obvinili jsme v Ostravě dvě osoby," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Vedoucí místního právního odboru Hana Kalusová a manažer firmy Bytostav Poruba Luděk Jahn zde skončili ve vazbě kvůli podezření z korupce při zakázce za 12 milionů korun na rekonstrukci domu v Jubilejní kolonii (čtěte také Policie zadržela v Ostravě úřednici z radnice a manažera stavební firmy).

Starosta obvodu Karel Sibinský (ČSSD) přitom tvrdí, že na jeho radnici korupci pšenka nekvete. "Je to velký průšvih. Lidé si totiž opět pomyslí své o zkorumpovaných úřednicích. Přitom 99 procent úředníků by si nic takového nedovolilo. Tady jde o jasné selhání jednotlivce," řekl Sibinský.

Podle něj mají na radnici už několik let nastavená tak přísná pravidla pro zadávání veřejných zakázek, že si možnost korupce donedávna sám vůbec nepřipouštěl.

Kvůli přísnosti mi asi podpálili služební vůz, říká starosta

"Neoslovujeme vybrané firmy, vždy se jich hlásí kolem deseti, někdy až jednadvacet. Po všech navíc vyžadujeme víc, než musíme. Za to nás kritizovalo město, podnikatelé i Úřad pro hospodářskou soutěž. Doneslo se mi, že údajně i podpálení mého služebního auta mělo být upozorněním na to, abychom byli benevolentnější, ale důkazy samozřejmě neexistují," vylíčil Sibinský.

Podle něj je vyloučené, aby jakoukoli veřejnou zakázku mohl ovlivnit on sám nebo radní. Museli by totiž do svých zájmů zasvětit hned několik lidí nejméně ze dvou odborů, což by si nikdo nedovolil.

I kontrolní systém podle starosty funguje na radnici dobře. V prověřovaném případě ale selhala právě Kalusová, která byla jeho posledním článkem a měla jako jediná možnost bez vědomí jiných zakázku ovlivnit. Na podezřelé machinace však upozornili jiní úředníci obvodu a případ tak začala prověřovat radnice i policie.

"Začalo to před půl rokem tím, že mě naši úředníci upozornili na podezřelé okolnosti. Stavební firma, která nedala nejvýhodnější nabídku ve výběrovém řízení, najednou v soutěži vyskočila na čelní místo. O detailech hovořit nemohu, ty zkoumá policie. My s ní ale od začátku spolupracujeme. Předali jsme jí bez vědomí obviněné šéfky podklady a policie si případ začala sama hlídat," popsal Sibinský.

Dodal také, že později radnice podezřelé výběrové řízení zrušila a vypsala nové, které vyhrála jiná firma. A přestože Kalusová před zatčením starostovi tvrdila, že vše je čisté, radnice nechala prověřit i další zakázky, ale nic podezřelého nezjistila.

Přesto připravuje další opatření, která mají korupci ještě ztížit. Za každou zakázku zodpovídá konkrétní referent, který má dokumenty zamčené v trezoru, aby v nich nikdo jiný nemohl nic změnit. O výsledcích bude rozhodovat více lidí a firmy budou muset nabídky posílat ve více kopiích - jedna zůstane zamčená pro případ kontroly.

Kupčení s řidičáky chce do budoucna zabránit i magistrát

Svá opatření proti úplatkům se snaží zavádět i na magistrátu. "V učebnách, kde se skládají testy, jsou kamery. Časem je využijeme i při jízdách. Zkušební komisaři teď neví předem, kterou autoškolu budou mít na starost," líčí opatření vedoucí odboru dopravně správních činností magistrátu Dalibor Mozdřeň. Dodal, že policie nyní vyšetřuje nejméně rok staré případy a začala s tím na popud města.

Policisté už obvinili 9 lidí, z toho 4 úředníky města včetně šéfa oddělení Antonína Měsíce. Všichni přitom dřív pracovali u státní policie. Stejně jako starostu Jihu ani primátora města netěší odhalení korupce. Petr Kajnar (ČSSD) ale říká, že je to jednoznačně výsledek činnosti vnitřních kontrolních mechanismů. "V obou případech policie jednala na podněty radnic a ve spolupráci s nimi," zdůrazňuje.

I proto si vedoucí právní poradny společnosti Transparency International Petr Jansa myslí, že obě kauzy nejsou důkazem nárůstu korupce ve městě, ale naopak projevem sílícího boje s ní. "Vážím si toho, když řadový úředník oznámí korupční jednání kolegů, a dočká se podpory vedení. Je čas přestat se tvářit, že korupce není. I když si radnice jejím odhalením dočasně zkazí reputaci, vyplatí se to," říká.

Podobně to vnímá také ostravská politoložka Jiřina Pavlíková. "Korupce je tu už dlouho, ale až v poslední době se o ní hodně a nahlas mluví - dostává se na veřejný pranýř. Je dobře, že radnice začaly hledat cestu, jak z toho ven," míní.