Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské stopy: Denně jsme bojovali o diváky, vzpomíná Nina Divíšková

  17:55aktualizováno  17:55
Známá herečka Nina Divíšková vzpomíná na počátky své herecké kariéry, která začala v Divadle Petra Bezruče. Nedávno se sem vrátila, do Domu kultury města Ostravy, kde divadlo tehdy sídlilo.

Své profesní začátky prožila herečka Nina Divíšková v ostravském Divadle Petra Bezruče. | foto: Petra Pikkelová

"Šest a půl roku jsem tady strávila, byla to báječná doba, ale také tvrdá dřina," vzpomíná slavná herečka Nina Divíšková na léta svého působení v ostravském Divadle Petra Bezruče. Nedávno se sem vrátila, aby společně s kolegy včetně Jiřího Bartošky vystoupila v inscenaci Moje hra.

Ocitla se tak ve stejném prostředí, kde se v první polovině 60. let minulého století začal společně s jejím angažmá rodit fenomén budoucího Činoherního klubu.

Nina Divíšková

  • Oblíbená herečka se narodila
    12. července 1936 v Brně
    . V Praze vystudovala DAMU.
  • Kariéru začínala v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde byla šest let. Pak se s manželem Janem Kačerem přestěhovali do Prahy a působila pětatřicet let, až do roku 2000, v Činoherním klubu.
  • Po odchodu z Činoherního klubu spolupracuje s řadou divadel.
  • Vytvořila mnoho filmových a televizních rolí. Hrála například v seriálech Vyprávěj, Letiště, Ulice a ve filmech Morgiana, Nestyda, Příběhy obyčejného šílenství, Kytice, Máj nebo Bolero.

"Základy byly položené na škole a pak v Ostravě. Byli jsme jiní. Byli jsme nepokojní a všechno nám bylo málo. Na konci posledního ročníku DAMU přišla nabídka ředitele Divadla Petra Bezruče Karla Dittlera. Šli jsme tam, byť se říkalo, že je to nejhorší divadlo v republice. Soubor se mu tehdy rozpadl – zbyli mu tři herci – a hledal nějakou hereckou skupinu, která by divadlo zachránila," vypráví Nina Divíšková v prostorách šaten v zákulisí po úspěšném představení v Domě kultury města Ostravy.

Do Ostravy ale tehdy neodešel celý ročník, kupodivu odmítli Jan Tříska nebo Libuše Švormová. Přesto se Ostrava může pyšnit počátky herecké kariéry takových osobností jako Jiří Hrzán, František Husák, Petr Čepek nebo Jiří Kodet. Přišli sem již v roce 1959.

"Byla to dřina, od rána do večera jsme zběsile pracovali. Šestiletý každodenní boj o diváka. My sice byli slavní, ale jen v odborných kruzích. Ostrava tehdy byla – jak se říkalo – černá. Já jsem horník, kdo je víc?! znělo městem. A který horník, když vyfárá ráno nebo odpoledne z dolu, půjde večer do divadla?" líčí slavná herečka.

Tehdy sídlilo Divadlo Petra Bezruče v prostorách dnešního Domu kultury, jeviště velkého divadelního sálu dokáže pojmout na 450 diváků, a tak to byla pořádná fuška sál zaplnit.

"Na dopolední dětská představení bylo vyprodáno, ale na večerní pro dospělé jsme měli co dělat, abychom zaplnili polovinu, často však ani ne třetinu sálu."

Pololegální kabaret uváděl představení v Márnici

Ale to nebylo všechno, Nina Divíšková, manželka slavného herce Jana Kačera, nedá dopustit na další ostravské aktivity tehdejší divadelní skupiny. Hrávali totiž ještě pololegální kabaret, za který hrozil ve své době kriminál – v Márnici.

"Teda Márnice se tomu říká dnes, za nás to byl Sklep. Ve vedlejší správní budově divadla, kde dnes DPB sídlí a hraje. Tehdy jsme pro divadlo upravili malý sál v podzemí. Šindler s Lubošem Hrůzou ho vymalovali a inscenovali jsme tam tituly, které by ve velkém divadle neprošly cenzurou – Morgensterna, Camuse, Mrožka…" Tam bylo narváno. Herci ale přicházeli do Sklepa až po skončení večerního představení, od jedenácti v noci. Obecenstvo tvořili zejména ostravští vysokoškoláci.

Nina Divíšková ve filmu V peřině (2011)

Role ve filmu V peřině

Z natáčení třetí řady seriálu Vyprávěj (zleva Mahulena Bočanová, Nina Divíšková

Z natáčení seriálu Vyprávěj

Nina Divíšková v Show Jana Krause

V Show Jana Krause

"Spolu s námi tam hrávalo ještě Divadlo pod okapem, což byli naši kamarádi. My chodili na ně a oni na nás. Po roce 1968 tři čtvrtiny souboru zavřeli do lochu. Za inscenaci muzikálu Syn pluku je všechny nastrkali do kriminálu," vzpomíná Nina Divíšková.

Nedávná návštěva kulturního domu jí v paměti oživila mnohé nezapomenutelné chvíle.

"Jak jsme tady v této šatně sedávali, jak se mi v nemocnici na Fifejdách narodily dcery Simona a Klára, jak jsme bydleli v Porubě, když jsem otěhotněla. Byla to krásná doba, zejména díky Sklepu v Blaníku, jak se tomu tehdy říkalo, kde jsme mohli hrát věci, co nepodléhaly cenzuře, režíroval je Jan Kačer. Napřed jsme hrávali ale tam, kde je dnes sídlo televize, tam byla ještě točna, která se tlačila rukama, pak teprve nás přestěhovali sem do dnešního Domu kultury," dodává Nina Divíšková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Podívejte se: Zasvěceno kráse. Opavské studentky oživily Muchovy obrazy

Studenti opavské základní umělecké školy v rámci multižánrového festivalu...

Šest desítek plakátů Alfonse Muchy tento týden dočasně ožilo v opavském kostele sv. Václava. Živé obrazy na motivy...

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

Janáčkovu sezonu uzavře čtyřdenní Hudební maraton

Zkouška ostravské Janáčkovy filharmonie.

Čtyřdenním festivalem Hudební maraton Leoše Janáčka vyvrcholí v říjnu celoroční program Janáček Ostrava 2018. Po celý...

Najdete na iDNES.cz