Památka nepamátka, zloději kovů rozebrali zařízení starého dolu

  8:42aktualizováno  8:42
Historicky cenné vybavení poničili nedávno zloději z památkově chráněného Dolu Petr Bezruč ve Slezské Ostravě. Prolezli přes okna, uvnitř vyřadili z provozu detektory pohybu. Jednoho ze zlodějů už má policie. Škoda činí více než půl milionu, historická hodnota ukradených věcí je ale nevyčíslitelná.

Kanály (na fotografii), busty, okapy...nyní i část důlního zařízení. Zloději kovů nemají žádné zábrany. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Zloději odnesli část vzácného těžního stroje i další vybavení.

„První pocity? Rozčilení a únava. Hlavou mi běželo: Už zase? Před pár lety totiž ve stejném dole kdosi zničil i druhý z tamních těžních strojů,“ líčila Jana Kynclová z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Jak přiblížila, zloději tentokrát nezničili přímo samotný těžní stroj umístěný v prvním patře budovy, ale měnič nacházející se v podzemí.

Omezit „řádění“ zlodějů chtějí novou vyhláškou

  • Kanálové poklopy, zábradlí, kusy parovodu, ale třeba i urny nebo mostní závěry. Kovy na veřejných prostranstvích lákají zloděje.
  • Třeba v Bohumíně proto od ledna zavedou novou vyhlášku, jejímž prostřednictvím zakážou výkup železa a barevných kovů v místních sběrnách. Kdo bude chtít materiál odevzdat, bude tak moci učinit v některém z městských sběrných dvorů. Proti nařízení bohumínské radnice se postavili zdejší provozovatelé sběren. Legislativa nicméně od nového roku platit začne.
  • V Parlamentu se teď projednává novela zákona o odpadech, která by mohla plošně omezit vykupování kovů ve sběrnách.

Do šachty vnikli přes okna, uvnitř pak vyřadili z provozu detektory pohybu. „Odcizili měď, elektromotor, litinové kryty, kabely, potrubí a další součásti,“ přiblížil policejní mluvčí Jiří Svoboda.

Jednoho ze zlodějů, pětadvacetiletého mladíka, už policisté zadrželi. Obvinili ho z krádeže, za což mu teď hrozí až tři roky vězení. Po dalších zlodějích pátrají.

Nepomohla ani elektronická ochrana

Podle Jany Kynclové je přitom současný způsob zabezpečení, který v dole zajišťuje správce areálu - státní podnik Diamo - zřejmě maximální možný.

„Ano, Diamo se opravdu snaží, aby ty objekty byly co nejlépe zabezpečeny. V areálu Dolu Petr Bezruč je elektronická ochrana napojená na centrální pult,“ popsala památkářka. Diamo navrhlo, že zničené zařízení nahradí replikou.

„Musíme to ještě probrat s pracovníky Národního památkového ústavu a také krajského úřadu. Asi se budeme bránit kompletní rekonstrukci, která by zajistila plnou funkčnost stroje. Pokusíme se ale sehnat náhradu za ukradené součástky, k nimž patří i elektromotor, a zařízení uvést vzhledově do původního stavu,“ sdělil Pavel Kaša ze státního podniku Diamo.

„V případě, že by Diamo pořídilo kopii zařízení, získal by důl zpět určitou vypovídací hodnotu. Budova se navíc před poměrně krátkou dobou nákladně rekonstruovala,“ připomněla Jana Kynclová.

Snad pomůže novela zákona o odpadech

V Dole Petr Bezruč, jehož původní název zněl Terezie, se těžba zastavila v roce 1992. Jeho nejcennější partie, zejména dvě těžní věže s prvky secese, jsou od roku 2002 památkově chráněny.

Na Ostravsku a Karvinsku ale není zdaleka jedinou bývalou šachtou, jejíž vybavení se stalo terčem nájezdů zlodějů. „Podobný problém jsem v minulosti řešili například v Dole Dukla v Dolní Suché na Karvinsku, kde zloději zničili historicky cenný kompresor a poničili i vlastní budovu kompresorovny,“ připomněla jeden z případů krádeží další z pracovnic NPÚ v Ostravě Michaela Ryšková.

Pavel Kaša řekl, že plně vítá právě projednávanou novelu zákona o odpadech, která by měla zakázat výkup železa a barevných kovů ve sběrnách.

Novinku, již legislativci teď projednávají, už prostřednictvím vyhlášky zavedli například v Bohumíně. Od začátku příštího roku tam budou moci lidé odevzdávat železo a další kovy pouze do městských sběrných dvorů (podrobněji zde).

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul k...

Najdete na iDNES.cz