Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravu čeká v pátek demonstrace za čistý vzduch. S rouškami na obličejích

  17:13aktualizováno  17:13
V Ostravě se v pátek uskuteční první protest proti špinavému ovzduší. Demonstranti budou mimo jiné apelovat na politiky, ať vymáhají plnění zákonů zaručujících čistý vzduch. Místní obyvatelé totiž dýchají nejvíce jedů v celé Evropské unii.
Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Iniciátoři protestu očekávají, že se před magistrátem sejdou stovky lidí. Aby zdůraznili naléhavost problému, nasadí si zájemci z řad demonstrantů na obličej roušky.

"Chceme přimět Ostravany k tomu, ať konečně organizovaně vyjádří nesouhlas s katastrofálním stavem ovzduší," říká jeden z trojice iniciátorů protestu, Tomáš Knopp. Podle něj politici tvrdí, že občanská společnost pro jejich rozhodování nehraje valnou roli, to však není pravda.

"V momentě, kdy na náměstí přijde třeba i setina nebo tisícina obyvatel Ostravy, politikům dojde, že špatné ovzduší není jen problém novinářů, kteří o něm dokola píší, ale že to vadí i obyčejným lidem," myslí si Tomáš Knopp.

Hlavními organizátory demonstrace jsou tři mladí Ostravané, kteří studují na univerzitách v Praze. "Vadí nám, že kvalita ovzduší v Ostravě je trvale tak špatná - nejhorší v Evropské unii," říká další z iniciátorů protestu, Vít Tokarský.

Dodává, že dalším z podnětů k uspořádání protestu byly výsledky zkoumání vědců z Akademie věd. Ti prokázali, že lidem na Ostravsku kvůli nadlimitnímu množství jedů v ovzduší, mnohem víc než jinde v Česku, hrozí vážné choroby.

Chybí studie, která by ukázala kdo a jak vzduch znečišťuje

Důvod, proč není ovzduší na Ostravsku čisté, podle iniciátorů protestu nespočívá v zákonech. Potřebná legislativa existuje, ale nedodržuje se a úřady její dodržování nevymáhají. Problémem je i to, že chybí nezávislá studie, která by ukázala, kdo a jaké množství jedů v Ostravě do vzduchu vypouští.

DEMONSTRACE ZA ČISTÝ VZDUCH

Demonstrace Rouška nad Ostravou se koná v pátek 17. prosince od 15 hodin na Prokešově náměstí - před Novou radnicí.

Protest má podle organizátorů trvat asi půl hodiny. Součástí programu bude projev pořadatelů a možná i hudební vystoupení.

Organizátoři vyzývají účastníky, aby si s sebou přinesli respirační roušku na obličej. Kdo ji doma nemá, nebo si ji zapomene vzít, dostane ji na místě.

"Podobná studie dosud Ostravsku chybí. To je špatně. Přitom jinde ve světě takové analýzy existují. Dá se dokonce zjistit, ze které konkrétní továrny škodliviny pocházejí," uvádí Vít Tokarský.

Poslední z trojice pořadatelů, Jakub Sosna, ho doplňuje: "Vzhledem k tomu, že není jasné, jakou měrou se jednotlivé zdroje na znečištění podílejí, mohou opatření, která mají údajně zajistit čistý vzduch, znamenat i zbytečné plýtvání veřejnými penězi."

Podle Pavly Skýbové ze sdružení Vzduch, které se na organizaci demonstrace podílí, se úspěch akce odvíjí od počtu účastníků.

"Pokud se před radnicí sejde dost lidí, význam to mít bude. Ostravané tak dají najevo, že nejsou spokojeni s tím, co se v Ostravě děje, nebo spíš neděje, protože kvalita ovzduší je pořád stejně špatná. A to i přesto, že politici vykládají o tom, jak se problém snaží řešit," říká Skýbová.

Na Facebooku, kde zájemci najdou informace o akci, zatím účast na demonstraci přislíbilo několik stovek lidí. "Je nutné říct nahlas, že špatný vzduch je problém. Pokud budu mít čas, demonstrovat přijdu," řekla Ostravanka Hana Tichá.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz