Místa pro venčení psů jsou ve světě běžná. Snímek je z japonské metropole

Místa pro venčení psů jsou ve světě běžná. Snímek je z japonské metropole | foto: Ondřej Zach, iDNES.cz

Pejskaři se radovali z louky jen krátce. Po čase byla plná výkalů

  • 22
Jen krátce trvala radost majitelů psů z oploceného prostoru, který českotěšínská radnice vymezila jen pro ně. Ti poctiví, kteří sbírají psí exkrementy, brzy zjistili, že většina chovatelů na čistotu příliš nedbá.

„Uklízejte si po psech. I na té louce je vidět naše úroveň,“ přišla se vzkazem na sociální síti jedna z českotěšínských pejskařek, Alena Tichá. Ta se při první návštěvě areálu zhrozila. „Vypadalo to hrozně. Na každém metru byla hromádka.“

Mluvčí radnice Dorota Havlíková potvrdila, že s některými pejskaři ve městě je to poměrně složité.

„Nejhorší situace je na nábřeží a taky na sídlišti Svibice. I na psí louce po zvířatech někteří pejskaři neuklízí, přitom koš mají hned u vstupu do areálu. Můžeme jako město pomoci, ale stejně to je především o lidech, aby byli zodpovědní a uklízeli,“ podotkla Havlíková.

Město už roky spolupracuje s firmou, která nabízí úklid exkrementů pomocí speciálního vysavače. Zaměstnanci firmy chodí za příznivého počasí do ulic prakticky pravidelně. Práce mají dost.

„Když je hezky, jsme v terénu osm hodin denně. Celé město s přístrojem obejdeme zhruba za čtrnáct dní,“ říká majitel firmy Tomer Tomáš Raszka.

Radnice přitom vychází chovatelům vstříc, mohou si vyzvedávat na úřadě zdarma sáčky na exkrementy. Každý chovatel v bytovém domě má nárok na sto kusů ročně.

Kromě toho strážníci od jara zvýšili kontroly. Neukázněným pejskařům mohou udělovat pokuty.

„Nicméně na psí louku jsme zatím oznámení nedostali,“ řekl zástupce ředitele těšínských strážníků Michal Wawrzyk.

Psí louka je první oplocenou venčící plochou pro volný pohyb psů v Českém Těšíně. Má za cíl zvýšit bezpečí a komfort pejskařů, ale i rodin s dětmi, protože hned vedle je na nábřeží travnatá plocha s brankami a dětské hřiště.