Známý moderátor a textař Karel Šíp má kořeny v Ostravě. V dětství ve městě čtyři roky bydlel.

Známý moderátor a textař Karel Šíp má kořeny v Ostravě. V dětství ve městě čtyři roky bydlel. | foto: Marek Navrátil iDNES.cz

Ostravské stopy: Baník a Bazaly, to je moje dětství, říká Karel Šíp

  • 0
Prakticky všichni si jej spojují s hudbou a s Prahou, dětství populárního moderátora Karla Šípa je ale pevně spojeno s Ostravou, kde žil čtyři roky.

Měli jsme se setkat v dostatečném předstihu před jeho vystoupením v Domě kultury města Ostravy. Jenže, protože je kolem všechno rozbombardované a nejen diváci, ale také účinkující bloudí, bylo z toho nakonec jen setkání na pár minut.

"Všechno je tady rozkopané, je to strašné, navigace nefunguje. Bloudíme tady asi dvacet minut," omlouvá se Karel Šíp.

"V Ostravě hrál můj tatínek Karel divadlo, takže jsem tady prožil kus dětství. Od nějakých desíti do čtrnácti. Táta hrál v Divadle Jiřího Myrona," chrlí ze sebe.

Profil: Karel Šíp

  • Populární moderátor se narodil 1. června 1945 v Praze.
  • Působil jako baskytarista, moderátor, bavič, scenárista a písňový textař.
  • Jeho otec Karel Hugo Feuerfeil (umělecky Šíp) byl operetní herec a zpěvák v ostravském divadle.
  • Od dětství příležitostně vystupoval v ostravské televizi.
  • Do povědomí vstoupil v pravidelném televizním pořadu Hitšaráda, který úspěšně moderoval společně s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem.

Divadlo Jiřího Myrona bylo středobodem jeho dětství. "To byl takovej můj svět. Bydleli jsme v ulici Střelniční, to je ta krátká ulice, která vede z náměstí k Černé louce. Tam jsme žili v jednom z činžáků," popisuje Karel Šíp.

V Ostravě ukončil základní školu. "Říkalo se jí Bílá, myslím, že stála v ulici 30. dubna," vzpomíná známý bavič. Později se přihlásil na filmovou školu v Čechách, pak šel pracovat do televize, takže se do Ostravy už nevrátil.

Jak se do černého města dostali jeho rodiče? "Tatínek tehdy hrál divadlo v Teplicích, což je na opačném konci republiky. Tam ale bylo jenom oblastní divadlo, kdežto v Ostravě šlo o divadlo státní. Měl tady řadu známejch, kteří věděli, jaký je herec, a od nich dostal nabídku. Vyloženě šel za lepším."

Co se Karlu Šípovi vybaví, když se řekne Ostrava? "Prožil sem tady sice jen čtyři roky, ale jako by to bylo celé mé dětství. Dokonce jsem nedávno byl na srazu bývalých spolužáků ze základní školy. Pozvali mě. Oni všichni jsou z Ostravy, ale já jsem musel přijet až z Prahy. Ale bylo to moc pěkný, po padesáti letech jsem je zase všechny viděl pohromadě," popisuje Šíp nedávnou situaci.

Karel Šíp patří k nejznámějším českým moderátorům.

Už tradičně uvádí například Ceny Týtý.

Oblibu diváků si získal i pořad Všechnopárty.

Do města se podívá velmi málo, ale vždy jde do centra a snaží se rozpomínat, kde jako malý kluk běhával.

"Divadlo Jiřího Myrona mělo velký dvůr, kde jsme hrávali fotbal. Pamatuji si na divadelní klub, kde se slavily všechny divadelní premiéry," vzpomíná populární moderátor.

"Pamatuji si, jak jsme chodili na Bazaly. Můj tatínek byl velkej fotbalovej fanda. Fandil Baníku. Byl tady třeba slavnej střelec, Mirek Wiecek se jmenoval, dodneška je slavnej, vstřelil asi 170 ligovejch gólů. Samozřejmě jsme se s ním znali," usmívá se Karel Šíp.

A jedním dechem pokračuje: "Nebo jsme hrávali fotbal na tom plácku u divadla a jeden kluk výrazně vynikal. Mě to štvalo, že je z nás nejlepší. Pak se ukázalo, že je tak talentovanej, že už v 19 letech hrál za Baník první ligu, jmenoval se Petr Křižák, jeho tatínek byl Jiří Křižák, který taky kdysi hrával za Slezskou Ostravu. Takže, když se mě ptáte na Ostravu, tak prostě fotbal, Baník, Bazaly. Možná bych dokázal vyjmenovat celou tehdejší fotbalovou jedenáctku. Tomáš Pospíchal, Ondračka, Valošek a tak dále."