Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský obvod dostal pokutu, k úhradě škody se však nikdo nemá

  18:40aktualizováno  18:40
Ač politici opakují, že jim jde o transparentnost, praxe je často jiná. Kromě toho, že protikorupční policie nyní prověřuje už třináct ostravských zakázek, na světlo vycházejí další potíže, tentokrát v obvodu Jih.
Z obvodní pokladny se pokuta uhradí poměrně snadno, jenže ze svého se nikomu nechce dávat ani koruna. (ilustrační foto)

Z obvodní pokladny se pokuta uhradí poměrně snadno, jenže ze svého se nikomu nechce dávat ani koruna. (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na problémy ukázalo sdružení Oživení, které už několik měsíců žádá představitele Ostravy-Jihu, ať vymůžou po zaměstnancích, případně volených představitelích náhradu škody, již obvod utrpěl, když musel zaplatit třísettisícovou pokutu, již mu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Důvodem pro sankci byla sporná výběrovka na dodavatele úklidu cest po zimě pro roky 2010 až 2014.

ÚOHS obvodu vytknul, že do podmínek pro výběr uchazečů v rozporu se zákonem zařadil požadavek na předložení evropského certifikátu zaručujícího sociální odpovědnost firmy, čímž mohl podstatně ovlivnit okruh účastníků soutěže, v níž se hrálo o zakázku na více než deset milionů.

Výzvy k vymáhání škody se dosud minuly účinkem

A chybou podle ÚOHS taky bylo, že zatímco jednoho z uchazečů obvod vyzval k doplnění předložených informací, jiného, jenž byl ve stejné situaci, k témuž nevyzval a rovnou ho vyloučil. Vyloučená firma přitom podle návrhu hodnocení přijatých nabídek měla soutěž vyhrát.

Zaplacením pokuty v roce 2011 ale kauza neskončila. Jak řekla Petra Bielinová ze sdružení Oživení, obvod musí nyní vymoci pokutu po vinících, kteří se na výběrovém řízení podíleli. Sdružení od konce letošního srpna - zatím neúspěšně - vyzývá představitele obvodu k vymožení nároku na náhradu škody.

"Zastupitelům bude dle sdělení městské části výzva doručena až 12. prosince, tedy v době, kdy nárok městské části již bude promlčen," řekla Petra Bielinová s tím, že Oživení bude zřejmě o vymožení náhrady škody dál usilovat podáním trestního oznámení.

Tady končí legrace, říká starosta Sibinský

A žalobu kvůli vymožení úhrady škody bude asi podávat i samotný obvod. "Pokud nebude náhrada škody vypořádána v zákonném termínu, začne ji tajemník úřadu uplatňovat prostřednictvím soudu," potvrdil starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Jak sdělil, osobně už v záležitosti jedno trestní oznámení podal. Snaží se jeho prostřednictvím zjistit, zda se při soutěži na zakázku, kvůli níž obvod zaplatil pokutu, někdo ze zástupců radnice dopustil trestného činu, a pokud se to stalo, kdo je viník.

"Tady končí legrace. Pokud tu soutěž někdo ovlivnil, musím vědět kdo. A když mi to nikdo na úřadě nebyl schopen říct, vycházím z toho, že policii to asi řekne," uvedl Karel Sibinský.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz