Strojvedoucí zatáhl za rychlobrzdu a snížil rychlost vlaku ze zhruba 135 km/h na devadesátku. I tak byly následky velmi tragické.

Strojvedoucí zatáhl za rychlobrzdu a snížil rychlost vlaku ze zhruba 135 km/h na devadesátku. I tak byly následky velmi tragické. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pět let od železničního neštěstí ve Studénce. A viník stále není znám

  • 10
Osmého srpna 2008, 10:32 hodin. Před pěti lety se ve Studénce na Novojičínsku stala jedna z nejtragičtějších železničních nehod v historii České republiky. Pozůstalí plánují vzpomínkové setkání na místě tragédie a určitě si postesknou, že dosud nepadl verdikt, kdo za neštěstí mnoha lidí může.

Smutek, lítost i slzy. A také pocit zmaru. Stovky lidí si dnes po půl jedenácté vzpomenou na okamžik před pěti lety, který jim zcela změnil život.

Rychlík jedoucí z polského Krakova do Prahy narazil ve Studénce do zřícené mostní konstrukce, kterou dělníci nad tratí zrovna zasouvali na druhou stranu.

Jak šel čas

8. srpna 2008
Rychlík Colmeniusnarazil ve Studénce do zřícené mostní konstrukce, kterou nad tratí dělníci zasouvali.

15. srpna 2008
Policie obvinila první dva inženýry ze společnosti Bogl a Krýsl z obecného ohrožení.

Říjen 2009
Obviněno další osm lidí z firem ODS-Dopravní stavby Ostrava, Bogl a Krýsl a zaměstnanec Krajské správy silnic.

Červen 2010
Policie ukončila vyšetřování. Spis i s přílohami má neuvěřitelných patnáct tisíc stran.

Červen 2011
V největší jednací síni Krajského soudu v Ostravě začíná soudní projednávání.

Srpen 2011
Na místě havárie byl odhalen památník obětem tragédie.

Listopad 2011
Zatím poslední přelíčení, ze soudu se stal zdlouhavý odborný výklad plný technických výrazů.

16. září 2013
Předpokládané pokračování soudního líčení 

Osm lidí zahynulo, přes devadesát jich bylo zraněno, deset těžce a mnohdy s doživotními následky, například po amputaci nohou. A ani po pěti letech nebyl za jednu z nejhorších železničních tragédií v historii země nikdo odsouzen.

"Je to nehorázné. Chápu, že to je složitý a náročný případ. Pět let je ale moc," řekla předsedkyně občanského sdružení Comenius 2008 Studénka Naděžda Tomčíková.

Odškodnění? Takřka žádné

Zdravotní sestra cestovala vlakem a mezi prvními poskytovala pomoc zraněným. Sama se dodneška se vzpomínkami nevyrovnala. "Je to lepší. Vymazat to ale úplně nikdy nepůjde," řekla.

Podle ní se na justici zlobí všichni, jejichž osud je s vlakem smrti nějak spojen.

"Je to jako u malého dítěte. Trest musí přijít hned po tom, co něco provede. Je to důležité pro nás, abychom vše pro sebe mohli uzavřít. Lidé, kteří tam o někoho přišli, nebudou spokojeni s žádným trestem. Uleví se jim ale, když bude pojmenován viník," řekla.

Dále upozornila, že se většina poškozených dočkala odškodnění za úrazy jen od Českých drah. "Všude říkají: až bude znám viník, můžeme se bavit o nějakém odškodnění," poznamenala.

Soud zdržela i smazaná data

Předseda Okresního soudu v Novém Jičíně Karel Hanzelka nesouhlasí s tím, že by se proces zbytečně protahoval. Říká, že sám na příslušného soudce tlačí, aby se pokračovalo co nejdříve.

Naposledy senát případ řešil v listopadu 2011. Pak byl proces odročen na březen 2012. Hlavní líčení však bylo odročeno na neurčito. Další hlavní líčení je nařízeno na 16. září.

"Prodlevu zavinila snaha získat data smazaná z počítače jednoho z obžalovaných. To se nejprve nedařilo. Když se to povedlo, chtěli se s nimi seznámit i další znalci," řekl Hanzelka s tím, že původně měl proces pokračovat už v červnu. "To se ale dva z obhájců omluvili," dodal.

U místa nehody se uskuteční vzpomínkové setkání

Soudní líčení se dosud konalo ve velké jednací síni na Krajském soudu v Ostravě, nyní však zřejmě bude pokračovat už na Okresním soudu v Novém Jičíně. "Opravili jsme dvě jednací síně, které by zájmu veřejnosti i médií mohly stačit," vysvětlil Hanzelka.

Od nárazu k soudu

Pozůstalí se v sobotu ve 13:00 hodin sejdou u památníčku nedaleko místa nehody. "Scházíme se každoročně, snad nyní při pětiletém výročí přijde co nejvíce lidí," přeje si Naděžda Tomčíková.

Nehoda a to, co po ní následovalo, ovlivnily i život kriminalisty Jiřího Jíchy. "S každou podobnou událostí se mi vzpomínky znovu a znovu vracejí. Nedá se na to zapomenout. Zvlášť s ohledem na to, co se děje ve světě. Vždy si vybavím tu zkázu," uvedl Jícha.

Neblahé výročí si ve středu připomínali i tehdejší záchranáři. V ostravském Integrovaném bezpečnostním centru se konal seminář o psychociální pomoci obětem neštěstí a o posttrumatické péči o zasahující policisty, hasiče i záchranáře.

"Zajímavým zjištěním bylo to, že většina zasahujících byla odolných, vnímala více profesních přínosů této zkušenosti než stresových momentů. U mnohých došlo k posttraumatickému růstu, posttraumatické potíže u zasahujících byly spíše krátkodobé a ojedinělé," uvedl Štěpán Vymětal z ministerstva vintra, který prováděl výzkum reakcí na mimořádnou záchrannou akci.

,