Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatel žádá odškodnění za masakr drůbeže marně. Za lišky se neplatí

  8:23aktualizováno  8:23
Penzista z Krnova, jemuž nedávno zdecimovaly lišky dvě třetiny chovu drůbeže, věřil, že mu škodu uhradí stát. Nedostane však nic. A stejně na tom jsou od dubna i chovatelé, kterým plení jejich chovné rybníky chránění kormoráni. Stát tak ušetří miliony korun ročně.

Pokud chov zdecimují lišky, nedostane poškozený chovatel žádné odškodnění. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud chce dvaašedesátiletý Vojtěch Rozehnal obnovit na své zahradě v Krnově-Ježníku chov drůbeže, který mu zdecimovaly lišky, musí vše zaplatit ze svého. Muž přitom doufal, že ho odškodní stát.

Odškodnění vyplacená krajem

rok - uhrazené škody v Kč

2003 - 59 021

2004 - 448 015

2005 - 1 030 240

2006 - 683 280

2007 - 1 487 416

2008 - 1 696 364

2009 - 1 867 623

2010 - 4 753 610

2011 - 2 291 340

2012 - 1 498 132

"Liška asi učila lovit mladé. Zabily zhruba sto slepic, kachen a hus," líčí penzista, pro něhož je chov drůbeže koníčkem i zdrojem přivýdělku (o případu více zde). A protože volně žijící zvířata patří státu, který hradí způsobené škody, muž věřil, že se dočká peněz. Škodu odhadl nejméně na 52 tisíc korun. Zřejmě však nedostane ani korunu.

Vlk, bobr i rys ano. Liška ne

Stát sice prostřednictvím krajů vyplácí velké sumy za škody způsobené zvěří, ale jen vybranými druhy, mezi které liška nepatří. Na zvláštním seznamu jsou jen medvěd hnědý, vlk, los evropský, rys ostrovid, bobr evropský a vydra říční. Donedávna tam byl i kormorán.

Za škody způsobené jinými zvířaty lze sice žádat peníze od mysliveckých sdružení, ale muž z Krnova ani tak nemá šanci. Proč? Odpověď nabízí zákon o myslivosti.

"Zákon řeší náhradu škod jen na honebních pozemcích, za které odpovídá uživatel honitby. Ve vybraných případech hradí škody stát. Ne nehonebních pozemcích, jako jsou zahrady, ale škody způsobené zvěří nehradí nikdo. Je na majiteli, aby svůj pozemek lépe zabezpečil," vysvětlil Kamil Peichl z krajského odboru životního prostředí.

Vojtěch Rozehnal ukazuje na lišku přejetou nedaleko jeho zahrady.

Vojtěch Rozehnal ukazuje na lišku přejetou nedaleko jeho zahrady.

Na Krajský úřad v Ostravě se v posledních letech obracelo stále víc lidí, kterým vybraní chránění živočichové zabili ovce, zničili úly nebo plenili rybí sádky. Ti poslední nejčastěji.

"Před deseti lety jsme vyplatili 59 tisíc korun čtyřem chovatelům, kterým zabili hospodářská zvířata rysi a vlci. V roce 2010 jsme vypláceli téměř pět milionů čtrnácti chovatelům. Šlo ale výhradně o ryby sežrané vydrami či kormorány, kteří byli na seznamu vybraných živočichů do konce března," líčí vedoucí krajského oddělení ochrany přírody a zemědělství Jan Filgas.

Majitel úlů zničených medvědem propásl lhůtu

V minulých dvou letech sice Moravskoslezský kraj dostal i pár žádostí o peníze za zabité ovce či zničené včelíny, ale chovatelé většinou neuspěli.

Na Plzeňsku se rybáři kvůli kormoránům soudí

Kormoráni na řece Jihlavě

"Třeba v září rozbil medvěd v Beskydech pět včelích úlů v lokalitě Kršle na Morávce. Majitel ale propásl desetidenní lhůtu k podání žádosti od chvíle, kdy probíhalo šetření. Přišel o dva dny později," osvětlil Filgas jeden z důvodů, proč kraj opět odškodňoval jen chovatele ryb za úlovky vyder a kormoránů.

"Kormoráni nám každý rok působí škody za statisíce korun," říká majitel chovných rybníků ve Studénce na Novojičínsku David Sirotek, který dosud patřil k úspěšným žadatelům o odškodnění. Od 1. dubna už však kormorán nepatří mezi vybrané živočichy, takže stát šetří a chovatelé ryb nedostanou od nikoho nic. "Je to velký problém," netají Sirotek.

"Celoevropský!" dodává Antonín Madzia z firmy, která má rybníky v Jistebníku na pomezí Novojičínska a Ostravska. "Kormoráni se přemnožili, stát dal ruce pryč a situaci nikdo neřeší," říká. Tento spor se na Plzeňsku dokonce dostal i k soudu. Okresní soud rozhodl, že stát rybářům musí škody způsobené kormorány zaplatit, ale po odvolání bude při řešit krajský soud (podrobněji zde).
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Největší letošní stavby v Opavě se odkládají, město nemá zhotovitele

(ilustrační snímek)

Měly to být největší investice letošního roku, růst cen na stavebním trhu a malý zájem firem je však prozatím poslal k...

Vítkovice Heavy Machinery dluží tři miliardy. Spasit ji může Strnad

Zaměstnanci Vítkovických strojíren se těší jistotu práce díky novým zakázkám.

Ačkoli zástupci vítkovické společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dlouhodobě opakovali, že je situace firmy...

Najdete na iDNES.cz