Nové prostory kavárny Elektra v centru Ostravy jsou velmi reprezentativní.

Nové prostory kavárny Elektra v centru Ostravy jsou velmi reprezentativní. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po jedenácti letech je zpět. Do Elektry se vrátila vůně kávy

  • 21
Kdysi sem chodili například Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Ježek či Oldřich Nový. Možná si v duchu opakovali, že život je jen náhoda, anebo dámám šeptali do ucha: "Zavřete oči..." Historie ožívá. Legendární ostravská Kavárna Elektra na nároží Nádražní třídy a Umělecké ulice je opět otevřená.

Už je to jedenáct let, kdy se dveře původní kavárny v Paláci Elektra zavřely a vůni kávy nahradila vůně smažených fazolí, kukuřice a chilli papriček. Z noblesní Kavárny Elektra se stala mexická restaurace. Jenže ta se letos přestěhovala a v Elektře se opět začaly dít věci.

Palác Elektra

  • Kulturní památka v centru města, která stojí na nároží Nádražní třídy a Umělecké ulice od roku 1926.
  • Starší lidé si čtyřpatrovou budovu pamatují jako Hornický dům.
  • V domě s byty a kancelářemi bývalo kino, knihovna, sídlila tam Družstevní banka i kavárna a restaurace. Původní vybavení restaurace ve stylu art deco zmizelo v roce 1992. Později nový majitel domu kavárnu obnovil, ale malý zájem veřejnosti ho přiměl ji v roce 2001 uzavřít.
  • Při přestavbě na mexickou restauraci byl cenný interiér zničený. Úpravy se děly bez povolení a souhlasu památkářů.

Vrátily se sem kavárenské stoly, sedačky, pohodlné židle, tichá hudba, jemné osvětlení, dlouhé závěsy i dřevěné zábradlí v původním stylu art deco, které odtud zmizelo už v roce 1992.

Interiér sice nekopíruje slavný podnik z roku 1926, naopak odpovídá moderním trendům, ale některé detaily a použité materiály legendární kavárnu přece připomínají.

Potahy z Francie, italský nábytek

"Je třeba vyzvednout původním detailem inspirované zábradlí na galerii nebo velká zasklená oblouková okna a především pětadvacet metrů dlouhý stropní reliéf vyskládaný ze zlatých plátků," popsal autor projektu, architekt Petr Hrůša.

V interiéru využil vzácné a drahé materiály, třeba nábytek z Itálie a potahy z Francie, aby vydržely provoz a zároveň nepůsobily příliš okázale. Atmosféru kavárny pouze dokreslují. "Vše má připomínat prvorepublikovou atmosféru přenesenou do 21. století a nevtíravě nabízet vysoký standard," řekl Petr Hrůša.

Kavárnu Ostravanům vrátila J&T Banka, která si část Paláce Elektra pronajala. V prvním patře jsou kanceláře a kavárna pro klienty, v přízemí i pro veřejnost. Otevřeno je od 8:00 do 20:00 hodin a vedle kávy, nápojů a dezertů obsluha nabízí také snídaně. O víkendu bude zatím zavřeno.

Kavárenský skvost v centru Ostravy

Honosný Palác Elektra v roce 1930.

Kavárna v Paláci Elektra v roce 1930.

Kavárna v Paláci Elektra v roce 2000 před přestavbou na mexickou restauraci.

Nové prostory kavárny Elektra jsou velmi reprezentativní.

"Nejsem Ostravák, ale mám dojem, že o víkendu je centrum Ostravy polomrtvé. Všichni jedou do Beskyd nebo běhají po nákupech. Proto bude kavárna otevřená zatím jen přes pracovní dny," uvedl generální ředitel banky Štěpán Ašer.

Díky partnerství banky s ostravským Domem umění uvidí návštěvníci kavárny umělecké skvosty, které se budou každých šest měsíců obměňovat.

Mezi vystavenými díly budou obrazy Františka Tichého, Otakara Nejedlého, Václava Špály nebo sochy Ladislava Beneše, Jaroslava Horejce, Vladimíra Janouška, Ladislava Zívra či Otto Gutfreunda.

Palác Elektra má mimořádnou polohu mezi centrem Ostravy a vznikající čtvrtí Nová Karolina.

Palác Elektra má mimořádnou polohu mezi centrem Ostravy a vznikající čtvrtí Nová Karolina.