Ostravské stopy: Město setřáslo prach a zkrásnělo, říká pěvkyně Janková

  18:55aktualizováno  18:55
Operní pěvkyně Martina Janková vystudovala v Ostravě konzervatoř a poté se prosadila jako sólistka Curyšské opery. V seriálu MF DNES Ostravské stopy vzpomíná na to, že v dobách svých studií bylo město špinavé a zaprášené. Zato teď intenzivně vnímá oživení barev města.

Sólistka curyšské opery Martina Janková nedá na současnou Ostravu dopustit. Až na hlavní nádraží. | foto: Fotosmart comm

Perla v koruně Svatováclavského hudebního festivalu. I tak by se dala nazvat sopranistka Martina Janková, která nedávno vystoupila v Ostravě na zahajovacím koncertu této velkolepé události.

Profil: Martina Janková

Operní pěvkyně, sopranistka evropského formátu, se narodila v roce 1972 v Orlové. Po absolutoriu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě již více než deset let působí jako sólistka opery ve švýcarském Curychu.

Disponuje jasným a perlivě čistým hlasem opírajícím se o výbornou pěveckou techniku. Na její hudební růst měla podstatný vliv známá hudební rodina severomoravských Kotků, s jejichž rodinnou lidovou kapelou vystupovala již od dětství.

V posledních letech působila Janková často také na prestižních Salcburských festivalových hrách (Salzburger Festspiele). V Ostravě se objevuje pravidelněji díky spolupráci se Svatováclavským hudebním festivalem.

Sice je sólistkou Curyšské opery, přesto se vrací na domácí půdu. V Ostravě totiž vystudovala školu, na kterou dojížděla z nedaleké Orlové.

"Vystudovala jsem konzervatoř v Ostravě a také její umělecko-pedagogickou fakultu. Bakalářské studium prezenčně, magisterské dálkově, neboť jsem postgraduálně studovala již i na Hudební akademii v Basileji," říká slavná sopranistka. V Ostravě studovala v letech 1985 až 1997.

Hlavní nádraží je fackou na uvítanou

Z Ostravy si Martina Janková pamatuje ponejvíce její jádro. "Znám vlastně pořádně jen centrum, neboť jsem se pohybovala jen v oblasti škol a kanceláře ČSA, kde pracovala moje maminka, a pendlovala mezi Orlovou a Ostravou," říká Martina Janková.

Ostravu nedávno navštívila během koncertů a překvapila ji její proměna. "Ostrava se opravdu nádherně rozsvítila barvami a rekonstruovanými fasádami domů, jen snad ta Nová Karolina trošku člověka práskne do očí nepříjemným hrubým, i když tentokrát světlým outfitem," líčí pěvkyně a pokračuje: "Také bych si moc přála, aby bylo zrekonstruováno hlavní nádraží. Je to pro návštěvníky pořád ještě facka. Člověk bojuje s těžkými kufry po nepříjemných schodech a doufá v pomoc nějakého gentlemana."

Sólistka curyšské opery Martina Janková je jednou z hvězd ostravského
Sólistka curyšské opery Martina Janková má perlivě čistý hlas.
Martina Janková má v Ostravě skvělou náladu.

Ostrava v polovině 80. let na mnoho návštěvníků nepůsobila zrovna lichotivě, přesto k ní dokázali získat vřelé pouto. Když se Janková zamýšlí nad tím, jak se Ostrava za tu dobu proměnila, dodává: "Velice se změnila. Vzpomínám si, že když měl člověk světlý kabát, než došel od Ústředního autobusového nádraží do školy, byl už kabát šedý. Dnes tomu naštěstí již tak není!"

Pěvkyně pochází z Orlové-Lutyně a do Ostravy dojížděla autobusem. "Denně přes Rychvald. Byla to trasa velmi romantická, kolem rybníků, polí a lesu. Jen její závěr vedl kolem Havlova vězení a tam to vždy děsně smrdělo," popisuje operní diva.

Ostravu vnímala jako popelku plnou správnou lidiček

Už tehdy se vědělo, že v Ostravě sedí Havel? "Před revolucí jsme nic konkrétnějšího o Václavu Havlovi nevěděli, mluvilo se o tom, že jsou v Ostravě-Heřmanicích političtí vězni. Jezdila jsem kolem té věznice každý den do školy a bylo mi jich strašně líto," povídá Martina Janková, která tehdy během studií Ostravu vnímala jako chudou popelku plnou správných lidiček, co si tím nedali zkazit náladu.

Surůvkovy stopy

Známého výtvarníka Jiřího Surůvku pojí s Ostravou mnoho zážitků. Podle něj by povrchní tatrmani ve městě nevydrželi. Jeho vzpomínání si přečtěte v neděli 4. listopadu.

"Myslím třeba na mystika malíře Karla Harudu. K Ostravě mohu dodat, že byla za dob mých studií opravdu nehezká, špinavá. Od té doby ale doslova jako Fénix z popela povstala, otřásla ze sebe ten prach a popel a velice zkrásněla," tvrdí Janková.

Nejvíce Jankovou potěšilo, když ji vedení města poprosilo o účast na výběrovém řízení Evropské hlavní město kultury.

"Bohužel vyhrála Plzeň. Já zpívala ještě v úplně nepoužitelném černém kotli plynojemu Händlovy árie. Pro mě tenkrát surrealistický, dnes, jak jsem se dozvěděla, již nádherný moderní koncertní sál. Úžasný zážitek!" dodává Martina Janková.

Velké překvapení! Hvězdy z Montrealu hrály i v Ostravě

"Moc té naší popelce přeju, aby ji všechno příkoří těch černých zaprášených let bylo vynahrazeno. V červenci jsme byli s manželem na jazzovém festivalu v Montrealu a překvapilo mě, že mě kamarádky upozornily na to, že se stejná jména umělců objevila o něco později i na festivalu Colours of Ostrava," přiznává.

"Fantazie! Pevně doufám, že se konečně Ostrava napojí do krevního oběhu Evropy a rozkvete do nádherného, kulturního města. Rozhodně si to zaslouží!"

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR TECHNIK PRO BOZP A PO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 47 000 Kč

Najdete na iDNES.cz