Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ostravské politiky rozhádala daň z nemovitosti, má se zdvojnásobit

  • 23
Velké obvody Ostravy doufají, že už příští rok získají desítky milionů korun navíc, když zvýší daň z nemovitostí o sto procent. Nápad ale vyvolal bouři nevole, malé obvody jsou proti.

Roční daň za byt činí průměrně 500 až 800 korun, za dům 1 500 až 1 800, podle velikosti. Zatím.

Radní velkých obvodů chtějí, ať každý majitel nemovitosti platí od příštího roku dvojnásobek. Návrh vzešel ze sboru starostů, který vede starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková (Nezávislí).

„Ostrava patří mezi poslední města s koeficientem 1, tedy nejnižším ve škále do pěti. Návrh zní, aby se koeficient pro výpočet daně z nemovitosti zvýšil na dvojku,“ říká Janáčková.

Radnice mohou současně snížit polohovou rentu

Na sboru starostů byli pro všichni přítomní. Chybělo jich asi jen pět. Podle starostů totiž obvody dostávají od města málo peněz na údržbu cest, chodníků, zeleně či mobiliáře. Proto jich chtějí víc od lidí. „Chápu, že je to zátěž pro obyvatele i firmy. Ale když chtějí, ať se obvody starají, musí mít z čeho. Obyvatelům se nemusí zvýšit daň dvojnásobně. Radnice mohou snížit pohyblivou složku daně, takzvanou polohovou rentu,“ líčí Janáčková.

Téměř v celém městě dosud platí polohový koeficient 3,5. Zastupitelé Mariánských Hor odhlasovali, že když město zvýší daň, obvod automaticky sníží polohovou rentu na 1,6. V praxi tak místní obyvatelé zaplatí o několik set korun víc, ale ne dvojnásobek. Plné zvýšení by postihlo hlavně firmy a lidi, kteří vlastní domy jako právnické osoby.

Navýšení daně už schválily asi tři čtvrtiny z 23 ostravských obvodů. Mnohé pamatovaly na místní občany snížením polohové renty.

„Také ji snížíme na 1,6 v případě, že město schválí zvýšení daní,“ říká starosta Hošťálkovic Jaroslav Klučka (Nezávislí). Místní obyvatelé tak podle něj zaplatí asi o 25 procent víc. „Letos získáme do rozpočtu 1,1 milionu korun daní z nemovitostí, příští rok by to mohlo být kolem 1,34 milionu,“ dodal Klučka s tím, že peníze obvod potřebuje a moc jiných šancí, jak je získat, nemá.

Zvýšit daň? Vždyť nesečete trávu a zřizujete placené funkce

Jenže například v nejlidnatějším obvodě, Ostravě-Jih, kde koalice (ANO, ČSSD a KDU-ČSL) odhlasovala stoprocentní zvýšení daně, ponechala i původní polohovou rentu. Místo dosavadních 30 milionů korun by tak mohla příští rok vybrat na daních minimálně 60 milionů.

Opoziční zastupitelé z ODS a Ostravaka protestovali. Marně. „Vzhledem k tomu, že se u nás řádně nekosí tráva, nedáváme občanům servis, za který platí daň. Radní tvrdí, že potřebují peníze a šetří, ale ve skutečnosti rozhazují za placené funkce sedmi uvolněných radních a osmého předsedy kontrolního výboru. Jejich platy jsou nejméně padesát tisíc korun měsíčně, což za čtyři roky znamená šestnáct milionů navíc proti minulému období,“ líčí zastupitel Jihu Zdeněk Hübner (Ostravak).

Starostka Moravské Ostravy Petra Bernfeldová je ze stejného hnutí, ale zvýšení daní naopak prosadila. „Chápu argumenty kolegů z Jihu. Ale u nás je to jiné. Větší část obvodu je historická, náklady na jeho údržbu jsou proto vyšší, bohužel město to nezohledňuje,“ vysvětlila.

Souhlasíte s dvojnásobným zvýšením daně z nemovitosti?

Hlasujte do neděle 12:00.
celkem hlasů: 671

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 neděle 14. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ne, úřady mají dost rezerv a možností, jak ušetřit
Ne, úřady mají dost rezerv a možností, jak ušetřit 572
Ano, ale jen pokud obvody peníze investují do zvelebení majetku a okolí
Ano, ale jen pokud obvody peníze investují do zvelebení majetku a okolí 88
Ano, ale určitě výrazně méně než o sto procent
Ano, ale určitě výrazně méně než o sto procent 11

Náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) potvrdil, že pro celé území města musí platit jednotná vyhláška. „Dohoda je taková, že když lidé zaplatí vyšší daň z nemovitosti, obvody peníze vrátí do zvelebení majetku a jeho okolí. Ale město vydá novou vyhlášku jen tehdy, shodnou-li se na tom všechny obvody. Zatím čekáme na jejich reakce.“

Příjmy navíc nevyváží nespokojenost lidí, říkají malé obvody

Malé obvody mají však s navýšením daně velký problém. V Michálkovicích zastupitelé nepřijali žádné usnesení. V Martinově kvůli tomu svolali mimořádné jednání na pondělí 15. června. A ve Svinově i Nové Bělé už zvýšení daně zamítli.

„Návrh neprošel ani v radě. Argument byl, že příjmy navíc nevyváží nespokojenost lidí,“ říká starostka Svinova Lenka Hrušková (ČSSD).

„My sice peníze potřebujeme, ale musíme se je snažit najít jinde, například v dotacích. Žijeme na okraji města, obtěžuje nás průmyslová zóna i zvýšený automobilový provoz. Životní podmínky jsou dost složité na to, abychom vlastní občany, kteří se starají, trestali zvýšenou daní,“ dodal starosta Nové Bělé Lumír Bahr (KSČM).

Šéfka sboru starostů ale netají, že tím snaha o zvýšení daní nekončí. „Pokusím se ještě najít shodu a návrh na zvýšení daní prosadit. Chce to většina obvodů,“ říká Janáčková.