Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polovina ostravského útulku je prázdná, přesto nové psy často odmítá

  13:40aktualizováno  13:40
Zatímco dřív býval ostravský útulek pro psy trvale přeplněný, dnes je poloprázdný. Přesto psy často odmítá. Souvisí to se změnami po loňské epidemii parvovirózy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Městský útulek v Ostravě-Třebovicích má kotce pro 149 psů. V minulosti jich tam ale bývalo mnohem víc. „Například na konci roku 2014 bylo v útulku 164 psů,“ říká mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. Ale dodává, že loni se situace změnila: „31. prosince 2015 bylo v útulku jen 71 psů.“

Část kotců je prázdná stále. Je to dobře nebo špatně? Podle náměstkyně primátora Ostravy Kateřiny Šebestové je to výsledek dobré práce odboru životního prostředí, který řídí. Ten totiž loni na jaře převzal útulek od městské policie po rozsáhlé epidemii parvovirózy, kterou nepřežily čtyři desítky psů.

Šebestová tvrdí, že město teď opuštěným psům úspěšněji nachází nové majitele. „Lépe komunikujeme s veřejností. Prostřednictvím sociálních sítí i osobně - pracovníci útulku berou psy na různé akce. Velkou odezvu má také venčení, které dříve nebylo v Ostravě možné. Každý týden berou zájemci na procházku mimo útulek desítky psů. První z návštěvníků už si venčeného pejska osvojil,“ líčí náměstkyně primátora.

Až do předloňska útulek přijímal asi dvojnásobek psů, než vydával. Loni se ale poměr výrazně změnil.

„V roce 2013 přijal útulek 933 psů a 435 vydal do péče. Úspěšnost umístěných psů k počtu přijatých tak byla jen 46,6 procenta,“ říká Andrea Vojkovská. Podobná situace byla i v roce 2014. Útulek přijal 1038 psů a vydal jen 492, takže úspěšnost v umístění měl 47,3 procenta. „Loni přijal útulek 481 psů a vydal 329, takže úspěšnost vzrostla na 68,4 procenta,“ počítá mluvčí města.

Fakticky však útulek přijal i vydal mnohem méně psů než v minulosti.

„Důvodem byla karanténa nařízená veterinární správou na začátku loňského roku. Aby se nerozšířila parvoviróza, útulek nesměl téměř dva měsíce psy přijímat ani vydávat,“ připomněla Vojkovská.

Chtějí předejít šíření infekčních onemocnění

Podle Šebestové poté útulek prošel řadou změn k lepšímu. Nová opatření mají mimo jiné zabránit i šíření infekčních onemocnění.

Potvrdil to i privátní veterinář Jan Nytra, který po nezvládnuté epidemii vystřídal mladou lékařku a se svým týmem pečoval o psy v útulku až do konce roku.

„Infekční průjmová onemocnění psů nejsou ničím výjimečným. Parvoviróza se vyskytla v útulku znovu koncem listopadu a začátkem prosince. Celkem ale onemocnělo jen 10 psů, převážně štěňat. Devět psů jsme vyléčili a nyní jsou již u nových majitelů. Pouze jedno štěně uhynulo, a to po podání protilátky, která u něj vyvolala anafylaktickou reakci,“ říká Nytra. „Díky fungujícím protinákazovým opatřením se infekce nedostala z izolačních kotců pro nově příchozí zvířata do jiných sekcí útulku,“ dodal veterinární lékař.

Potíž ale je, že izolační část pro nově přijatá zvířata je často plná. Je v ní totiž jen 20 míst. A právě kvůli účinnější prevenci tam nyní psi tráví tři týdny místo původních dvou. Proto také útulek často odmítá přijmout další psy.

Loni si na to stěžovaly některé ostravské obvody, když ještě bylo jejich povinností starat se o odchycené psy po dobu prvních tří měsíců. V listopadu je problém přestal zajímat, magistrát totiž změnil pravidla - od prvního dne se o odchycené psy stará město.

Izolační část pro nové psy bývá plná

Změnu by přivítaly i některé okolní obce, například Klimkovice. „Dokud jsme měli smlouvu s ostravskou městskou policií, platili jsme za umístění našich psů v nedalekých Třebovicích. Poslední dva roky ale máme vlastní strážníky a ostravský útulek naše psy odmítá. Musíme je proto vozit až do útulku vzdáleného asi 80 kilometrů,“ řekl místostarosta Klimkovic Jakub Unucka.

Lázeňské městečko platí smluvnímu útulku za péči o jednoho psa 2 235 korun měsíčně. Peníze by mohla dostávat Ostrava, která má v útulku dost volných kotců. Jenže nedostane. „Znovu jsem si ověřil, že třebovický útulek našeho psa nevezme, protože má plnou izolaci pro nově přijaté psy,“ uvedl Jakub Unucka.

Pracovnice útulku potvrdila i redakci MF DNES, že izolační část pro nové psy je plná skoro pořád.

Podle náměstkyně Šebestové se ale situace mění každý den. Někdy tam volná místa jsou, někdy ne. „Útulek psy samozřejmě přijímá průběžně, ale zatím jen z Ostravy. Izolační část pro nová zvířata je stavebně oddělená od ostatních sekcí útulku, aby se z ní nešířily infekce, a my zatím nemáme možnost zvýšit její kapacitu. Klimkovicím ale rádi vyjdeme vstříc na podzim, až vybudujeme další izolační kotce v budově, kterou opustí strážníci. S rekonstrukcí začneme, až se přestěhují jinam,“ vysvětlila Šebestová.
Nejčtenější

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Příznivci Tatry chtějí čestné občanství pro geniálního konstruktéra

Tatra 87 a Hans Ledwinka. Snímek byl pořízen roku 1967 v Mnichově, tedy v roce,...

Kopřivnice může mít ještě letos čestného občana, kterého zná celý motoristický svět. Vedle atleta Emila Zátopka a...

Další z rubriky

OKD má dokumentaci k útlumu dolu Staříč. Dotkne se patnácti katastrů

Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba...

Jeden z důležitých kroků potřebných k zahájení likvidace dolu Paskov udělala minulý týden společnost OKD. V informačním...

Stále více měst přispívá seniorům na jízdy k lékaři nebo na nákupy

Taxi

Obyvatelé Bílovce ve věku 65 let i mladší se zdravotním postižením mohou od ledna využívat levné cestovaní autem, které...

Dohody padly. Dostavba Prodloužené Rudné se opět komplikuje

Prodloužená Rudná se začíná řadit mezi „nekonečné“ silniční stavby.

Pokud na konci roku existovala naděje, že by se po mnoha letech Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohlo dohodnout s...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz