O víkendu můžete pozorovat roj Perseid. Třeba v Ostravském planetáriu

  13:04aktualizováno  13:04
Nejsilnější meteorický roj léta bude na obloze nejlépe viditelný tento víkend. Až 70 Perseid za hodinu bude možné spatřit v noci z neděle na pondělí, konkrétně mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Komentované pozorování nabízí Ostravské planetárium nebo Centrum tmavé oblohy v Beskydech, padající meteory lze ale pozorovat všude, kde oblohu příliš nezahaluje světelný smog. Ideální podmínky by navíc měla letos nastolit i výhodná fáze Měsíce, který pozorovatele nebude rušit svým svitem. Viditelnost tedy ovlivní hlavně oblačnost, meteorologové zatím předpovídají jasno až polojasno.

Komentované pozorování Perseid, přednášku i aktivity pro děti si na nedělní noc připravilo ostravské planetárium. „Letošní program zahájí povídání v kinosále o tom, co jsou meteory, odkud pocházejí, jak jsou velké a co se stane, když se se Zemí srazí větší či menší planetky. Od deseti hodin se ve venkovním amfiteátru uskuteční pozorování planet a dalších objektů letní oblohy dalekohledy hvězdárny a také samotné sledování Perseid až do druhé hodiny ranní,“ sdělil správce hvězdárny Martin Vilášek. V případě nepříznivých podmínek má planetárium nachystanou projekci filmu Ze Země do vesmíru.

V sobotu, neděli i pondělí si pro zájemce pozorování připravili také v Centru tmavé oblohy na hřebeni Gruně nedaleko Starých Hamer, a to od půl desáté večer. „Padající meteory se pozorují očima, nejlépe vleže. Budeme mít připravené ale i velké astronomické dalekohledy na pozorování mlhovin, hvězdokup a galaxií, viditelné budou také planety Jupiter, Saturn nebo Mars,“ vyjmenoval Tomáš Hynek z Centra tmavé oblohy.

Vyplatí se vyjet dále od města

Hvězdárny v Třinci ani v Českém Těšíně pozorování meteorického roje nepřipravují. „Naše hvězdárna je v centru města, kde je silné světelné znečištění,“ uvedl Martin Podžorný z hvězdárny v Českém Těšíně. Podle astronomů se vyplatí vyjet zpod světelného smogu co nejdále od města. „Ve městech v dnešní době nelze vidět téměř ani hvězdy. Meteor navíc proletí velmi rychle, takže není ani příliš velká šance si jej všimnout,“ odhadl Hynek.

Díky tomu, že na obloze nebude svítit Měsíc, uvidí pozorovatelé v ideálních podmínkách vidět padat až kolem 70 meteorů za hodinu. Nejvíce se jich bude vyskytovat nad východním obzorem . „Kolik meteorů každý pozorovatel uvidí, záleží také na tom, jak je trpělivý a vnímavý,“ dodal Hynek.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?

Najdete na iDNES.cz