Ostravské stopy: Před Tuzexem jsme stáli fronty, směje se Iva Bittová

  16:55aktualizováno  16:55
Proslulá zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová nedávno připravila pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě výjimečný Koncert pro malé i velké děti na oslavu výročí Operního studia. K Ostravě má blízko, dříve totiž bydlela s rodiči v Opavě.

Zpěvačka Iva Bittová. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vzpomínky na Ostravu se jí spojují především s mládím. "Vybavují se mi časy, když jsme jako děti žili s rodiči v Opavě. Tehdy se ještě jezdívalo nakupovat do Ostravy do Tuzexu. Tehdy se říkalo bílá Opava a černá Ostrava. Moje sestra tady začala studovat a vím, že jsme k Ostravě měli vždy velmi blízko. S přibývajícím věkem zjišťuju, že se vracím na místa svého dětství," směje se Iva Bittová.

Ve vzpomínkách se vrací k pověstné prodejně Tuzex, která zanikla se sametovou revolucí. "Tatínek už tehdy jezdil jako vynikající hudebník hodně po světě a tehdy se zahraniční peníze měnily na bony. Tam byly fronty!" neudrží se ani po letech a vykřikne úžasem.

Profil: Iva Bittová

Narodila se 22. července 1958. Zpěvačka, houslistka, ale také třeba filmová a divadelní herečka patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény. Je sestrou zpěvačky Idy Kelarové.

Ve filmu se prosadila díky titulům jako Růžové sny, Balada pro banditu, Želary nebo Tajnosti. Její otec Koloman Bitto byl známý romský muzikant z jižního Slovenska.

Iva Bittová se do Ostravy vrátí i v příštím roce, kdy bude spolupracovat s Janáčkovou filharmonií.

V podstatě přijížděla do města především tehdy, když maminka potřebovala koupit něco, co se muselo vyzkoušet na míru. "V životě jsem ale třeba nebyla na džíny, snad jedny v životě jsem měla, moc jsme to nepřeháněli. Nebo jsme tam zajeli, když bylo třeba koupit dobrou kávu, která jinde nebyla. Jinak maminka nám šila, takže jsem na sobě měla vždycky nějaký ten originál, ale i bony se potřebovaly spotřebovat," směje se Iva Bittová.

Do Ostravy se stále příležitostně vrací. "Působí to na mě tak, jako by se uzavíral kruh, což je pro mě důležité, protože vím, že všude tady žijí lidé, kterým něco moje hudba říká. Chtějí ji slyšet, chtějí ji vnímat. Zejména mám dobré zkušenosti z koncertů v kostelech, které pořádala Ilona Kučerová. Hráli jsme tady s George Mrázem, pak s Čikori, vždycky bylo plno a vždy byla krásná atmosféra," pochvaluje si zpěvačka.

S Ostravou ji pojí i příbuzenské vztahy a umělecká činnost jejich blízkých. "Vím, že tady mám určité zázemí a je to vlastně i taková moje povinnost vždycky se sem vracet. Dokud to půjde, tak sem budu jezdit. Také sleduji tvorbu Aničky Petrželkové, která tady inscenuje divadelní hry, je to dcera mojí sestry, těším se na koncerty houslistky Hany Kotkové, která je také naše příbuzná a koncertuje s Petrem Kotíkem."

Ostravu podle svých slov měla vždycky ráda, ale teď jí má radši. "Je více rozzářená, čistší. Oproti Brnu má Ostrava větší kulturní devizu. Je tam mnohem méně klubů, žádný velký festival jako třeba Colours of Ostrava," prohlašuje Iva Bittová.

Různé podoby Ivy Bittové

Loni na Colours vystupovala v Gongu. "Na mě to bylo moc velké, jsem takový člověk, který potřebuje mít kontakt se všemi, mám radši menší prostor, ale jinak je Gong úžasný. Jen mě mrzelo, že se média zmiňují jen o těch největších hvězdách, přitom třeba mladí lidé potřebují, aby se o nich taky někdy něco napsalo. Každý bereme na sebe určité riziko. Kdo viděl naživo Alanis Morissette, tak to pro něj bylo v podstatě zklamání," dodává Iva Bittová.

Pokud by si její dětství chtěl někdo spojovat s Bruntálem, tak to vám hned vyvrátí, tam byla jen v porodnici, protože tehdy rodiče bydleli v Mnichově pod Pradědem. Daleko více má co dočinění s Opavou, kde chodila do houslí, hrála tady dětské role v divadle. "Ve čtrnácti letech jsme se pak odstěhovali do Brna. Opava byla pro můj další vývoj zásadní. Hodně jsme se v dětství stěhovali, nejdříve do Prešova, tam jsme bydleli dva roky a pak jsme se vrátili do Opavy, kde tatínek získal místo v Divadle Zdeňka Nejedlého, tam jsem chodila do základní školy," vzpomíná.

Přitom každé léto jako rodina jezdili na Slovensko, má velký vztah k Tatrám, kde je maminka tahala už jako děti. "Ale také Jeseníky a Beskydy, kde se jezdím omlazovat do rehabilitačního centra v Čeladné, mám ráda. Pojítkem s Ostravou je ale především Ilona Kučerová, která mě oslovila, abych udělala něco, co už funguje v zahraničí, jako právě koncert s dětským sborem," dodává Iva Bittová.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Ostrava plánuje nejvyšší rozpočet ve své historii, přesáhne deset miliard

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Vyrovnaný rozpočet ve výši 10,4 miliardy korun odsouhlasili ve středu zastupitelé Ostravy na rok 2019. Ve srovnání s...

Krnov chce uspíšit obchvat, zaplatí proto aktualizaci technické studie

Začala stavba obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D 55.

Více než tři čtvrtě milionu z kasy krnovské radnice a z dotace Sdružení pro výstavbu komunikace I/11–I/57 čítají...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz