Velké množství smogu není "výsadou" jen velkých měst. Stav v menších sídlech nyní změří pojízdné měřící stanice.

Velké množství smogu není "výsadou" jen velkých měst. Stav v menších sídlech nyní změří pojízdné měřící stanice. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravskem jezdí měřící stanice čistoty ovzduší. Poprvé v historii

  • 7
Lidé na šestatřiceti místech Moravskoslezského kraje se letos poprvé dozví, jak čisté, nebo špinavé ovzduší dýchají. Premiérově křižují region mobilní monitorovací stanice, které v ovzduší změří nejen mikroskopický prach, ale také další jedy.

"Bude to poprvé, co budeme mít v ruce výsledky přímo od nás. Uvidíme, co to udělá s lidmi a jejich topením v domácích kotlích," komentovala mluvčí radnice v Hradci nad Moravicí Jitka Kotačková. Projekt odstartoval v lednu.

Prach loni a letos

Ani na jedné z měřicích stanic v kraji nebyl zatím letos překročen imisní limit pro prach. Loni v tuto dobu přitom měl například Český Těšín za sebou už deset smogových dní.

Ve Věřňovicích loni prach v ovzduší během prvních tří lednových týdnů překročil denní imisní limit také desetkrát, v Bohumíně pětkrát, v Ostravě-Radvanicích devětkrát a třeba v Karviné sedmkrát. Letos se díky počasí drží denní koncentrace hluboko pod limitem.

Zatím se mobilní stanice objevily na devíti místech v kraji. Na třech dalších, v Ostravě-Radvanicích, v Mariánských Horách a v Karviné, se měří nepřetržitě. Výsledky ukážou rozsah průmyslového znečištění ovzduší v kraji.

Měří se i dioxiny a těžké kovy

Kromě prachu stanice zaznamenávají i látky, které se obvykle neměří, třeba dioxiny nebo těžké kovy. Ačkoliv se ostrý provoz projektu počítá na první týdny, k dispozici už jsou první výsledky.

"Jedna z nejhorších situací je tradičně v Radvanicích na pevné monitorovací stanici. Lokálně se prašnost projevila v Horní Lomné a Petřvaldě. Určit příčinu by však k délce měření byla zatím spekulace," říká k naměřeným hodnotám polétavého prachu Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Projekt potrvá pět let

V případě dioxinů se aktuální odběry právě zpracovávají v laboratoři. Už v roce 2011 se však jejich množství měřilo na několika místech v Karviné a Ostravě.

Měřit se v kraji bude celých pět let. Každý rok se vyhodnotí. Výsledkem projektu tak budou nejen aktuální informace o stavu ovzduší, ale také dlouhodobé trendy. Údaje najdou lidé i na internetu na www.ims-msk.cz