Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pestré kandidátky na Ostravsku, do Sněmovny chtějí vědec i lyžař

  • 4
Volby teprve přijdou, jedny "závody" už však strany zažily - klání o co nejpestřejší a nejdůvěryhodnější kandidátky. Zatímco v čele listin vesměs stojí známé tváře, na nižších místech jsou i neokoukaná jména.

Před pár dny Jakub Janda bojoval - a po osmi letech vyhrál závod letní Grand Prix v ruském Nižném Tagilu. Teď má skokan na lyžích před sebou jiné klání - volební. Do sněmovních voleb jde jako čtyřka na krajské kandidátce ODS. "Nikdo mě nepřemlouval, bylo to moje rozhodnutí," říká sportovec, který v roce 2006 vyhrál Světový pohár.

Kdo jde do voleb

Šestnáct politických stran a tři hnutí předložily kraji své kandidátní listiny a chtějí usilovat o hlasy voličů ve volbách. Ty se konají 25. a 26.října.

Kraj listiny přezkoumal a odeslal pět výzev k odstranění závad. To musí strany udělat do 29. září.

Mezi lídry jsou vesměs známá jména. ČSSD vede do voleb někdejší místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, ODS bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura, TOP 09 někdejší poslanec Pavol Lukša a Stranu zelených náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

V případné roli poslance by chtěl usilovat hlavně o posílení financí pro sport a o rozvoj sportování mládeže. Jak však avizuje: "Je velmi předčasné mluvit, jestli se do Sněmovny dostanu, nebo ne."

To René Černohorský, opavský policejní mluvčí a městský zastupitel (nestraník zvolený za ČSSD -pozn. red.), který je patnáctý na kandidátce SPOZ, by se v případné roli poslance rád věnoval problematice bezpečnosti a sociální oblasti. Jak říká, coby nezávislého ho k účasti na kandidátce SPOZ oslovili jeho známí - bývalý náměstek opavského primátora Jaroslav Horák a Mario Boubeníček, šéf opavské organizace strany.

Už při dřívější účasti Černohorského v komunálních volbách přitom vedla některá média debatu o tom, zda jako policista může kandidovat a být třeba zastupitelem. "Potíž v tom není. Jen musím zůstat nezávislý a nedělat ve své profesi žádnou činnost třeba v zájmu kampaně," míní policista.

Kandidátky některých stran přitom ve známost vešly spíš tím, kdo na nich není. Asi nejznámějším příkladem jsou sociální demokraté. Ty za údajnou nedemokratičnost při sestavování krajské kandidátky žalobou opakovaně napadl ostravský primátor Petr Kajnar, jenž se na listinu nedostal (více o problému zde). Čelo kandidátky tvoří téměř výhradně stoupenci šéfa ostravské ČSSD Adama Rykaly.

Mezi nimi například i zastupitelka kraje a Slezské Ostravy Barbora Jelonková, která je devítkou. Profesí zvěrolékařka netají, že by se svému oboru chtěla věnovat i ve Sněmovně. "K tématům, jimiž bych se chtěla zabývat, patří veterinární péče, hygiena potravin a s tím spojená legislativa týkající se péče o zdraví lidí," vysvětluje veterinářka.

I z krajské kandidátky hnutí ANO některá původně avizovaná jména nakonec vypadla. Opustila ji dřívější trojka, šéf sdružení Byty OKD Roman Macháček. "O účasti na kandidátce jsem začal pochybovat, když se jedním z lídrů hnutí stal Pavel Telička, lobbista pana Bakaly. Měl jsem i výhrady ke kampani a vše vyvrcholilo, když jsem minulý týden jako šéf sdružení Byty OKD vydal tiskovou zprávu kritizující vlastníky bytů. Asi za hodinu mi volali, že z centra dostali pokyn k mému přeřazení z třetí pozice na devátou. Dal jsem od hnutí ruce pryč," řekl Macháček.

Jak podotkla mluvčí hnutí Radka Burketová, podobné situace se stávají. "Kandidátky v krajích jsou výsledkem kompromisů a dohod."

Známá jména na listinách doplňuje třeba i Michal V. Marek, šéf Centra výzkumu globální změny Akademie věd, jež ve stanici na Bílém Kříži zkoumá účinky skleníkových plynů na les. Brňan je sedmnáctý na kandidátce TOP 09. "Je to úlitba mému působení v Beskydech. Vyšel jsem vstříc lidem, kteří mě o účast na kandidátce požádali," řekl vědec.