Ostravu povede ANO, ČSSD a lidovci, hnutí Ostravak nejspíše ostrouhá

  8:14aktualizováno  10:20
Povolební jednání o nové koalici na magistrátu v Ostravě po mnoha zvratech zřejmě dospěla ke konci. Vítězné hnutí ANO podepsalo dohodu s ČSSD a KDU-ČSL. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu bude mít převahu 31 hlasů. Funkce primátora připadne hnutí ANO, tedy nejspíše Tomáši Macurovi.

Tomáš Macura, lídr ANO v Ostravě, se vrací do hry o primátorský řetěz. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Koalice ve třetím největším městě republiky tak bude kopírovat spolupráci uskupení na vládní úrovni.

„Mohu potvrdit, že jsme s ČSSD a lidovci ve středu večer podepsali koaliční dohodu,“ uvedla mluvčí hnutí ANO Michaela Závodná. V opozici by tak skončilo hnutí Ostravak, dále komunisté a ODS.

Ostravak měl přitom ještě minulý týden společně s ČSSD a komunisty nakročeno na magistrát, za což si vyslechl mnoho kritiky.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák v ostravské redakci MF DNES odpovídal on-line...

Ještě minulý týden lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák odpovídal v on-line iDNES.cz, proč se spojil s ČSSD a KSČM. Po pár dnech je zcela mimo hru.

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dva. Kromě postu primátora by hnutí ANO mělo zodpovídat mimo jiné za úsek financí a rozpočtu i za nově dohodnutý resort sdružující veškeré centrální nákupy, výběrová řízení a dotační tituly. Lídr odstaveného hnutí Ostravak Lukáš Semerák uvedl, že ve středu večer měl jednání s lídry ČSSD a KSČM Lumírem Palyzou a Josefem Babkou.

Macura: ČSSD perspektivnější než hnutí Ostravak

„Jenže Palyza mi řekl, že dále jednat s námi nebude. Lídr ANO Macura pak uvedl, že se musí poradit o další strategii v ANO... a pak už nejednou podepsali dohodu,“ uvedl Semerák s tím, že se vše jistě připravovalo několik dnů. „Stejnou koalici totiž podepsali i v obvodech Jih a Poruba,“ vysvětlil.

„Po předchozích zkušenostech z jednání s panem Semerákem, která v našich očích značně podkopala důvěryhodnost celého hnutí Ostravak, jsme jako perspektivnější a funkčnější řešení vyhodnotili koalici na vládním půdorysu,“ reagoval pro ČTK lídr ANO Macura.

Lídr ČSSD Lumír Palyza řekl, že poté, co hnutí Ostravak porušilo v obvodu dohodnuté memorandum, rozhodli se jednat s dalšími. „Nakonec po sérii několika rychlých rozhovorů jsme se domluvili s ANO i KDU-ČSL, a to i v obvodech Jih a Poruba,“ potvrdil Palyza.

Palyza: ANO možná politicky vystřízlivělo

Podle koaliční dohody bude mít nejvyšší post vždy ta strana, která v daném území ve volbách zvítězila. V Ostravě proto nominuje primátora ANO, stejně tak i starostu v obvodu Jih. Naopak v Porubě obsadí starostovský post ČSSD.

„Odmítám však zvěsti, které někdo šíří Ostravou, že budu náměstkem primátora a současně porubským starostou. V Porubě budu zpočátku řadovým zastupitelem, pak ze zastupitelstva odejdu úplně,“ řekl Palyza.

Co se dohodlo

MAGISTRÁT
Městská rada
hnutí ANO - pět míst
primátor Tomáš Macura
ČSSD - čtyři místa
1. náměstek Lumír Palyza
KDU-ČSL - dvĚ místa

OBVODY
Ostrava-Jih
starosta z hnutí ANO
Ostrava-Poruba
starosta z ČSSD

Na dotaz iDNES.cz, jak si vysvětluje, že ANO nejprve s ČSSD ukončilo rozhovory s tím, že sociální demokraté nechtějí potřebnou sebereflexi, a nyní společně uzavřeli dohodu, Palyza řekl, že třeba ANO politicky vystřízlivělo. „Možná pochopili, jak zavedené politické strany fungují, jaké jsou jejich vnitřní principy. A že jsou stabilním partnerem.“

V centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, stejně tak i ve Slezské Ostravě, už však jsou dojednány koalice hnutí Ostravak a ČSSD. „Rád bych, aby i tam kopírovali námi dohodnutou koalici s ANO, ale jednání jsou už pokročilá,“ řekl Palyza.

Několik povolebních kotrmelců

Povolební vyjednávání v Ostravě připomíná kolotoč, či spíše pořádné kotrmelce. Nejprve se zdálo, že se domluví ANO s Ostravakem, ostatně ANO oficiálně ukončilo rozhovory s ČSSD kvůli tomu, že strana neprovedla potřebnou sebereflexi, a to včetně toho, že v jejím čele zůstává lídr Lumír Palyza. Poté přišel zvrat v podobě memoranda mezi Ostravakem, ČSSD a komunisty (podrobněji zde).

Jenže se objevily problémy při sestavení koalice mezi Ostravakem a ČSSD v Palyzově Porubě, což vedlo k ukončení spolupráce. A den poté se podepsala dohoda mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Politolog Tomáš Jarmara přiznal, že takový povolební veletoč nečekal. „Ale ostravští lídři ANO a ČSSD se dostali pod silný tlak vedení stran,“ řekl Jarmara. Dodal, že lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák přestřelil ve svých požadavcích, všechny naštval a ti se nakonec domluvili proti němu.

„Nová koalice šanci určitě má, magistrátní politika kopíruje vládní politiku, čili shodná koalice může být výhodná. Vláda má docela plusové body, není zmítaná aférami, může to pomoci, že magistrát bude mít oporu ve vládní koalici,“ konstatoval politolog.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Opava loni měřila návštěvnost trhů, letos program přizpůsobí výsledkům

Vánoční jarmark v Topoli na Chrudimsku nabídl i cukroví

Na vánoční trhy v Opavě lidé ve velkém chodí nejen na koncerty či rozsvěcení stromu. Radnice to loni zjistila unikátním...

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Lidé z Ostravy-Jihu podpořili opravu kašny, autor návrhu ji už neuvidí

Kašna u polikliniky v části Hrabůvka nejvíce uspěla v hlasování občanů a dočká...

Obyvatelé Ostravy-Jihu měli možnost už potřetí rozhodovat o tom, za co by měla místní radnice utratit sedm milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz