Příprava zdravých svačin pro děti (30. listopadu 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Bufety ve školách končí, bonbony i limonády pod lavicí zůstávají

  • 17
Nové nařízení ministerstva zakazuje ve školách prodávat nezdravé potraviny. Některé školy jsou proto od ledna bez bufetu, protože jejich provoz se už nevyplatí. Brambůrky nebo slazené nápoje žáci pod lavicí ale stále mají.

Čokoládové tyčinky, bonbony, slazené pití, ale i sladké nebo slané pečivo. Prodej těchto i dalších potravin zakazuje na základních školách takzvaná pamlsková vyhláška. Žáci tak ve škole nesmí mít možnost koupit si potraviny, které obsahují sladidla, kofein, transmastné kyseliny nebo energetické a povzbuzující složky. Pokuty, které měly za porušení vyhlášky provozovatelé bufetu od ledna platit, se zatím odkládají.

„Kontroloři budou na místě zatím jen vysvětlovat pracovníkům prodejen, bufetů a dalších zařízení, které konkrétní potraviny a z jakého důvodu jsou zakázané. Budou jim také navrhovat alternativní řešení. Jde nám o zdraví dětí, nikoli o zájmy provozovatelů,“ popsala ministryně Kateřina Valachová.

Na některých školách v Moravskoslezském kraji však bufety raději zavřeli, provoz by se jim totiž nevyplatil. „Moc nás mrzí, že po deseti letech končí paní bufetářka. Když jsme jí předložili přísné podmínky ministerstva, rozhodla se skončit. Od ledna si otevřela provozovnu jinde,“ říká Hana Štellarová, zástupkyně ředitele Základní školy Otická v Opavě, kde je nyní k dispozici pouze mléčný automat.

Cukroviny školáci nakupují v nedalekém obchodě

„U nich mají provozovatelé zatím výjimky, protože některé mléčné výrobky také nesplňují nastavené limity, tak uvidíme, jak to dopadne. Jinak se účastníme projektu ovoce do škol,“ pokračovala Štellarová. Děti se ale ke sladkostem stejně dostanou. „Chipsy a slazené nápoje si žáci kupují v obchodě ve vedlejší ulici.“

To potvrzují i zkušenosti z další školy. „V okolí je hned několik stánků s rychlým občerstvením, takže děti tam často zajdou. Bufet neprovozujeme, o vyhlášce se už dlouho mluvilo, takže nájemce odešel. Uznal, že by prodej nebyl rentabilní,“ uvedla zástupkyně ředitele na škole Bohumíra Dvorského v Ostravě Jana Krejčí.

V ostravské škole Ostrčilova pak zkouší situaci řešit. Bufet tady funguje a splňuje i nové podmínky. „Nemá nájemce a provozuje ho sama škola. Za pultem je paní kuchařka, která prodává připravené svačinky. Ty jsou levné, máme jen symbolické marže. Žáci si mohou koupit například ovocné a zeleninové saláty nebo cereální bagety. Bohužel nabídka je chudší než bývala, protože směrnice nedovolují určité druhy pečiva,“ konstatoval ředitel Michal Pernecký. „Rodiče žáků to sice vítají, ale škola má přibližně devadesát zaměstnanců a ti by si občas dali i něco nezdravého. Uvidíme, jaké ohlasy nová vyhláška přinese. A zda se nastavené podmínky případně trochu zmírní,“ pokračoval ředitel.

„Diskutabilní vyhláška je, ale děti nebudou mít sladkosti aspoň úplně pod nosem. Správné stravovací návyky by ale měly znát z domova, což často chybí,“ myslí si ostravský praktický lékař Lukáš Knopp.

Obézních dětí navíc stále přibývá. „Je to katastrofa, obezitou trpí každé třetí dítě. Může za to špatné stravování, ale hlavně nedostatek pohybu. Obezita přitom způsobuje kardiovaskulární choroby, onemocnění kloubů, cukrovku a zvyšuje i riziko nádorových onemocnění. Obézní děti pak často trpí i sociální degradací, protože se jim ostatní vysmívají,“ uzavřel lékař.