Ostravské stopy: Před Tuzexem jsme stáli fronty, směje se Iva Bittová

  16:55aktualizováno  16:55
Proslulá zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová nedávno připravila pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě výjimečný Koncert pro malé i velké děti na oslavu výročí Operního studia. K Ostravě má blízko, dříve totiž bydlela s rodiči v Opavě.

Zpěvačka Iva Bittová. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vzpomínky na Ostravu se jí spojují především s mládím. "Vybavují se mi časy, když jsme jako děti žili s rodiči v Opavě. Tehdy se ještě jezdívalo nakupovat do Ostravy do Tuzexu. Tehdy se říkalo bílá Opava a černá Ostrava. Moje sestra tady začala studovat a vím, že jsme k Ostravě měli vždy velmi blízko. S přibývajícím věkem zjišťuju, že se vracím na místa svého dětství," směje se Iva Bittová.

Ve vzpomínkách se vrací k pověstné prodejně Tuzex, která zanikla se sametovou revolucí. "Tatínek už tehdy jezdil jako vynikající hudebník hodně po světě a tehdy se zahraniční peníze měnily na bony. Tam byly fronty!" neudrží se ani po letech a vykřikne úžasem.

Profil: Iva Bittová

Narodila se 22. července 1958. Zpěvačka, houslistka, ale také třeba filmová a divadelní herečka patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény. Je sestrou zpěvačky Idy Kelarové.

Ve filmu se prosadila díky titulům jako Růžové sny, Balada pro banditu, Želary nebo Tajnosti. Její otec Koloman Bitto byl známý romský muzikant z jižního Slovenska.

Iva Bittová se do Ostravy vrátí i v příštím roce, kdy bude spolupracovat s Janáčkovou filharmonií.

V podstatě přijížděla do města především tehdy, když maminka potřebovala koupit něco, co se muselo vyzkoušet na míru. "V životě jsem ale třeba nebyla na džíny, snad jedny v životě jsem měla, moc jsme to nepřeháněli. Nebo jsme tam zajeli, když bylo třeba koupit dobrou kávu, která jinde nebyla. Jinak maminka nám šila, takže jsem na sobě měla vždycky nějaký ten originál, ale i bony se potřebovaly spotřebovat," směje se Iva Bittová.

Do Ostravy se stále příležitostně vrací. "Působí to na mě tak, jako by se uzavíral kruh, což je pro mě důležité, protože vím, že všude tady žijí lidé, kterým něco moje hudba říká. Chtějí ji slyšet, chtějí ji vnímat. Zejména mám dobré zkušenosti z koncertů v kostelech, které pořádala Ilona Kučerová. Hráli jsme tady s George Mrázem, pak s Čikori, vždycky bylo plno a vždy byla krásná atmosféra," pochvaluje si zpěvačka.

S Ostravou ji pojí i příbuzenské vztahy a umělecká činnost jejich blízkých. "Vím, že tady mám určité zázemí a je to vlastně i taková moje povinnost vždycky se sem vracet. Dokud to půjde, tak sem budu jezdit. Také sleduji tvorbu Aničky Petrželkové, která tady inscenuje divadelní hry, je to dcera mojí sestry, těším se na koncerty houslistky Hany Kotkové, která je také naše příbuzná a koncertuje s Petrem Kotíkem."

Ostravu podle svých slov měla vždycky ráda, ale teď jí má radši. "Je více rozzářená, čistší. Oproti Brnu má Ostrava větší kulturní devizu. Je tam mnohem méně klubů, žádný velký festival jako třeba Colours of Ostrava," prohlašuje Iva Bittová.

Různé podoby Ivy Bittové

Loni na Colours vystupovala v Gongu. "Na mě to bylo moc velké, jsem takový člověk, který potřebuje mít kontakt se všemi, mám radši menší prostor, ale jinak je Gong úžasný. Jen mě mrzelo, že se média zmiňují jen o těch největších hvězdách, přitom třeba mladí lidé potřebují, aby se o nich taky někdy něco napsalo. Každý bereme na sebe určité riziko. Kdo viděl naživo Alanis Morissette, tak to pro něj bylo v podstatě zklamání," dodává Iva Bittová.

Pokud by si její dětství chtěl někdo spojovat s Bruntálem, tak to vám hned vyvrátí, tam byla jen v porodnici, protože tehdy rodiče bydleli v Mnichově pod Pradědem. Daleko více má co dočinění s Opavou, kde chodila do houslí, hrála tady dětské role v divadle. "Ve čtrnácti letech jsme se pak odstěhovali do Brna. Opava byla pro můj další vývoj zásadní. Hodně jsme se v dětství stěhovali, nejdříve do Prešova, tam jsme bydleli dva roky a pak jsme se vrátili do Opavy, kde tatínek získal místo v Divadle Zdeňka Nejedlého, tam jsem chodila do základní školy," vzpomíná.

Přitom každé léto jako rodina jezdili na Slovensko, má velký vztah k Tatrám, kde je maminka tahala už jako děti. "Ale také Jeseníky a Beskydy, kde se jezdím omlazovat do rehabilitačního centra v Čeladné, mám ráda. Pojítkem s Ostravou je ale především Ilona Kučerová, která mě oslovila, abych udělala něco, co už funguje v zahraničí, jako právě koncert s dětským sborem," dodává Iva Bittová.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Najdete na iDNES.cz