Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravsko se dusilo, i když firmy omezily výrobu

  18:01aktualizováno  18:01
S obrovskými nadějemi čekali lidé na Ostravsku na zavedení regulací výroby největších znečišťovatelů ovzduší v době inverzního počasí. Doufali, že i v době inverze si bez obav otevřou okna. Jenže skutečnost je zcela jiná, regulace zatím příliš nepomáhají.
Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Jaromír Slíva žije v Ostravě-Radvanicích a je jedním z bojovníků za čistý vzduch. Tento týden rozeslal představitelům státní správy, samosprávy i ombudsmanovi e-mail. Upozorňuje na to, že i když už několik dní firmy kvůli smogu tlumí výrobu, Ostravsko se stále dusí.

"Je zřejmé, že ani tato regulace výroby není dostatečný nástroj pro to, aby zde byly dodržovány limity znečištění specifikované zákonem," říká Jaromír Slíva.

Přestože k regulačnímu systému mnozí vzhlíželi s vírou, že uleví lidem od smogu, ukazuje se, že nestačí. Proč? Odborníci, které MF DNES oslovila, upozornili na to, že smog sám s utlumením výroby nezmizí.

Nejdůležitější záchranou zůstává změna počasí

Ve chvíli, kdy podniky výrobu na základě signálu tlumí, se totiž už region většinou nachází pod "inverzní pokličkou". Připomíná to uzavřenou místnost, v níž sedí skupina kuřáků. Dokud se neotevře okno, vzduch se nezlepší. Smog tedy může zmizet jen za pomoci příznivého vývoje počasí.

LIDÉ PROTI ŠPINAVÉMU OVZDUŠÍ

Před dvěma a půl lety Ostravané demonstrovali za čistý vzduch. Psali několik peticí za zlepšení ovzduší. Poslední z nich na internetu podepsalo už přes 17 tisíc lidí. Teď píší ombudsmanovi, na 17. prosince se chystá demonstrace s názvem Rouška pro Ostravu.

Jak se ale odborníci shodují: regulace výroby smysl má. "Každé snížení emisí, byť o jeden mikrogram na metr krychlový, má význam a přímý dopad na zdraví lidí," říká Petr Jančík z VŠB-TUO.

Současně ale připomíná, že velké podniky nejsou schopny výrobu omezit ihned po vyhlášení signálu regulace. "Předepsaná technická opatření nejsou snadno proveditelná. Než je velké firmy udělají, trvá to dva dny," říká Petr Jančík.

Vítá návrh kraje, který chce, aby se podniky dobrovolně zavázaly k tomu, že omezí výrobu ještě dřív než samotný smog v kraji propukne naplno. Tedy ve chvíli, kdy teď úřady na smog teprve upozorňují.

Regulace podnikům způsobuje ekonomické problémy

"Souhlasím s tím, ale je nutné, aby v tom případě existovala dobrá předpověď inverzní situace. Ať meteorologové předpoví, že inverze bude trvat dejme tomu pět dní. Možnosti k tomu mají," říká Jančík.

Meteorologové ale oponují. Předpovědět jednoznačný vývoj rozptylových podmínek na několik dní dopředu podle nich možné není. K návrhu kraje se nestaví příliš kladně ani samotné podniky.

Zástupci podniků říkají, že pokud by omezili výrobu o něco dřív než teď, situace by byla stejně špatná, protože další zdroje znečištění by stejně omezené nebyly.

Upozorňují taky na to, že regulace výroby je už teď pro ně velká komplikace - vzhledem k nasmlouvaným dodávkám produktů, které je pro ně kvůli tlumené výrobě už teď těžké plnit. Tomáš Kotyza z krajského úřadu řekl, že dobrovolný závazek firem k včasnější regulaci výroby by měl být výrazem dobré vůle znečišťovatelů.

Pohled z Lysé hory na smogem sužovaný Moravskoslezský kraj.Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Kraj chce podnikům ještě v prosinci předložit memorandum, v němž se dobrovolně zaváží k včasnější regulaci výroby. "Myslím, že jednání s podniky jsou na dobré cestě," uvedl Tomáš Kotyza, podle něhož by memorandum mohlo být sepsáno snad už do Vánoc.

Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí v Ostravě řekl, že ve středu a ve čtvrtek inspektoři spolu se zástupci ministerstva životního prostředí kontrolovali ve firmách ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny, zda plní nařízená regulační opatření. Po kontrole ostravské huti řekl: "Zjistili jsme, že plní všechna schválená regulační opatření."

Smog posledních dní rozhněval i sdružení Vzduch z Ostravy-Radvanic. Jeho zástupci napsali stížnost ombudsmanovi. Stěžují si na to, že jediným opatřením, které se v poslední době udělalo pro čistý vzduch, je možnost vyhlašování signálu regulace při smogu. Ani to ale není účinné.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz