Ostravská ODS je proti vládě, nechce město připravit o 158 milionů

  9:37aktualizováno  9:37
Plán vlády Petra Nečase přerozdělit peníze pro obce tak, že největší města přijdou celkem o miliardu korun, postavil premiérovy spolustraníky z ODS v Ostravě do "protivládní opozice". Zdejší občanští demokraté jsou totiž proti návrhu, který ve výsledku Ostravu připraví o 158 milionů.

Fakt, že proti vládnímu návrhu je ostravský primátor Petr Kajnar z ČSSD (na snímku vlevo) zase tolik nepřekvapí. Plán, který město připraví o 158 milionů však ostře kritizuje i ostravská ODS, například náměstek primátora Dalibor Madej (vpravo). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zástupci ODS z ostravského magistrátu se tak ve vlastní straně dostali do defenzivy. Jejich snaha zastavit změnu v rozdělování peněz městům a obcím byla úspěšná jen částečně. Původní návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by čtyři největší města včetně Ostravy připravil celkem zhruba o pět miliard.

"V koalici jsme se již dohodli na kompromisu. Ve středu by mohla o novém rozpočtovém určení daní rozhodnout vláda a v červnu parlament," řekl šéf poslaneckého klubu ODS a bývalý opavský primátor Zbyněk Stanjura.

"V praxi by to znamenalo, že malé obce dostanou minimálně 9 tisíc korun na obyvatele a Ostrava přijde maximálně o 158 milionů korun," vysvětlil poslanec výsledek dlouhodobého sporu o to, o kolik peněz mají přijít čtyři největší města v republice na úkor posílení rozpočtů menších měst.

Je to naprosto špatně, kritizuje vládu ostravská ODS

Původně měla Ostrava přijít o více než miliardu, ztráta v rozpočtu se však podle poslední koaliční dohody smrskla na 158 milionů korun. I to je ale podle náměstka ostravského primátora Dalibora Madeje z ODS příliš.

"Je to naprosto špatné rozhodnutí. Ostrava není jen Ostravou, jako krajské město zajišťuje servis pro obyvatele celého kraje. Ať už se například MHD, divadel či oprav silnic a parkovišť týče. Ty peníze se mohly najít někde jinde," dodal ostravský zastupitel za ODS.

Dalibor Madej ale sám přiznává, že se ve straně ocitli ostravští zastupitelé v defenzivě, byť je podpořili jejich brněnští, pražští i plzeňští kolegové. "Snažili jsme se to vysvětlit na výkonné radě strany, ale bylo nám řečeno, že jde o koaliční kompromis, že se více dosáhnout nedá," popsal Dalibor Madej dění ve straně. Jako vítězové si tak mohou připadat starostové menších měst a obcí.

Malé obce se radují, budou bohatší

"Abych pravdu řekl, je mi docela jedno, kde se ty peníze vzaly, pro nás je rozhodující, že je dostaneme," pochvaluje si novou podobu připravovaného zákona jeden z mála starostů za ODS v kraji, Miroslav Tofel z Kozlovic.

"Pokud vše dopadne tak, jak se hovoří v návrhu, bude to znamenat výrazné posílení rozpočtů menších obcí. Například u nás bychom mohli počítat s rozpočtem okolo 27 namísto současných 18 milionů korun. A to je významná pomoc," dodal.

Naopak podobně jako politiky z ostravské ODS plán nepotěšil ani ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD). "Když vám řeknou, že vám místo pěti prstů useknou jen jeden, tak je to sice lepší zpráva, ale taky vás asi příliš nepotěší," reagoval pro ČTK.

"Ani tato varianta neřeší hlavní problém města - financování organizací, které stát městům převedl. Zatímco u většiny měst je převedl na kraje, v případě největších udělal výjimku. Nechal nám organizace, ale nyní nám bere peníze na jejich financování," doplnil.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Vypouští tetřevy, ale lidé je ruší ve dne v noci. Z lesů je tělocvična

Ač se tetřevi daří odchovat, ve volné přírodě jich moc nepřežije. Kromě...

Osmnáct tetřevů hlušců odchovaných v tetřevně v Krásné na Frýdecko-Místecku letos vypustí pracovníci Lesů České...

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Lékaři už plánují další operace v Africe. V horku a se skromným vybavením

Jihlavský lékař se v Jižním Súdánu setkal s takovými diagnózami, jež neznali

Gastroenterolog Vítkovické nemocnice v Ostravě Vincent Zoundjiekpon, který pochází ze zápodoafrického státu Benin,...

Najdete na iDNES.cz