Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava vypustí odchycené psy jen v krajním případě, tvrdí primátor

  8:41aktualizováno  8:41
Od ledna, kdy v ostravském psím útulku zabila rozsáhlá epidemie parvovirózy 40 zvířat, je kolem tohoto zařízení stále rušno. Od jara řídí útulek místo strážníků odbor životního prostředí města. Ten už například změnil provozní řád.

Ostravský útulek slouží od roku 1998. Zájemci starší 18 let v něm nyní mohou venčit nebo si osvojit 64 psů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zájemcům starším 18 let nabízí útulek možnost venčení psů, vybírá nového vedoucího útulku a také hledá veterináře na příští dva roky. „Zájemci se mohou hlásit do 23. listopadu,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová s tím, že hledají poskytovatele veterinární péče na období od 1. ledna 2016 do konce roku 2017.

Za více než 2,5 milionu korun se bude vítěz výběrového řízení starat o zdraví psů v útulku i prevenci hromadných nákaz. Právě proto, aby se neopakovala letošní epidemie, která nemá v zemi obdobu, změnil se provozní řád útulku.

„Dřív byli nově přijatí psi v izolaci jen dva týdny, teď jsou tři týdny. Pak zůstávají ještě týden v karanténě a teprve poté mohou jít mezi ostatní psy a jsou zájemcům nabízeni k osvojení,“ líčí Šebestová.

Problém ale je, že tak velký útulek se 149 kotci, který je nyní zaplněný sotva ze dvou třetin, má pro nové psy jen 20 kotců a dalších 10 pro karanténu. Praxe už jasně ukázala, že při prodloužené délce pobytu psů tento počet nestačí.

„Když jsme chtěli umístit nalezené psy do městského útulku, odmítali nás s tím, že je plný,“ posteskl si nedávno místostarosta Ostravy – Mariánských Hor Patrik Hujdus.

O nalezené psy se stará město

Stejnou zkušenost popsaly MF DNES i jiné obvody, které se musely od 1. března do konce října starat o psy nalezené na svém území po dobu prvních čtyř měsíců. To se 1. listopadu změnilo. O nalezené psy se teď od první chvíle stará město.

„Všechny obvody dostaly pokyny, jak mají postupovat v případě, že někdo dovede psa na jejich úřad,“ říká Kateřina Šebestová.

Co dělat, když v Ostravě potkáte toulavého psa:

  • Ostrava provozuje největší psí útulek v kraji – má 149 kotců.
  • Do října se o nalezené psy staraly obvody, od 1. listopadu město.
  • Kdo se střetne s bezprizorním psem, neměl by ho chytat a vodit na nejbližší radnici, ale měl by upozornit úředníky či strážníky, ideálně přivolat odchytovou službu města, která je k dispozici nepřetržitě na telefonním čísle: 724 590 707.

Radnice Mariánských Hor a Hulvák ale na svém webu nedoporučuje obyvatelům vodit nalezené psy na úřad. „V případě, že občan pozoruje volně pobíhajícího toulavého psa, kontaktuje městskou policii telefonicky na čísle 156 nebo osobně,“ uvádí radnice.

A upozorňuje i na to, že podle veterinárního zákona nemůže psy odchytávat ten, kdo nemá požadovanou zkoušku, protože zvíře může být agresivní, nebo i nakažené...

Podle Kateřiny Šebestové mají lidé, kteří se střetnou s toulavým psem, možnost kontaktovat strážníky i úředníky obvodů – ti totiž znají kontakt na odchytovou službu.

„Mohou se ale rovnou obrátit na odchytovou službu, která je v pohotovosti 24 hodin denně, a to na telefonním čísle 724 590 707. Do kanceláře útulku se dovolají od 7 do 15.30 hodin na čísla 599 455 191 nebo 602 768 795,“ upřesnila radní města.

Na každého toulavého psa se nedostane

MF DNES v uplynulých dnech na základě informací obvodů i úředníků magistrátu upozornila také na to, co se může stát, když bude městský útulek plný. Přesněji, když bude plných jeho 20 kotců pro nové psy. Jako teď, když je tam s devíti narozenými štěňaty 29 psů.

„V případě, že se nedohledá majitel, kapacita útulku je plná a pes neohrožuje své okolí, jen se toulá, je opětovně vypuštěn v místě odchytu. Žádáme občany o strpení s výše uvedenými postupy, neboť z kapacitních důvodů není možné odchytit každého toulavého psa a město ani nemá takovou zákonnou povinnost,“ informovala své občany radnice Mariánských Hor a Hulvák.

Primátor krajského města Tomáš Macura připouští, že taková situace nastat může. Ale téměř ji vylučuje. „Nasmlouvali jsme 15 kotců v Havířově a Dětmarovicích. Kdyby to nestačilo, zvážíme další možnosti. Nikdo nemá pokyn odchycené psy pouštět. Kdyby se tu však ocitlo 100 bezprizorních psů najednou, asi těžko bychom se o ně mohli postarat. To ale považuji za krajní případ, jaký se ještě nestal, a věřím, že ani nestane,“ uvedl Macura.

Nejjednodušším řešením by bylo zvýšit počet kotců pro nové a nemocné psy. Podle Šebestové to ale zatím nelze. „Situace se změní, až se z areálu útulku příští rok odstěhují strážníci. Opravíme volnou budovu a umístíme tam větší počet izolačních kotců,“ nastínila.

Fakta Co dělat, když v Ostravě potkáte toulavého psa * Ostrava provozuje největší psí útulek v kraji – má 149 kotců. * Do října se o nalezené psy staraly obvody, od 1. listopadu město. * Kdo se střetne s bezprizorním psem, neměl by ho chytat a vodit na nejbližší radnici, ale měl by upozornit úředníky či strážníky, ideálně přivolat odchytovou službu města, která je k dispozici nepřetržitě na telefonním čísle: 724 590 707.
Nejčtenější

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Kometa srovnala stav finále, Třinec ve druhém zápase porazila 3:2

Hráči brněnské komety slaví branku ve druhém utkání finále play off proti...

Brněnští hokejisté oplatili Třinci porážku z úvodního utkání a druhý duel extraligového finále ovládli poměrem 3:2. O...Slavia - Karviná 3:2, mistr se přiblížil Plzni, dva góly dal Stoch

Slávista Miroslav Stoch se raduje z vyrovnávacího gólu proti Karviné.

Slávističtí fotbalisté zmenšili náskok vedoucí Plzně na čtyři body. Na domácím hřišti v 24. kole zdolali Karvinou 3:2,...

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Muž v Třinci se snažil zabránit rvačce. Dostal pěstí a po pádu zemřel

Smrtelná nehoda v Sokolovské ulici v Praze 8. (27. 3. 2016)

Padesátiletý muž zaplatil životem za to, že se přimíchal ke rvačce dvou opilých mužů. Ti si vyřizovali účty nadvakrát...

Další z rubriky

Strnadův zájem o Vítkovice Power Engineering trvá, sonduje u zaměstnanců

Zaměstnanci Vítkovických strojíren se těší jistotu práce díky novým zakázkám.

Ochotu zůstat pracovat v areálu někdejší společnosti Vítkovice Power Engineering testují lidé Jaroslava Strnada. Ten by...

Útlum těžby v Dole Frenštát bude pokračovat, slibuje ministerstvo

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic.

Žádáme splnění slibu definitivního uzavření Dolu Frenštát poté, co akcie těžařské společnosti OKD převezme stát. S...

Lesy na pomezí Moravy a Slezska decimuje sucho, kůrovec a václavka

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Lesy v Moravskoslezském kraji vymírají pětkrát rychleji, než je jejich nový přírůstek. Změny klimatu a sucho narušily...

Najdete na iDNES.cz