Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravsku hrozí, že se stane hospodářským skanzenem, míní odborníci

  10:40aktualizováno  10:40
Poslední zvonění zní podle některých účastníků Investičního a podnikatelského fóra (IFO), které v těchto dnech probíhá v Ostravě, nad Evropou, Českou republikou i Moravskoslezským krajem. Pokud se Evropa nevzchopí, hospodářsky ji převálcují asijské země.
Firmy z Moravskoslezského kraje by měly více spolupracovat s okolním světem, říkají odborníci. Ilustrační foto

Firmy z Moravskoslezského kraje by měly více spolupracovat s okolním světem, říkají odborníci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bližší spolupráce příhraničních regionů je podle účastníků investičního fóra jedinou možností, jak uspět v boji s konkurencí asijských výrobců.

"Vrátil jsem se před pár dny z Koreje, kde jsem byl na služební cestě - a nebylo to právě nejpříjemnější," řekl na včerejší tiskové konferenci, která byla věnována právě investičnímu fóru, předseda Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš.

"Jestli se okamžitě nedáme do práce a nezačneme na sobě makat, tak za pár let bude z Evropy jen hospodářský skanzen. To, co jsem viděl v Koreji, jak jsou připraveni, nevěstí pro Evropskou unii nic dobrého, jediná šance je začít makat, nebo přibrat Jižní Koreu do Evropské unie," dodal Pavel Bartoš.

Jednou z možností, jak na rostoucí hospodářskou sílu asijských zemí reagovat, je podle Bartoše větší spolupráce mezi sousedícími regiony v Evropské unii.

A právě vytvoření organizace koordinující užší spolupráci mezi Moravskoslezským krajem, Slezským a Opolským vojvodstvím v Polsku a Žilinským samosprávným krajem na Slovensku bylo jedním z témat probíhající konference IFO v Ostravě.

Užší spolupráci má zajistit sdružení krajů

"Máme k sobě blízko, s trochou nadsázky se dá říct, že za řekou máme Polsko a za kopcem Slovensko," řekl generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian s tím, že všechny čtyři regiony jsou už prakticky domluveny na vzniku Evropského seskupení pro územní spolupráci Tritia.

Samotnému založení seskupení už mnoho nebrání, problém ale zůstává, jak tomu bývá v podobných případech často, v penězích.

Cílem všech zúčastněných stran je, aby se Tritia postupně stala místem, kudy by mohly do regionů plynout peníze z Evropské unie, problém je v rozdílné legislativě jednotlivých zemí.

Jedinými, kdo ještě váhají nad tím, zda by mělo seskupení být penězovodem z Evropské unie, nebo místem, kde by se společné projekty jen vymýšlely, jsou Poláci.

"Jde o to, jakou roli má sdružení plnit," řekl maršálek Slezského vojvodství Boguslaw Piotr Smigielski. "O tom, zda bude spravovat i peníze z Evropské unie, se teď v Polsku hodně jedná," dodal maršálek.

Hlavním problémem, který se mezi jednající strany postavil, je rozdílný přístup jednotlivých zemí k zodpovědnosti za nevydařené projekty, které by musel zadavatel zpětně proplácet Evropské unii. Ta je v jednotlivých zemích různá a v Polsku by obdobná povinnost připadla na stát.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Ohrozili profesní čest, komentují policisté fotografii kolegů s Kajínkem

Ze seriálu Já, Kajínek

Fotografie tří policistů s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem nenachází pochopení u jejich kolegů, ani u veřejnosti....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz