Nová dotace by měla vyřadit z provozu staré kotle. (ilustrační snímek)

Nová dotace by měla vyřadit z provozu staré kotle. (ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Ovzduší na Ostravsku mají zlepšit kotlíkové dotace. Zatím na zkoušku

  • 7
Po Zelené úsporám startuje v Moravskoslezském kraji další dotační program, který má lidi přimět k ekologičtějšímu vytápění a vést ke zlepšení ovzduší v kraji. Úřady hodlají na pořízení ekologičtějších kotlů rozdat dvacet milionů. To ale někteří hodnotí jako velmi skromný příspěvek.

Kraj a ministerstvo životního prostředí v prvním čtvrtletí roku 2012 odstartují nový dotační program určený na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za kotle moderní, spalující buď uhlí, nebo kombinující uhlí a biomasu, třeba peletky. Díky dotacím, jejichž maximální výše bude 60 tisíc, bude skutečně možné pořídit si drahý moderní kotel za pakatel.

Programem, který je určen výhradně obyvatelům Moravskoslezského kraje, chtějí úřady hlavně pomoci zlepšit zdejší ovzduší, které ze značné části poškozují i domkáři topící neekologicky.

Dotace - otázky a odpovědi

Co musí zájemce udělat předtím, než požádá o dotaci?
Měl by si pročíst pravidla dotačního programu na internetu a vybrat si takový kotel na uhlí či uhlí a biomasu, u něhož je nárok na dotaci. Musí mít emisní třídu 3, ČSN EN 303-5.

Jakou dotaci je možné získat?
Maximálně 60 tisíc korun.

Kde bude k dispozici žádost?
Po vyhlášení výzvy k podávání žádostí, tedy v prvním kvartálu roku 2012, například na webu kraje.

Co musí zájemce vyplnit do žádosti a co k žádosti přiložit?
Musí uvést své základní údaje, bankovní spojení a popis stávajícího kotle. Pokud už při podávání žádosti zná typ nového kotle, musí přiložit jeho fotodokumentaci a popis.

Kam odevzdat žádost?
Na podatelnu krajského úřadu.

Za jak dlouho úřad vyřídí žádost?
Za 30 až 60 dnů se žadatel dozví, jestli získává dotaci. Pak má devět měsíců na koupi kotle a předložení dokladů ke kontrole před podpisem smlouvy o poskytnutí dotace. Dotaci obdrží na účet do 30 dnů ode dne nabytí účinnosti dotační smlouvy.

Lze žádat o dotaci na již koupený moderní kotel?
Nelze.

Zatím ale lidé nemusí spěchat, dotační program se rozjede až za nějaký čas. Odstartuje ho výzva zveřejněná na webu krajského úřadu, ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Na stejných stránkách brzy zájemci najdou i podrobné podmínky programu.

Už teď se ukazuje, že o dotace bude asi dost velký zájem. V prvním čtvrtletí nového roku začnou úřady rozdávat dotace těm, kdo se rozhodnou vyměnit starý, ručně ovládaný kotel na tuhá paliva za kotel nový, automatizovaný, který bude spalovat uhlí, nebo uhlí a biomasu.

Peníze zatím pro tři stovky kotlů

"Cílem tohoto dotačního programu je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů, takzvaných lokálních topenišť, kde lidé mnohdy topí nekvalitními palivy, nebo dokonce odpady," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

První fáze dotačního programu bude pilotní  a má ukázat, jestli bude o dotace zájem. Ministerstvo životního prostředí a krajský úřad do pilotní fáze vloží celkem 20 milionů. Z nich každému žadateli poputuje maximálně šedesát tisíc korun. 

Už teď je tedy jisté, že v úvodní fázi si na dotace moc lidí nesáhne. Kdyby každý žadatel dostal maximální možnou dotaci, rozdaly by kraj a ministerstvo peníze asi 330 majitelům nových kotlů.

Kvůli tomu někteří už teď program kritizují.  "Asi to nebude mít valný účinek pro čistší vzduch, když peníze v první fázi poputují jen na pořízení tří set nových kotlů," říká Petr Lysek, jednatel firmy, která prodává automatické kotle na pevná paliva.

Program sníží množství škodlivin o desítky tun

Zástupci kraje a ministerstva ale upozorňují, že v budoucnu chtějí částku určenou na kotlíkové dotace zněkolikanásobit. "Dotační program povede ke snížení celkových emisí škodlivin vypouštěných do ovzduší o desítky tun," myslí si náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Jaromír Poštolka, který žije v jedné z obcí na Novojičínsku, zvažuje výměnu kotle. "Mám starý obrovský kotel, v němž topím dřevem. Potřebuji ho vyměnit, možnost získat dotaci mě zaujala," říká.

Rozdělování dotací se podle ekologů může pozitivně odrazit na kvalitě ovzduší. A to hlavně proto, že při vytápění v moderních kotlích do vzduchu uniká mnohonásobně méně jedů než při topení v kotlích starých.