Nový ostravský unikát. Komplex Trojhalí otevřel v pátek 11. července koncert Jarka Nohavici.

Nový ostravský unikát. Komplex Trojhalí otevřel v pátek 11. července koncert Jarka Nohavici. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava se dočkala, unikátní Trojhalí žije. Radost ale kalí dluhy

  • 5
Po téměř dvou letech oprav se v pátek poprvé otevřelo veřejnosti ostravské Trojhalí. Tisíce lidí sledovaly večer koncert Jarka Nohavici s dechovkou Karolinka. Přestavba unikátu ale způsobila potíže řemeslníkům.

Ačkoli písničkář Jarek Nohavica vystupuje v regionu častěji, jeho páteční koncert byl výjimečný hned z několika důvodů.

Vstupenky do haly rozdával organizátor zdarma. I proto se po nich okamžitě zaprášilo. Nohavicu s písničkami o Ostravě poprvé doprovázela dechovka Karolinka.

Kdysi a dnes...

Ale hlavně samotný důvod koncertu včetně doprovodného programu byl mimořádný. Po čtyřech desetiletích znovu ožilo Trojhalí Karolina – technická památka, která se po téměř dvouleté rekonstrukci za 170 milionů korun (bez DPH) změnila ve společenské, kulturní a sportovní centrum Ostravy.

„Kapela Karolinka byla výjimečně sestavena jen pro náš koncert,“ prozradil Jan Rušaj, manažer sdružení Trojhalí Karolina. Právě on má teď za úkol naplnit nově otevřený komplex Dvojhalí a bývalé Ústředny atraktivní nabídkou akcí, které přitáhnou veřejnost.

„Ústředna je určena především sportovním aktivitám, třeba míčovým hrám. Provoz zahájíme 1. srpna a mohu slíbit řadu překvapení. Jedním z nich bude šest badmintonových kurtů pojmenovaných po slavných osobnostech s křestním jménem Kurt. Jejich otevření by se měla zúčastnit jedna z nich – sochař Kurt Gebauer,“ líčí Rušaj.

Naproti tomu Dvojhalí se stalo podle návrhu architekta Josefa Pleskota jakýmsi zastřešeným náměstím, na kterém lze podle ředitele sdružení Trojhalí Karolina Petra Šnejdara pořádat jakékoli hromadné akce: koncerty, výstavy, plážový volejbal i jiné sportovní projekty, také různé trhy a zábavné programy pro tisíce lidí. Ale také vystoupení či jiné aktivity jednotlivců.

„Kromě toho, že budeme pořádat vlastní akce, chceme prostory Dvojhalí o rozloze 4 500 metrů čtverečních pronajímat,“ říká Šnejdar.

Památka v číslech

  • Oprava Trojhalí trvala 2 roky a stála 170 milionů Kč (bez DPH).
  • Dnešní sportovní hala má rozlohu 1 600 metrů čtverečních. Do Dvojhalí s plochou 4 500 metrů čtverečních může až 4 800 lidí.
  • Oba prostory spojuje podzemní pasáž s šatnami či WC.

Zájemci s komerčními projekty zaplatí řádný pronájem. „Mohou ale přijít třeba básníci, kteří budou chtít veřejnosti předčítat ze svých děl, nebo lidé, kteří budou chtít sdělit národu své názory třeba na politiku. Těm můžeme pronajmout jen jeden malý čtverec plochy za symbolických pár korun,“ nastínil možnosti Petr Šnejdar.

Pokud nebude ve Dvojhalí velká akce, mohou tam zájemci každý den od 8 do 20 hodin volně korzovat, setkávat se nebo třeba jezdit na bruslích či skateboardu.

Už příští úterý a středu se ale Trojhalí stane jedním z míst, kde se bude konat Festival v ulicích. Zazpívají tam například Ewa Farna, Vašo Patejdl, Ondřej Brzobohatý nebo Michal Hrůza.

Zatímco Ostravany těší, že si mohou užívat toho, co z chátrajících hal udělali stavbaři a řemeslníci, mnozí z nich litují, že na opravě Trojhalí pracovali. Kvůli dluhům.

Stavba je hotová a zkolaudovaná. „Ale ne zaplacená,“ zuří malí podnikatelé, kteří opravovali technickou památku.

Dluží nám peníze, zní z firem

Martin Čáp, Hana Jelínková, Tomáš Wágner a další tvrdí, že za práci na Trojhalí nedostali zaplaceno. Několik firem údajně zkrachovalo.

„Zasklívali jsme všechna okna. Za tři čtvrtiny z nich nám dluží peníze. Jde asi o milion, proto jsme svou práci ještě ani oficiálně nepředali,“ říká Tomáš Wágner z Nymburku, který přiznává, že doplatil na jednu ze zprostředkovatelských firem. Ta sice peníze od subdodavatele dostala, ale už neposlala dál.

Firma Gemo, která Trojhalí opravovala, ale tvrdí, že se spory subdodavatelů nemá nic společného. „My jsme už hotovou stavbu předali investorovi. Svým dodavatelům nic nedlužíme. Vím, že někteří jejich subdodavatelé mají potíže, ale to nemůžeme ovlivnit. Ani jim nemůžeme platit přímo. Musíme vycházet z našich smluv,“ říká jednatel Gemo Jaromír Uhýrek.

Například subdodavatel Petr Dopita ale tvrdí, že od firmy Gemo ještě nedostal vše, co mu patří. Jiné firmy si naopak stěžují, že jim nezaplatila právě jeho firma Glajcha.

Kdo dobře odvedl práci, zaplaceno dostal, říká Dopita

To ale Dopita odmítá. „Každý, kdo dobře odvedl svou práci, zaplaceno dostal. Ale když udělal něco špatně, nesmí se divit, že dostane zápočet...,“ argumentuje.

Zástupci všech firem se shodují jen v tom, že i když Trojhalí už slouží, je čeká ještě dlouhý proces vyřizování předávacích protokolů, vyúčtování a zřejmě i tvrdých hádek.

„Řeší to moji právníci. Oni nebo policie musí zjistit, jak šel tok peněz a kdo koho podvedl. Pokud Gemo platilo, peníze za práci musím dostat,“ říká sklenář Wágner.

Na policii už se obrátila i natěračská firma Davida Sattlera. „Já musím vydělávat peníze, o vymáhání pohledávek se stará moje partnerka,“ řekl Sattler. Podle Hany Jelínkové nedostal zaplaceno 325 tisíc za nátěry konstrukcí. „Policie to smetla, ale pak se přidala další firma a státní zástupkyně to znovu otevřela,“ tvrdí žena.

„Nesmysl,“ říká Dopita a na adresu ženy vypustí hanlivá slova. Ještě tvrdší výrazy ale padají z úst lidí, kteří se podíleli na opravě Trojhalí a cítí se podvedeni, protože nedostali zaplaceno. Část sporů asi skončí u soudu.