Zdeněk Žák (vpravo) s Karlem Heřmánkem v Divadle bez zábradlí. | foto: Archiv MF DNES

Ostravské stopy: Kobzole a oči havířů, to mě zaskočilo, směje se Žák

  • 5
Vylidněné víkendy, opuštěné město, to není jen Ostrava dnešních dnů. Známý herec Zdeněk Žák v seriálu MF DNES Ostravské stopy vzpomíná na hromadné úprky Ostravanů do Beskyd, ale také na své divadelní počátky plné silných zážitků.

Přátelé Zeleného údolí, Stavy rachotí, Bez ženské a bez tabáku - to je jen namátkový výčet dobových seriálů, kterými se v tvorbě prosadila ostravská televize. Spojuje je osobnost herce Zdeňka Žáka, který patří snad k nejčastěji obsazovaným seriálových hercům až do současnosti. Málokdo ale ví, že ač rodilý Pražan, začínal na Ostravsku.

Profil: Zdeněk Žák

  • Všestranný herec, jehož filmografie čítá desítky seriálových rolí, se narodil 9. června v Praze. K herectví se dostal náhodou, když se přihlásil k ochotníkům, kteří hledali nové tváře. Později vystudoval DAMU.
  • První angažmá získal v ostravském Divadle Petra Bezruče v roce 1976. Pak přestoupil do Státního divadla a poté do Prahy. V Ostravě začal spolupracovat s televizí. Rád vzpomíná na seriál Postel s nebesy (1980) podle Karla Houby, který byl ale poznamenán cenzurou.
  • V roce 2006 si zahrál ve filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho nejnovějším filmem je psychothriller Záblesky chladné neděle (2012) od Ivana Pokorného.
  • V současné době je na volné noze, hraje v pražském Divadle Bez zábradlí.

"Nastoupil jsem do Divadla Petra Bezruče hned po DAMU společně s Marií Logojdovou. Dodnes si pamatuju, že první hra, kterou jsem v Ostravě nastudoval, se jmenovala Přísní milenci v režii Otakara Koska," říká Zdeněk Žák, který se v regionu objevuje pravidelně na zájezdních představeních Divadla Bez zábradlí.

Bydlel v "kolchozníku" na náměstí

"V Ostravě jsem do té doby nikdy nebyl a táta mi řekl: Přijedeš do Ostravy, uvidíš nádraží, otočíš se na podpatku a pojedeš pryč," popisuje Žák první setkání s průmyslovým městem. "Přijel jsem na hlavní nádraží, tehdy bylo nově postavené, tedy ne tak špinavé. V pořádku jsem dojel do divadla, jenom mě po cestě zarazily ty divné nápisy jako: "Dnes čerstvé kobzole"," vzpomíná Žák.

Zvláštní pro něj byli i horníci. "Od uhelného prachu měli černě podmalované oči, schválně si je tak nechávali, aby bylo vidět, že jsou horníci. Jinak to bylo v pohodě," dodává herec.

Čtěte v neděli

Zážitky z ostravského dětství si připomene režisér Radim Špaček.

Bydlel tehdy na náměstí Lidových milicí, dnes Masarykově, tedy přímo v centru města. "Mezi bývalým mléčným barem a lékárnou je vchod a ve třetím patře byl ,kolchoz‘, tak se tomu říkalo: pět místností a pět herců a hereček, co žili dohromady," vybavuje si.

Zdeněk Žák (vlevo) s Miroslavem Horákem v inscenaci Antonína Máši Rváč.

Zdeněk Žák se ve společnosti žen vždy cítil příjemně.

Zdeněk Žák se často objevuje v televizních seriálech.

Také připomíná, že už tehdy se o víkendech město dramaticky vylidňovalo. Téměř jako dnes. "Neděle a soboty, to byly takové dva životy. Ostrava se úplně vylidnila, kromě lidí, co měli na ten den lístky do divadla. Prázdné město, všichni vyrazili na chaty do Beskyd."

Ostravské stopy

Seriál zaznamenal u čtenářů iDNES.cz velký úspěch. Každý díl si přečte několik tisíc čtenářů, proto na ostravském webu vznikla speciální rubrika Ostravské stopy.

Pohromadě tak jsou všechny vydané díly, namátkou s oblíbenou herečkou Simonou Stašovou nebo s legendárním režisérem Jiřím Krejčíkem, kterého v Ostravě chtěli zatknout kvůli údajné krádeži záclon.  

Další vzpomínka se váže ke známému obchodu se luxusním zbožím a populárním bonům. "Výborný byl Tuzex. Kousek od Ostravy je Prajzská, tam žili Němci, co museli narukovat k wehrmachtu a těm, co přežili, Německo vyplácelo renty, které dostávali v bonech. Prajzáci je prodávali pod cenou, vyměňovaly se za devizy, takže jakmile se v Ostravě člověk dostal k bonům, mohl si koupit džíny nebo lesklou bundu. Ty vypadaly tak, jako by na ně padala voda a kdo je měl, tak ten byl král," vypráví s úsměvem.

Po vojně zpátky do Ostravy

V Divadle Petra Bezruče byl rok a půl, pak narukoval na vojnu a zase se vrátil. "Tehdejší ředitel Vochoč mi dal nabídku do Státního divadla, takže jsem pak přešel a vydržel tam skoro dva roky, než jsme s Honzou Vlasákem přešli do Prahy. Ale ještě jsem jezdil asi dva roky dohrávat," pokračuje.

Pod vedením proslulého herce a režiséra Jana Kačera nastudoval Zdeněk Žák v Ostravě úspěšnou hru. "Když vyhořel Myron, tak se hrálo v Loutkovém divadle. Nastudovali jsme tam nádhernou inscenaci, kterou napsal Antonín Máša podle Turgeněva, jmenovala se Rváč. Honza Vlasák a já jsme hráli hlavní role, bylo to moc krásné představení," dodává herec.