Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Ostravu dusí smog, lidé přesto pálí listí. Zasahovat musí i strážníci

  • 38
Ostravští strážníci vyjížděli jen za poslední víkend k více než dvěma desítkám případů pálení listí. Volají je sousedé, které hustý štiplavý kouř obtěžuje. Lidé totiž vlhké listí pálí i přes špatný stav ovzduší. Kouř přitom obsahuje zdraví nebezpečné látky, třeba karcinogenní polyaromatické uhlovodíky.

V době, kdy Ostravsko a Karvinsko jedenáct dní sužoval smog, je pálení listí na zahradě bezohledné k okolí, nehledě na to, že pokud člověk pálí listí či trávu zvlhlou, porušuje například zákon o ochraně ovzduší.

Výjezdy strážníků k pálení listí

V roce 2009 se jednalo o 156 případů, v roce 2010 o 173 případů a letos jde zatím o 112 případů. Většinou zabrala domluva, jen málokdy musely případ dál řešit úřady.

Pokud člověka obtěžuje kouř ze sousedovy zahrady, může podle Venduly Krčmářové ze sdružení Arnika na problém upozornit místní odbor životního prostředí nebo zavolat právě městskou policii. Ta by měla situaci řešit na místě.

"V naprosté většině případů se věc řeší domluvou. Lidé jsou vyzváni, aby požár uhasili, což vesměs udělají," říká mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.

V případě, že člověk příkaz strážníků neuposlechne, nebo pálení například zvlhlého listí v dalších dnech opakuje, nahlásí tento přestupek městská policie úředníkům. "Paličům" pak hrozí pokuta až 150 tisíc korun.

Karviná uvažuje o zákazu pálení všeho v době smogu

Pálení listí na zahradách se města v kraji snaží předcházet větší či menší měrou osvěty a větší či menší vstřícností při poskytování odvozu bioodpadu ze zahrad.

Mezi města, kde mají systém svozu bioodpadu ze zahrad nejrozvinutější, patří v kraji například Nový Jičín. Jeho obyvatelé mohou listí či trávu vyhazovat do více než stovky hnědých kontejnerů, které se vyvážejí dvakrát týdně, využívají ale také například kompostéry, na jejichž pořízení jim přispělo město.

V Ostravě nebo třeba v Karviné si lidé mohou nechat odvézt listí přímo od domu. Představitelé Karviné navíc podle mluvčí města Šárky Swiderové zvažují zavedení vyhlášky, která by v době smogu zakázala pálit venku cokoli.

"I malé množství zplodin může ovzduší lokálně zhoršovat," podotýká Šárka Swiderová. V Ostravě zase brzy spustí projekt, který má upozorňovat mimo jiné i na negativní vliv pálení listí na ovzduší.

Zástupci měst v kraji se shodují v tom, že nejlepší způsob, jak se s odpadem vypořádat, je kompostovat ho. Buď na vlastním pozemku či třeba ve sběrném dvoře, kde službu poskytují.