Zatím poslední pacientkou, které ostravští lékaři léčí popáleniny s pomocí nové metody, je jednaosmdesátiletá Libuše Pinkavová.

Zatím poslední pacientkou, které ostravští lékaři léčí popáleniny s pomocí nové metody, je jednaosmdesátiletá Libuše Pinkavová. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravští lékaři vyvinuli metodu, která léčí popáleniny téměř bez jizev

  • 4
Lékaři z ostravské nemocnice testují unikátní novinku v léčbě těžkých popálenin. Ke kůži transplantované vážně zraněným pacientům přidávají krevní destičky získané přímo z krve pacienta. Postup, který využívají zřejmě jako první na světě, si autoři metody chtějí nechat patentovat v USA.

Nová metoda má mimořádné úspěchy v praxi. Jednou z prvních pacientek, která se nové léčbě podrobila, byla jednaosmdesátiletá žena z Opavy, které při vaření vzplanul šátek na hlavě a utrpěla hluboké popáleniny na krku a obličeji.

Díky špičkové péči specialistů popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava přežila. A díky objevu ostravských lékařů dokonce nemá po vážném zranění ani trvalé následky po transplantaci kůže.

Lékaři pacientce kromě štěpu její vlastní kůže vstříkli při operaci do rány také speciální gel získaný koncentrací krevních destiček. Růstové faktory obsažené v krevních destičkách podstatně zrychlily a zlepšily kvalitu hojení pooperační rány.

"Přestože šlo o rizikovou oblast na krku, transplantovaná kůže se bez problémů ujala a ohněm zasažená oblast je dnes opět zcela funkční, takže žena nebude muset na rekonstrukční plastické operace," popisuje výsledky unikátní metody lékařka Hana Klosová.

Kůže je pružná a barvu má skoro jako zdravá

A téměř nepatrné jsou i vady kosmetické. "Jizvy nejsou vystouplé, červené a tuhé, jak tomu po transplantacích často bývá. Docílili jsme toho, že kůže je pružná, nebrání krku v pohybu, jizvy nejsou vyvýšené a už vybledly téměř tak jako zdravá kůže v okolí," popisuje lékařka s nelíčeným nadšením. Skvělý efekt podle ní přineslo právě využití koncentrátu krevních destiček z krve pacientky.

Čtěte v pondělní MF DNES: rozhovor s autorem metody Václavem Procházkou a příběh pacienta, jemuž lékaři i díky novince zachránili těžce popálenou nohu.

.

Metodu lékaři objevili během výzkumu kmenových buněk. "Protože v naší nemocnici probíhá výzkum kmenových buněk, přemýšleli jsme, zda by se daly využít i při léčbě popálenin. Vedoucího výzkumu Václava Procházku napadlo, že lze využít funkce růstových faktorů krevních destiček. Po testech na zvířatech v USA jsme letos začali metodu využívat při léčbě dospělých pacientů a výsledky nás nadchly," vysvětluje Klosová.

Úspěch novinky, kterou zatím žádné klinické pracoviště na světě nevyužívá v běžné praxi při léčbě hlubokých popálenin, je tak velký, že lékaři už si nechali u českých úřadů zaregistrovat její název. Získali ochrannou známku pro PRP graft. Novou metodu si však chtějí nechat patentovat v USA.

"Na výzkumu spolupracuje lékařka z Boston University. Požádali jsme proto o registraci naší metody americkou renomovanou firmu. Doufám, že patent získáme ještě letos," říká Václav Procházka.

Pojišťovny metodu neplatí a peníze docházejí

Lékaři zatím netuší, jak budou léčbu s pomocí nové metody platit. "Metodu zatím nehradí zdravotní pojišťovny a set pro odběr krevních destiček od jednoho pacienta stojí 10 tisíc korun. Peníze, které na to máme, vystačí jen asi pro 30 lidí. A zatím nevíme, co bude dál," řekla Klosová.

Podle primářky popáleninového centra Zdenky Crkvenjaš je novinka součástí výzkumu financovaného z grantových prostředků Moravskoslezského kraje. "Nemocnice na něj zatím získala zhruba 2 miliony korun," říká.

Kde ale vezme nemocnice peníze na léčbu dalších pacientů, zatím nikdo přesně neví. "Potřebovali bychom pomoc od sponzorů či nadací," míní lékařka Klosová.

"Vzkažte sponzorům, že by dali peníze na dobrou věc," říká se slzami v očích jednaosmdesátiletá Libuše Pinkavová z Brušperku, která je zatím poslední pacientkou léčenou s přispěním vlastní krve. "Zavrávorala jsem doma a opařila se vřelým čajem. Už jsem týden po operaci a bolesti nemám," dodala pacientka.