Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Dodnes lituji zbourání budovy Karoliny, říká bubeník Vašek

  16:30
Hudební vydavatelství Panton publikovalo v roce 1967 ve své Sérii novinek text a noty písně Můj sen. Autorem byl student Vysoké školy báňské v Ostravě Emil Vašek, jinak také zpívající bubeník populární těšínsko-ostravské kapely The Spies. A právě on zavzpomínal v seriálu iDNES.cz Ostravské stopy.

Na někdejší Ostravu hudebník Emil Vašek rád vzpomíná. Jak sám říká, byla sice trochu špinavá, ale to vůbec nevadilo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Skupina, ve které zpívali všichni její čtyři členové, patřila k místním fenoménům a jako jedna z mála ve své době dostala možnost nahrát své skladby profesionálně v Československém rozhlase, avšak až na dvě z nich byly nahrávky za normalizace zničeny.

Emil Vašek přitom původně do krajské metropole přišel nikoliv ze zájmu o hudbu, ale o hornický obor.

„Po osmé třídě jsem si podal přihlášku na hornické učiliště do Ostravy. Nevím proč, ale hornictví a havířský život mě přitahovaly. Strýc pracoval na Dole Stalin v Heřmanicích. Když zjistil, že jsem se přihlásil na hornické učiliště, tak přijel k nám domů do Rožnova pod Radhoštěm a mou přihlášku roztrhal, protože věděl, co to je havířina, a chtěl mě od ní uchránit. Havířina mě ale neopustila a po vystudování jedenáctiletky jsme se ještě se dvěma spolužáky přihlásili na báňskou,“ vzpomíná bývalý rocker.

Zhrublé prsty z fárání i studentský život na kolejích

K hudbě se dostal o desetiletí dříve než mnozí jiní. „Hlavní podhoubí ostravské rockové scény nejsou 70. léta. Naši kapelu jsme založili na začátku 60. let, na studentských kolejích v Reální ulici vedle katedrály Božského Spasitele. Naše fakulta se nacházela přes dvůr z druhé strany z ulice Československých legií. Chodili jsme do menzy společně se studenty hutní fakulty, s budoucími pedagogy a konzervatoristkami. Se členy kapely jsme se scházeli u mě na pokoji, Těšíňáci dojížděli vlakem,“ vysvětluje Vašek.

Emil Vašek

  • Rodák z Rožnova pod Radhoštěm, absolvent strojařiny na Vysoké škole báňské v Ostravě.
  • Pracoval jako konstruktér, obchodník, nyní je v důchodu.
  • V roce 1961 společně s kytaristy Janem a Miroslavem Hasníkovými a baskytaristou Ladislavem Stiborem založili kapelu The Spies.
  • V polovině 60. let nahráli pro Československý rozhlas Ostrava patnáct skladeb, zachovaly se však pouze dvě. Činnost kapela ukončila v roce 1968 po odchodu jejích členů na vojnu.

Ještě než mohl začít studovat, musel absolvovat takzvaný nultý ročník a odpracovat rok ve svém oboru na dole či v huti.

„Začal jsem na Dole Doubrava, což byla prázdninová brigáda, pak pokračoval na Dole Československý pionýr v Petřvaldě. Ty už neexistují. Dostal jsem se do kolektivu, který těžil v dobré sloji, asi metr čtyřicet. To bylo výhodné, neboť směrem k Ostravě se sloje zužovaly, kdežto na Karvinsku měly i několik metrů,“ líčí.

Nikdy si nevydělal tolik, jako když fáral

Kolektivu se dařilo tak dobře, že už si Vašek nikdy nevydělal tolik peněz. „Tehdejší platy se pohybovaly ve stokorunách, havíři měli řádově o nulu více. Vedoucí úseku mě přesvědčoval, ať se vykašlu na školu, že sám vidím, že ten havíř se má líp než nějaký vysokoškolák-inženýr. Měl pravdu, přesto jsem skončil a nastoupil na výšku. Už tehdy totiž platilo úsloví, že peníze nejsou všechno,“ usmívá se rocker.

Z praxe si ovšem odnesl i zhrublé prsty, ve kterých ztratil cit, takže od té doby už na housle, na něž hrál jedenáct let, nesáhl. Lopata a sbíječka udělaly své.

K úloze zpívajícího bubeníka se pak dostal náhodně. „S kamarády jsme si rozdělili, kdo chce na co hrát. Na bicí se nikdo nenašel, takže vyšly na mě. Doba kolem roku 1967 až 1968 byla diametrálně jiná a nikdo netušil, že by náhlý rozkvět mohl skončit, natož právě invazí spojeneckých vojsk. Všude panovalo nadšení, například na studentských kolejích v Kostelní ulici nebo majálesech. Tehdy byly jiné než dnes, spontánní,“ uvažuje Vašek.

Emil Vašek jako mladý tíhl k hornictví.

Rockovou hudbu začali vnímat díky poslechu zahraničního rozhlasu a reagoval na ni i jejich název kapely, který zněl v překladu Špioni.

„Všichni poslouchali Radio Luxembourg, tady byly naše začátky. Nebylo nijak rušené, někdo měl lepší signál, jiný horší, dle toho, jak kvalitní přijímač vlastnil. Existovalo ale ještě i pirátské Radio Caroline, které vysílalo z lodi a také jej bylo možné v Ostravě chytit. Pojmenovali jsme se anglicky. A Špioni proto, že jsme se cítili být špiony na této hudební scéně, protože v Československu oficiálně západní hudba neexistovala,“ říká muzikant.

Na kultivaci zdejší hudební scény se nepřímo podílela i dívka Margaret, která studovala na univerzitě v Anglii. Emil Vašek si s ní tehdy dopisoval.

„Ostravě jsem fandil i se špínou a smradem“

„Věděla, co je to železná opona, komunisti, socialistický tábor a rozdělení na Východ a Západ. Posílala mi gramofonové desky, většinou singly, někdy LP nebo EP, hudební noviny jako New Musical Express a podobně. Tam byly i texty, a když jsem ji hodně otravoval, tak mi nějaký přepsala, jinak jsme se k nim dostávali podloudně. V roce 1967 jsme se spolu setkali osobně, jednou v životě. Pozvala mě na návštěvu, člověk musel mít pas a výjezdní doložku. U mě byla záruka, že se vrátím zpátky. Navíc se za mě zaručila i její rodina, že mě budou v době pobytu v Anglii živit,“ popisuje Vašek.

Koksovna Karolina na konci 70. let, několik let před demolicí. Vašek lituje, že k zemi šla i největší hlavní budova (vlevo) a vůbec se mu nelíbí, co v lokalitě vyrostlo před pár lety.

Po návratu dostudoval školu, šel na rok na vojnu a nastoupil do práce. Kapela se rozpadla.

Emil Vašek je jedním z těch, kteří obdivovali Ostravu už tenkrát, a to i pro její typickou černou tvář. „Ostrava pro mě byla přitažlivá, fandil jsem hornictví, i když rodina byla kulturně a hudebně založená. Fandil jsem jí i se špínou a smradem. Nic z toho mi nevadilo. Dodnes lituji toho, že se zbourala koksovna Karolina, i když si nyní nedokážu představit její provoz. Jako budovy je jí ovšem škoda, vždyť co je dnes místo krásné koksovny Karoliny? Hnus zvaný Fukušima, nic víc, Trojhalí naštěstí stojí. Stejně tak je škoda Dolu Šalamoun. Kdyby zůstala alespoň těžní věž, ne celý areál,“ posteskl si Emil Vašek.

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Násilník vší silou strkal do lidí, ženu shodil do kolejiště. Měl jsem nervy, řekl

15. dubna 2024  10:32

Jako smyslů zbavený se choval dvacetiletý muž v Ostravě. Vztekle strkal do nic netušících lidí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čas 59:59,8. Základní hokejová poučka: O Třinci nikdy nepochybujte!

12. dubna 2024  8:57

Že jsou přestárlí? Že už nejsou tak silní? Ale kdeže. Hokejisté Třince zase utišili všechny kritiky...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Beskydech jsou místa, kam turisté nesmějí. Přibyly pulčínské ledopády

14. dubna 2024  14:34

Do některých přírodních rezervací v Beskydech není vstup mimo turistické stezky povolen. Zákaz...

Ploty, vytrhané podlahy i hádky. Boj mezi strojírenskými firmami se vyostřil

19. dubna 2024  16:06

Jako prokleté musí připadat dlouholetým zaměstnancům někdejšího vítkovického závodu 6 tamní haly...

Šéf zlodějů soch z parku v Karviné dostal podmínku, ostatní s odvoláním neuspěli

19. dubna 2024  12:48

Jeden značně mírnější trest, všechny další rozsudky potvrzené. Tak skončilo u Krajského soudu v...

Bez kyvadla i méně automobilů. Havířov a Odry řeší vzhled svých náměstí

19. dubna 2024  9:29

Až do poloviny května mohou obyvatelé Havířova vytvořit a zaslat svou představu o tom, jak by mělo...

Ostravský trenér Choleva: Když se Opava cítí komfortně, hraje se s ní těžce

19. dubna 2024  9:26

Zaplněné hlediště, byť ne do posledního místa. Bouřlivá atmosféra. Dunění bubnů obou fanouškovských...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...