Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravsku hrozí, že se stane hospodářským skanzenem, míní odborníci

  10:40aktualizováno  10:40
Poslední zvonění zní podle některých účastníků Investičního a podnikatelského fóra (IFO), které v těchto dnech probíhá v Ostravě, nad Evropou, Českou republikou i Moravskoslezským krajem. Pokud se Evropa nevzchopí, hospodářsky ji převálcují asijské země.
Firmy z Moravskoslezského kraje by měly více spolupracovat s okolním světem, říkají odborníci. Ilustrační foto

Firmy z Moravskoslezského kraje by měly více spolupracovat s okolním světem, říkají odborníci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bližší spolupráce příhraničních regionů je podle účastníků investičního fóra jedinou možností, jak uspět v boji s konkurencí asijských výrobců.

"Vrátil jsem se před pár dny z Koreje, kde jsem byl na služební cestě - a nebylo to právě nejpříjemnější," řekl na včerejší tiskové konferenci, která byla věnována právě investičnímu fóru, předseda Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš.

"Jestli se okamžitě nedáme do práce a nezačneme na sobě makat, tak za pár let bude z Evropy jen hospodářský skanzen. To, co jsem viděl v Koreji, jak jsou připraveni, nevěstí pro Evropskou unii nic dobrého, jediná šance je začít makat, nebo přibrat Jižní Koreu do Evropské unie," dodal Pavel Bartoš.

Jednou z možností, jak na rostoucí hospodářskou sílu asijských zemí reagovat, je podle Bartoše větší spolupráce mezi sousedícími regiony v Evropské unii.

A právě vytvoření organizace koordinující užší spolupráci mezi Moravskoslezským krajem, Slezským a Opolským vojvodstvím v Polsku a Žilinským samosprávným krajem na Slovensku bylo jedním z témat probíhající konference IFO v Ostravě.

Užší spolupráci má zajistit sdružení krajů

"Máme k sobě blízko, s trochou nadsázky se dá říct, že za řekou máme Polsko a za kopcem Slovensko," řekl generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian s tím, že všechny čtyři regiony jsou už prakticky domluveny na vzniku Evropského seskupení pro územní spolupráci Tritia.

Samotnému založení seskupení už mnoho nebrání, problém ale zůstává, jak tomu bývá v podobných případech často, v penězích.

Cílem všech zúčastněných stran je, aby se Tritia postupně stala místem, kudy by mohly do regionů plynout peníze z Evropské unie, problém je v rozdílné legislativě jednotlivých zemí.

Jedinými, kdo ještě váhají nad tím, zda by mělo seskupení být penězovodem z Evropské unie, nebo místem, kde by se společné projekty jen vymýšlely, jsou Poláci.

"Jde o to, jakou roli má sdružení plnit," řekl maršálek Slezského vojvodství Boguslaw Piotr Smigielski. "O tom, zda bude spravovat i peníze z Evropské unie, se teď v Polsku hodně jedná," dodal maršálek.

Hlavním problémem, který se mezi jednající strany postavil, je rozdílný přístup jednotlivých zemí k zodpovědnosti za nevydařené projekty, které by musel zadavatel zpětně proplácet Evropské unii. Ta je v jednotlivých zemích různá a v Polsku by obdobná povinnost připadla na stát.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Najdete na iDNES.cz