(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Ostravě přibývá odpadků, daří se je ale třídit a využívat

  • 1
Rekordních 112 750 tun komunálního odpadu vyprodukovali Ostravané za loňský rok. Je to asi o deset tisíc tun více než v roce 2016 a nejvíc za dobu existence městské společnosti OZO Ostrava, která sváží a zpracovává odpad od poloviny devadesátých let.

Na jednoho obyvatele moravskoslezské metropole (bez cizinců) připadalo loni 390 kilogramů odpadků.

„Svědčí to mimo jiné o tom, že obyvatelům krajského města se ekonomicky daří lépe, více nakupují, a proto mají i více odpadků,“ míní náměstkyně ostravského primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Dodává ale, že důvodů k nárůstu množství komunálního odpadu je víc. „Snažíme se přicházet s novinkami, které motivují obyvatele města k hospodárnému nakládání s komunálním odpadem a především k jeho třídění,“ vysvětluje náměstkyně.

Například v roce 2012 město zdarma rozdalo všem domácnostem třídicí tašky a v roce 2016 zavedlo bezplatné biopopelnice. Každý rok navyšuje počet velkoobjemových kontejnerů i takzvaných separačních hnízd na třídění odpadu.

„Novinkou letošního roku má být zkušební umístění separačních hnízd s modrými a žlutými popelnicemi na papír a plast ve vybraných lokalitách obvodu Radvanice a Bartovice u rodinných domků,“ nastínila Šebestová.

Jednatel společnosti OZO Karel Belda dodal, že s nárůstem odpadu se daří zvyšovat i podíl jeho třídění a druhotného využití. „Produkce směsného komunálního odpadu každoročně klesá a naopak stoupá množství tříděného. Loni už jsme využili 47 procent odpadu,“ uvedl.

Vytříděný papír, plast, sklo či kovy OZO prodává, z bioodpadu vyrábí kompost a ze směsi drcených hořlavých materiálů palivo.