Miliardová dotace pomůže Třineckým železárnám k ekologičtější výrobě. (ilustrační snímek)

Miliardová dotace pomůže Třineckým železárnám k ekologičtější výrobě. (ilustrační snímek) | foto: Třinecké železárny

Vzduch na Ostravsku snad zlepší pět miliard. Nejvíc dostanou železárny

  • 6
Do Moravskoslezského kraje dorazí přes pět miliard korun na zlepšení ovzduší, oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Devadesát procent sumy posílá Evropská unie. Peníze jsou určené největším znečišťovatelům, největší díl ukrojí Třinecké železárny.

"Do roku 2015 by mělo být v Moravskoslezském kraji investováno do projektů na zlepšení životního prostředí a hlavně ovzduší 5,7 miliardy korun," řekl ministr ve Vendryni na Frýdecko-Místecku.

Jak se má snížit množství prachu?

  • V roce 1995 měly průmyslové podniky v kraji vyprodukovat podle údajů ministerstva životního prostředí celkem 42 tisíc tun polétavého prachu.
  • Do letošního roku toto množství kleslo na 3,5 tisíce tun.
  • Po dokončení projektů by mělo množství polétavého prachu v ovzduší klesnout o třetinu.

"O tyto peníze mohou zažádat podniky ze tří okresů Moravskoslezského kraje. Pro firmy z dalších míst republiky se pak připravuje výzva, do níž by mělo jít 600 milionů korun," dodal ministr.

Více než polovina peněz z šestimiliardové výzvy už zná svého budoucího příjemce. Největší krajíc si ukousli třinečtí oceláři - do tamních železáren půjdou více než dvě miliardy korun.

Projekty musí skončit v roce 2015

"Jedná se o dva velké projekty, prvním je odprášení aglomerace a druhým odprášení ocelárny," vysvětlil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

"Odprášení aglomerace přijde celkem na 1,2 miliardy korun, sekundární odprášení ocelárny pak bude stát 1,1 miliardy," dodal.

"Celkem už bylo vybráno šestadvacet projektů za přibližně 3,4 miliardy korun," přiblížil zájem o evropské dotace náměstek ministra životního prostředí Martin Frélich.

"Projekty musí být hotové do roku 2015 a měly by výrazně přispět ke zlepšení životního prostředí v regionu. Jen u projektů Třineckých železáren by mělo dojít k poklesu vypouštěného prachu o pětatřicet procent," dodal.

"Ze současných 670 tun prachu, které se v současné době dostávají do ovzduší, by mělo dojít ke snížení o 250 tun tuhých znečišťujících látek," přidal se Jan Czudek.

Třetím největším projektem, na který půjdou peníze z dotačního titulu, je odprášení druhé aglomerace v ostravském podniku ArcelorMittal Ostrava, kam by mělo zamířit 600 milionů korun.

"Ty částky jsou kompletní ceny jednotlivých projektů. Devadesát procent půjde ze zdrojů Evropské unie, část si budou hradit firmy samy," přiblížil rozsah dotace Tomáš Chalupa.

Jednání s Polskem zatím bez výsledků

Nakolik se miliardové investice do zlepšení životního prostředí na kvalitě ovzduší projeví, zatím ale není jisté. Velký podíl na množství prachu ve vzduchu totiž mají také podniky sídlící v nedalekém Polsku. A jednání s polskou stranou se příliš nedaří.

"Měli bychom se sejít na začátku příštího roku," popsal nejbližší plán mezinárodního vyjednávání Tomáš Chalupa. "Bohužel nám poslední plánované setkání odpadlo. Nejprve jsme nemohli my, pak setkání zase odpískala polská strana. Doufám, že tentokrát to vyjde," dodal ministr.

Žádné konkrétní výsledky z jednání s Polskem tak zatím na stole nejsou.