Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské letiště se propadlo do ztráty. Lidé méně létají na dovolené

  14:13aktualizováno  14:13
Po krátkém nadechnutí, kdy bylo ostravské Letiště Leoše Janáčka v Mošnově dva roky po sobě v černých číslech, se jeho hospodaření opět propadlo. Téměř třicetimilionová ztráta je výrazně největší za posledních pět let.

Jedna z mála dobrých zpráv z mošnovského letiště, nízkonákladové lince Ostrava - Londýn se daří. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ztráta téměř dvojnásobně převyšuje nejhorší hospodářský výsledek z roku 2008, kdy letiště prodělalo 15,9 milionu korun.

A letošní rok výrazné zlepšení neslibuje, nárůst počtu cestujících, plynoucí z příchodu společnosti Ryanair, totiž sráží pokles zájmu o leteckou přepravu na dovolenou.

Jak si vedlo ostravské letiště?

Hospodářské výsledky Letiště Leoše Janáčka za posledních pět let.

Rok  - Hospodářský výsledek po zdanění (v Kč)

2008     -15 877 000

2009      - 5 880 000

2010      +1 361 000

2011       +1 595 000

2012       -29 624 000

Zdroj: Výroční zpráva Letiště Ostrava

"Konkrétní čísla v průběhu sezony nesdělujeme, ale vzhledem k ekonomické situaci v regionu už teď víme, že dopravci počítají s menším počtem charterových letů z Ostravy než v loňském roce," poznamenala mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová.

Jsme mile překvapeni, říká Ryanair

 Potvrzuje to i Jiří Hájek, majitel cestovní kanceláře Kovotour. "Na Ostravsku je znatelná nervozita z ekonomických problémů, lidé se stále častěji rozhodují pro dopravu po vlastní ose, automobilem, rozhoduje cena a dostupnost cílové destinace," vysvětlil Hájek.

"Jedním z důvodů ztráty byl pokles tržeb o patnáct procent," vysvětluje ředitel letiště Pavel Schneider. "Ten byl způsoben hlavně tím, že část společností, která u nás provozovala charterové lety, začala nabízet letenky k volnému prodeji, a tím i působit jako pravidelní dopravci. Tak mohli dosáhnout na pobídkový systém letiště, který nabízí novým dopravcům na pravidelných linkách slevy."

Letiště Ostrava - Mošnov

Letiště Ostrava - Mošnov.

Situaci mošnovského letiště může v letošním roce mírně vylepšit příchod společnosti Ryanair, která začala od června létat na pravidelné lince do Londýna.

"Na pravidelných linkách jsme zaznamenali od začátku roku do konce července nárůst přibližně dvě procenta, předpokládáme, že je to způsobeno i příchodem nízkonákladové společnosti Ryanair, která začala operovat z Ostravy," přiblížila průběh první poloviny letošního roku Michaela Kubešová.

Ekonomicky padají i nedaleké polské Katovice

S poptávkou po nové lince jsou spokojeni i zástupci společnosti Ryanair. "Zájem o naši linku z Ostravy je velký, jsme příjemně překvapeni," konstatovala zástupkyně společnosti Henrike Schmitdová. "Do konce roku bychom měli přepravit minimálně plánovaných čtyřicet tisíc pasažérů."

Krizi pociťuje také konkurenční letiště v polských Katovicích, kterému, po letech růstu, začali pomalu ubývat cestující.

V prvních šesti měsících tohoto roku se pokles celkového počtu cestujících, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, pohyboval od dvou do šesti procent, propad zájmu o charterové lety je ještě výraznější, například v květnu odletělo z katovického letiště o šestnáct procent pasažérů méně než v předchozím roce, v červnu pak propad činil 5,5 procenta, což je téměř sedm tisíc lidí.

I přes mírný pokles počtu pasažérů ale Katovice nechávají Mošnov daleko za sebou, jen za prvních šest měsíců letošního roku zde bylo odbaveno více než 1,1 milionu cestujících, což je číslo, na které se musí ostravské letiště "skládat" více než tři roky.

Katovice jsou také častým výchozím letištěm lidí z Moravskoslezského kraje, kteří mohou od května využívat i přímé mikrobusové spojení z Ostravy.

"Zájem je velký, denně do Katovic převezeme několik desítek lidí, za květen až červenec si koupilo rezervace více než tisíc lidí," řekl Aleš Ondrůj ze společnosti TigerExpress.eu, která linku mikrobusů provozuje.

Ostravské letiště ze satelitního pohledu.

Ostravské letiště ze satelitního pohledu.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz