Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravsko se dusilo, i když firmy omezily výrobu

  18:01aktualizováno  18:01
S obrovskými nadějemi čekali lidé na Ostravsku na zavedení regulací výroby největších znečišťovatelů ovzduší v době inverzního počasí. Doufali, že i v době inverze si bez obav otevřou okna. Jenže skutečnost je zcela jiná, regulace zatím příliš nepomáhají.
Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Jaromír Slíva žije v Ostravě-Radvanicích a je jedním z bojovníků za čistý vzduch. Tento týden rozeslal představitelům státní správy, samosprávy i ombudsmanovi e-mail. Upozorňuje na to, že i když už několik dní firmy kvůli smogu tlumí výrobu, Ostravsko se stále dusí.

"Je zřejmé, že ani tato regulace výroby není dostatečný nástroj pro to, aby zde byly dodržovány limity znečištění specifikované zákonem," říká Jaromír Slíva.

Přestože k regulačnímu systému mnozí vzhlíželi s vírou, že uleví lidem od smogu, ukazuje se, že nestačí. Proč? Odborníci, které MF DNES oslovila, upozornili na to, že smog sám s utlumením výroby nezmizí.

Nejdůležitější záchranou zůstává změna počasí

Ve chvíli, kdy podniky výrobu na základě signálu tlumí, se totiž už region většinou nachází pod "inverzní pokličkou". Připomíná to uzavřenou místnost, v níž sedí skupina kuřáků. Dokud se neotevře okno, vzduch se nezlepší. Smog tedy může zmizet jen za pomoci příznivého vývoje počasí.

LIDÉ PROTI ŠPINAVÉMU OVZDUŠÍ

Před dvěma a půl lety Ostravané demonstrovali za čistý vzduch. Psali několik peticí za zlepšení ovzduší. Poslední z nich na internetu podepsalo už přes 17 tisíc lidí. Teď píší ombudsmanovi, na 17. prosince se chystá demonstrace s názvem Rouška pro Ostravu.

Jak se ale odborníci shodují: regulace výroby smysl má. "Každé snížení emisí, byť o jeden mikrogram na metr krychlový, má význam a přímý dopad na zdraví lidí," říká Petr Jančík z VŠB-TUO.

Současně ale připomíná, že velké podniky nejsou schopny výrobu omezit ihned po vyhlášení signálu regulace. "Předepsaná technická opatření nejsou snadno proveditelná. Než je velké firmy udělají, trvá to dva dny," říká Petr Jančík.

Vítá návrh kraje, který chce, aby se podniky dobrovolně zavázaly k tomu, že omezí výrobu ještě dřív než samotný smog v kraji propukne naplno. Tedy ve chvíli, kdy teď úřady na smog teprve upozorňují.

Regulace podnikům způsobuje ekonomické problémy

"Souhlasím s tím, ale je nutné, aby v tom případě existovala dobrá předpověď inverzní situace. Ať meteorologové předpoví, že inverze bude trvat dejme tomu pět dní. Možnosti k tomu mají," říká Jančík.

Meteorologové ale oponují. Předpovědět jednoznačný vývoj rozptylových podmínek na několik dní dopředu podle nich možné není. K návrhu kraje se nestaví příliš kladně ani samotné podniky.

Zástupci podniků říkají, že pokud by omezili výrobu o něco dřív než teď, situace by byla stejně špatná, protože další zdroje znečištění by stejně omezené nebyly.

Upozorňují taky na to, že regulace výroby je už teď pro ně velká komplikace - vzhledem k nasmlouvaným dodávkám produktů, které je pro ně kvůli tlumené výrobě už teď těžké plnit. Tomáš Kotyza z krajského úřadu řekl, že dobrovolný závazek firem k včasnější regulaci výroby by měl být výrazem dobré vůle znečišťovatelů.

Pohled z Lysé hory na smogem sužovaný Moravskoslezský kraj.Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Kraj chce podnikům ještě v prosinci předložit memorandum, v němž se dobrovolně zaváží k včasnější regulaci výroby. "Myslím, že jednání s podniky jsou na dobré cestě," uvedl Tomáš Kotyza, podle něhož by memorandum mohlo být sepsáno snad už do Vánoc.

Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí v Ostravě řekl, že ve středu a ve čtvrtek inspektoři spolu se zástupci ministerstva životního prostředí kontrolovali ve firmách ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny, zda plní nařízená regulační opatření. Po kontrole ostravské huti řekl: "Zjistili jsme, že plní všechna schválená regulační opatření."

Smog posledních dní rozhněval i sdružení Vzduch z Ostravy-Radvanic. Jeho zástupci napsali stížnost ombudsmanovi. Stěžují si na to, že jediným opatřením, které se v poslední době udělalo pro čistý vzduch, je možnost vyhlašování signálu regulace při smogu. Ani to ale není účinné.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Najdete na iDNES.cz