Podvodná firma slibuje půjčky, vybrané zálohy ale nevrací. Ilustrační snímek

Podvodná firma slibuje půjčky, vybrané zálohy ale nevrací. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Firma Periturum nás podvedla, zlobí se lidé. Místo půjčky přišli o peníze

  • 20
Byli v nouzi a potřebovali rychlou půjčku. Ze slibovaných peněz ale neviděli ani korunu. Místo toho přišli o tisíce, které předali společnosti Periturum Pavla Božoně. Teď uvažují o společném postupu.

„Naletěli jsme profesionálnímu podvodníkovi,“ zlobí se paní Andrea z Prahy, která si nepřeje zveřejnit příjmení. Nutně potřebovala 80 tisíc korun. Oslovila mailem několik prověřených společností, a když jí začátkem srpna přišla SMS zpráva o předschválené půjčce, šla na osobní schůzku.

„Domnívala jsem se, že jde o známou seriózní společnost. Zprostředkovatel působil věrohodně, navíc mi ho bylo líto, protože měl jen jedno oko. Uvěřila jsem i tomu, že lidé nesplácejí, proto vybírají zálohu, a předala jsem mu hotově 8 000 korun plus 500 korun poplatek za rychlé vyřízení. Až z dokladů jsem zjistila, že jde o obchodního zástupce neznámé firmy Periturum,“ líčí žena.

Redakci MF DNES kontaktovala poté, co zjistila, že slibovaných peněz se nedočká. Při vlastním pátrání po společnosti s ručením omezeným totiž zjistila nejen to, že nesídlí na uvedené adrese v Praze 1 a nedá se s ní spojit jinak než přes informační linku, kde nelze nic vyřídit.

Na serveru iDNES.cz si ale přečetla, že o současného vlastníka a jednatele společnosti Periturum, 38letý Pavla Božoně, se už v minulosti zajímala policie.

Ostravská redakce MF DNES na podzim 2011 zjistila, že muž obíral o peníze seniory na Karvinsku a Ostravsku. Sliboval jim úklid společných prostor, vybíral zálohy, ale zaplacené služby buď neodvedl vůbec, nebo špatně. Při uzavírání smluv navíc ukazoval neplatné živnostenské oprávnění.

„V prosinci roku 2002 sice získal živnostenský list na správu a údržbu nemovitostí, ale ten byl v roce 2007 zrušený kvůli ztrátě bezúhonnosti,“ říká Věra Dostálová, vedoucí moravskoslezského živnostenského úřadu.

Od lidí vymámil statisíce korun

Božoňovi se přesto dařilo. Nic nezmohla ani policie. Až na jednu výjimku totiž lidé kvůli nízkým částkám a vysokému věku podvody neoznámili. Po článcích v MF DNES a na serveru iDNES to sice Božoň na Ostravsku a Karvinsku vzdal, ale přesunul se jen o kousek dál - na Opavsko. I tam „pracoval“ podle stejného scénáře, ale jen do února, než na jeho praktiky znovu upozornila MF DNES.

Pak už o něm nebylo slyšet. Zatímco v regionu tehdy vybíral od lidí stokoruny (sám přiznal, že dohromady dal desítky tisíc korun - částky měl pečlivě zaznamená v sešitě), v poslední době musel získat statisíce.

„Já dala firmě Periturum zálohu šest tisíc korun, ale někteří lidé až 16 500 korun. Podvedených je hodně. Za poslední dny už mi jich napsalo mail skoro třicet. Adresu jsem zveřejnila na internetu,“ říká dvacetiletá Šárka Altmanová z Prahy, která také doufala, že jí pomůže rychlá půjčka.

Teď řeší společně s ostatními, jak dostat z firmy zpět alespoň své vlastní peníze. „Navrhuji zkusit finančního arbitra. Myslím, že tak máme větší naději,“ míní mladá žena. „Obrátit se na nás mohou a my situaci prověříme,“ potvrzuje mluvčí finančního arbitra Nelly Dederová ale s tím, že výsledek bude záležet na znění smluv a dalších okolnostech.

Podvedení lidé by se měli ihned obrátit na policii

Podle šéfky moravskoslezského živnostenského úřadu by se však lidé měli obrátit na policii nebo rovnou státní zastupitelství. „Pokud přišli o tisícové částky, mohlo by jít o trestný čin podvodu,“ říká Věra Dostálová. O návštěvě policie už uvažuje paní Andrea. „Chci se ale domluvit s ostatními a postupovat společně,“ vysvětluje váhání.

Někteří z lidí, kteří tvrdí, že je podvedla firma Periturum, si vyměňují zkušenosti na serveru Podvodné půjčky. „Sedím tu a brečím jako želva. Nechápu, jak na to ti lidé můžou mít žaludek. Paní věděla, že jí dávám mé poslední peníze a že mám tři malé děti,“ svěřuje se například Radka z Brněnska.

Zda se někdo z nich nebo jiní klienti už obrátili na policii, ale není zatím jasné. Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová totiž na dotazy k firmě Periturum a Pavlu Božoňovi odpověděla jen to, že s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů nemůže tuto informaci sdělit.

Policisté z Karvinska, kde má Božoň stále trvalé bydliště, na kterém se však dávno nezdržuje, byli sice sdílnější, ale konstatovali jen to, že žádný podnět letos nedostali.

Společnost Periturum zatím neprověřuje ani příslušný živnostenský úřad. Nicméně místní pobočky se zajímají o dvě jiné firmy spojené se jménem Pavla Božoně. Navíc se ukázalo, že jeho společnost, která slibuje půjčky, tak činí neoprávněně.

Živnostenské úřady prověřují další dvě firmy

„Periturum má dvě platná živnostenská oprávnění - na výrobu, obchod a služby a na hostinskou činnost. Sjednávání spotřebitelských úvěrů tak je neoprávněným podnikáním, za které může živnostenský úřad pokutovat. Pokud ale policie prokáže firmě trestnou činnost a soud to potvrdí, pak ji můžeme zrušit,“ říká Věra Dostálová.

Místní živnostenské úřady navíc nyní kontrolují havířovskou společnost Paparazzi Cafe a správní řízení vedou s firmou Tressa Trade. V obou je Božoň jednatelem a vlastníkem, obě ale donedávna vlastnil jiný podnikatel z Moravskoslezského kraje. Ta druhá, která má povolení i k prodeji kvasného lihu, navíc před pár dny oficiálně přesídlila z regionu do Prahy.

MF DNES se nepodařilo spojit ani s jednou z nich. A stejně neúspěšně dopadli i lidé, kteří se všemožně snažili spojit s Pavlem Božoněm kvůli svým penězům. „Není šance. Vypadá to, že těch podvodů tam bude víc,“ soudí paní Andrea.

Specialista z ostravské Poradny při finanční tísni Martin Gojný je přesvědčený, že lidé, kteří přišli o peníze, by se měli hned obrátit na policii nebo státní zastupitelství.

„Řada klientů, kteří přicházejí do naší poradny kvůli osobnímu bankrotu, vypráví stejnou zkušenost - jejich poslední snaha o půjčku dopadla tak, že naletěli podvodníkům. Moje rada zní: Nikdy nedávejte žádné zálohy tomu, kdo vám slibuje půjčku. Zatím jsem se v praxi nesetkal s tím, že by někdo půjčku za těchto podmínek dostal,“ říká Gojný.

Velkou šanci, že lidé dostanou své peníze zpět, nevidí. „I kdyby tak rozhodl finanční arbitr nebo soud, exekutor těžko vymůže dlužné částky od člověka, který nic nemá. Ale pokud podváděl, soud mu alespoň může zabránit, aby v tom pokračoval,“ dodal.