Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třešně tekly nádherně, jablka poničilo sucho. Pálenice zahájily sezonu

  10:48aktualizováno  10:48
Vyprahlá hrdla vyznavačů pálenek dostanou kýžené osvěžení. Jak moc, to se ještě neví. Pálenice v moravskoslezském regionu úspěšně destilovaly první várku třešňového kvasu, obávají se však, co s další úrodou udělalo letní sucho.

Jan Škorvan z pálenice v Radkově na Opavsku hodnotí letošní sezonu zatím pozitivně. (24. srpna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Předloni strom obsypaný plody, minulý rok vůbec nic a letos svou švestku obhlíží s obavami. Lubomír Mlčoch z Nového Jičína, vyhlášený svou prvotřídní slivovicí “z jednoho stromu“, čeká podprůměrný rok.

Fotogalerie

„Přitom soused nedaleko má švestek dost. Asi záleží na odrůdě, lokalitě, kde strom stojí a kolik v letošním extrémně suchém létě získal vláhy,“ konstatoval.

Předloni Lubomír Mlčoch založil 250 litrů švestkového kvasu, ze kterého vypálil zhruba 25 litrů slivovice. „Letos naložím tak dvě tři bečky, tedy něco přes sto litrů,“ zhodnotil.

Loni bylo zakázek o něco více

Jeho slova potvrzují i první výsledky některých pálenic. „Loni touto dobou jsme měli více objednávek. Těžko odhadnout, jaká bude sezona, ale obvykle jsem spíše pesimista,“ konstatoval Josef Ciasnocha z Palírny u zelené lípy ve Stonavě na Karvinsku.

Základní pravidla založení kvasu

Založit dobrý kvas není tak snadné, jak to možná na první pohled vypadá. (24....
  • Čisté ovoce i nádoby na kvašení.
  • Ovoce nesmí být nedozrálé nebo naopak nahnilé.
  • Ovoce je lepší před založením kvasu podrtit.
  • Teplota při kvašení by neměla výrazněji kolísat, za ideální se považuje teplota mezi 15 až 20 stupni.
  • S doslazovaním kvasu opatrně, vliv má hlavně na výtěžnost. 
  • Při nejasnostech se poradit se zkušeným pracovníkem palírny.

Zmiňuje, že úrodu jablek, přičemž právě calvados tvoří v Moravskoslezském kraji základ výroby destilátů, značně poničilo sucho.

„Co mám informace od lidí, tak vinou sucha hodně jablek popadalo a také jsou menší než obvykle. Ale zatím se pořádně rozjíždíme, tak je ještě moc brzy na celkové hodnocení,“ zopakoval Ciasnocha.

Stonavská pálenice otevřela lidem na konci července a počítá s tím, že skončí někdy na začátku jara. Největší nápor milovníků lihovin čekají v listopadu a v prosinci.

Ceny za vypálení se letos příliš nezměnily

Už 10. července zahájila sezonu pěstitelská pálenice v Radkově na Opavsku. A jak řekl provozovatel Jan Škorvan, začátek byl výborný.

„Třešní se urodilo dost, za jedenáct let, co pálenici provozujeme, nepamatuji takové množství,“ líčil Škorvan.

Doufá v lepší sezonu, než byla ta loňská, a to přestože jinde si stýskají. „Na Opavsku to prostě zatím vypadá nadějně,“ zopakoval Škorvan.

Ceny pálenic zůstaly přibližně stejné, tedy 130 korun za litr padesátiprocentního alkoholu. Na domácnost se ovocné pálenky v tomto poměru smí vypálit šedesát litrů.

Výsledný produkt může rodina využít jen pro svou potřebu, legislativa nedovoluje prodej domácí pálenky. „Mnoho lidí si stále myslí, že limit platí jen pro jednu osobu, ale to není pravda. Nelze vypálit jednu povolenou dávku na sebe a druhou například na manželku,“ vysvětlil Ciasnocha ze stonavské pálenice.

Podle informací celníků funguje na území Moravskoslezského kraje 63 pěstitelských pálenic, které pravidelně kontrolují.

Celníci chodí do pálenice nejméně jednou za dva měsíce

Poprvé přicházejí celníci vždy na začátku sezony po oznámení pálenice, kdy začíná přijímat zakázky. „Kontrola následuje rovněž při oznámení ukončení pálení, kdy se porovnávají údaje o množství lihu zjištěné celním úřadem a údaji uvedenými v přiznání ke spotřební daní z lihu,“ přiblížila mluvčí krajské celní správy Pavla Zdobnická s tím, že celníci kontrolují pálenici nejméně jednou za dva měsíce. Prověřují například koncese, zařízení pálenice, měřidla a úplnost evidence vyrobeného lihu i zákazníků.

Kontroly se provádí rovněž při oznámení odstávky delší deseti dnů, které jsou spojené s údržbou či opravami zařízení a při výměnách či poruchách měřicích zařízení. „Od počátku roku bylo provedeno 197 kontrol,“ konstatovala mluvčí Zdobnická.

Dodala, že za letošní rok bylo zjištěno 51 porušení. Vždy se to týkalo nadlimitního vypálení pálenky na jednu rodinu. „Jde o podezření ze spáchání přestupku a výše pokut se řeší až ve správním řízení,“ uvedla mluvčí Zdobnická.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

V části Bruntálu platí zóna bez doplatků, možná se ještě rozšíří

Úřady si začínají všímat ubytoven.

Z dvaadvaceti ulic v Bruntále jsou bezdoplatkové zóny. Nově tam příchozím nájemníkům úřad práce nevyplatí doplatek na...

Ostravská ČSSD je už bez třenic. Rozpory neexistují, říká lídr Jiří Srba

Jednička kandidátky ostravské ČSSD Jiří Srba působil ve funkci náměstka...

Do strany Jiří Srba vstupoval před patnácti lety, kdy se ČSSD přetahovala o čelní pozice s ODS. Jedničkou ostravské...

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

Ilustrační snímek.

Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz