Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské stopy: Lidé z Ostravy jsou přímočařejší a otrlejší, míní Tanja

  17:55aktualizováno  17:55
Zpěvačka Tanja se opět dala dohromady s kapelou Citron a i dnes jí to na rockové scéně sekne, sálá energií. A protože je místní, v podstatě se vrací po letech na místo činu... Právě tato zpěvačka hovoří v dalším z dílů seriálu Ostravské stopy.

Tanja na mnoho let opustila Ostravsko, dlouho dokonce pracovala v zahraničí. Ale už je zpátky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kariéru začínala jako studentka Matičního gymnázia, když se prosadila v konkurzu do televizního pořadu Dluhy Hany Zagorové. „Jsem rodačka z Ostravy, ale pocházím z Vratimova, což je osm kilometrů od Ostravy. Tím, že jsem se opět dala dohromady s kapelou Citron, se po letech oklik dostávám do míst, kde jsem již dříve bydlela a začínala kariéru,“ říká rockerka.

Tanja

Zpěvačka Tanja Kauerová

Tanja Kauerová (1962), rodačka z Ostravy, absolventka zdejšího Matičního gymnázia ve Šmeralově ulici. Na pěvecké scéně se prosadila v druhé polovině 80. let, vrcholem byla tři samostatná alba a spolupráce s kapelou Citron.

S jejím lídrem Radimem Pařízkem založila rodinu, ale posléze se rozvedli a Tanja odešla na dlouhá léta do světa.

V roce 2013 však začal její návrat. Účastnila se turné skupiny Citron v nové sestavě s Láďou Křížkem.

Vyprodané koncerty umožnily podzimní turné a spolupráce trvá do dnešních dnů, kdy Citron brázdí vyprodané haly na dvojkoncertu se slovenskou Tublatankou.

Když z Ostravy počátkem 90. let po rozvodu s Radimem Pařízkem odešla, zamířila do Kamenice u Prahy, kde zůstala šestnáct let.

V Národním divadle například spolupracovala s nedávno zemřelým klasikem české kinematografie Milošem Formanem v inscenaci Dobře placená procházka a vzpomíná na něj jako na úžasného člověka.

Práce s Formanem? Nejhezčí profesní období

„Byla jsem tři roky v blízkosti režiséra světového formátu a v Národním divadle. Pracovalo se v příjemné atmosféře a věřím, že jsme se všichni na zkoušky těšili. Nevytvářel dusnou atmosféru mezi účinkujícími a byl neskutečně normální a lidský. Měla jsem možnost poznat, jak pracuje s profesionály, ale i amatéry, a překvapilo mě například, že nás nechával tvořit a pak teprve režíroval. Vycházel z nás samotných a potom ‚to‘ jen takzvaně uhladil. A k tomu mu pomáhali citlivou rukou jeho synové Petr a Matěj. Bylo to pro mě nejhezčí období v profesním životě,“ vzpomíná Tanja.

Posléze její kroky zamířily do Řecka, Německa a Švýcarska. Ale ani tady nevydržela. „Nakonec jsem přijala Radimovu nabídku a vrátila se s Citronem na Ostravsko, takže se uzavřel jeden velký kruh. Je skvělé, že se člověk vrací zpátky, čemuž bych dříve nikdy nevěřila. Nechtěla jsem to a ani neplánovala, ale osud člověka zavede zpátky, aniž by tušil, jak k tomu dojde,“ popisuje Tanja svou životní pouť.

Bronzový slavík 1989 a 1990

To, že se sem vrátila, vysvětluje s nadsázkou i tím, že pochází právě z nedalekého Vratimova. „Jeho název je odvozen od slova vrátím. Takže se vracím. Spojitostí je ale více, z Vratimova například pochází i fotograf Fedor Gabčan, který mě začínal portrétovat na začátku mé kariéry,“ dodává Tanja.

Ostrava pro ni byla spjata především se studiem a rozjíždějící se kariérou, která vyvrcholila dvojnásobným bronzovým Zlatým slavíkem v letech 1989 a 1990. „Od mých mladých let byly pátky a soboty hlavně o práci. Ale mám sestru dvojče, tak ona všechny ty Sněhurky a podobné podniky navštěvovala místo mě. Ve vší počestnosti samozřejmě,“ naráží na známý bar v centru města.

Tehdy Tanju zaměstnávala kapela Feferon. „Měla jsem kapelu s názvem Feferon, což bylo dáno potřebou mít podobný název jako známá formace Citron. Amatérská kapela, se kterou jsem začínala v patnácti, jezdili jsme po zábavách a bylo to skvělé. Ve Vratimově jsem vyhrála soutěže Vratimovská zlatá růže. Poté následovaly Dluhy Hany Zagorové, no a pak pořádal Radim Pařízek konkurz, a tak jsem přišla k Citronu,“ popisuje své kroky Tanja.

Po maturitě už si mohla dovolit vyrazit na dvouleté evropské turné a její úspěch pojistila trojice sólových alb: Tanja, Pád do nebe a Ďábel se svatozáří. Nazpívala rovněž duet se zpěvákem Láďou Křížkem, s kterým v těchto dnech také opět stojí na jednom pódiu.

„Miluji klid. Takže koncerty, parta a čau“

„Ostrava, to byla vždy výborná atmosféra. Jenom kolem 90. let nastala trochu pauza, kdy všechno utichlo a nikdo nevěděl, co bude dělat. Jestli nebude dobré realizovat i jiné řemeslo. Nebyla jsem typický noční živel, že bych chodila do nějakých podniků, vždycky jsem byla ráda, že jsem se vyspala a jela dál. Koncerty navíc trvají dlouho po půlnoci, když se kolem třetí dostanete domů, jste rád, že se vyspíte. Nemám ráda oslavy nebo svatby, na kterých jsem i kdysi zpívala. Naopak miluji klid, takže koncerty, parta a čau. Svým způsobem jsem introvert,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Což ale ostře kontrastuje s nabitým sálem haly Tatran, ve které vystupovala s Citronem na společném turné s Tublatankou. Bylo vyprodáno.

„Každý rok tady hrajeme a jsem přesvědčena, že kdyby se tato hala dala do pořádku, tak je nádherná. Stačí, když se podíváte na ten strop. Zákulisí je horší, ale hala jako taková je výborná. A že je vyprodáno, to je skvělé a jsem překvapená. Práce mě baví, ale pak chci mít svůj klid. V tu chvíli zamířím do svého baráčku u Krnova, kde je chráněná oblast a čistý vzduch. Potřebuju čistý vzduch a klid, to jsou dvě jistoty, které bezvýhradně preferuju,“ svěřila se ještě před začátkem svého vystoupení v zákulisí haly.

Citron a Limetal mohou existovat samostatně

Na Ostravu ale nezanevřela. „Ostrava je fajn, zdejší lidé v sobě mají zvláštní energii. Samozřejmě specifický styl mluvy, styl podání. Jsme daleko přímočařejší, jasnější ve vyjadřování. Což může být někdy pro nezasvěcené i hodně na škodu. K tomu jsme navíc i otrlejší, více vydržíme,“ míní Tanja.

Nelze se nedotknout situace kolem Pařízkovy kapely Citron, která před pár lety doznala radikální proměny a rozštěpila se na dva samostatně fungující celky.

„Citron – Limetal, to je jako s manželstvím, když nastanou problémy, kdy se nedá navzájem domluvit, každý má jinou vizi, tak raději jít od sebe. Je to velká škoda, ale čas ukáže a už ukazuje, že obě dvě kapely můžou žít samostatně. Tak to prostě je, my jsme se s Radimem také kdysi rozešli a po tolika letech jsme se vrátili,“ říká Tanja, která s Citronem chytila druhý dech.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz