Jaroslav Lux vydržel ve vedení Městské nemocnice v Ostravě pouze půl roku.

Jaroslav Lux vydržel ve vedení Městské nemocnice v Ostravě pouze půl roku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V ostravské městské nemocnici je dusno, část lidí žádá výměnu ředitele

  • 4
Pacienti Městské nemocnice Ostrava to nepoznají, ale mezi zaměstnanci to vře. Vedení města poslali petici, v níž žádají odvolání ředitele Jaroslava Luxe. Jako manažer podle nich selhal. Vedení města za šéfem ale stojí. Svůj post budou muset obhájit všichni primáři.

Jaroslav Lux se do křesla ředitele Městské nemocnice Ostrava posadil teprve před pěti měsíci, ale část zaměstnanců už by se ho velmi ráda zbavila.

Primátorovi i zastupitelům města poslali ve čtvrtek obsáhlou petici, v níž vypočítávají manažerská selhání ředitele a žádají jeho odvolání.

„Přijměte správné rozhodnutí ve prospěch lidí v tomto městě, ve prospěch městské firmy s obratem 1,5 miliardy, 167letou historií a významným společenským dopadem,“ stojí v dopise podepsaném třemi členy petičního výboru složeného ze zástupců odborů.

Petičníci popisují nemocniční paralýzu

Autoři petice hovoří o paralýze, rozpadu řídícího managementu, personální bouři, přešlapech a manažerském selhání v oblasti poskytování péče, ekonomické, provozní, lidských zdrojů, PR a obecně stylu vedení.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Kritizují ředitelovu nečinnost, například to, že do konce června nebyl schválen finanční plán ani plán investic. Tvrdí, že nemocnice kvůli tomu nenakupuje nové přístroje, řeší pouze havárie, a to jen některé a opožděně. Vše údajně vázne na podpisu ředitele.

„Některé záležitosti trvají déle, než by měly,“ připouští Lux. „Ale má to své důvody. Přišel jsem do nemocnice v pozici krizového manažera. A dát věci do pořádku potrvá zhruba rok,“ vysvětluje.

Kritiku uvedenou v petici ale považuje za silně zveličenou. Například finanční plán má nemocnice podle něj schválený od dubna, všichni primáři i vrchní sestry znají čísla pro svá oddělení. „Pouze jsem odmítl použít textovou část plánu sepsanou bývalým vedením a vypracoval novou, která je platná od 1. července,“ říká Lux.

Lux: Hlavní důvod? Někteří lidé se možná cítí ohroženi

Také slova o personální bouři považuje za silně přehnaná. „Pár lidí dostalo výpověď hned na začátku, pár jich odešlo samo,“ tvrdí. „Možná se však někteří lidé cítí ohrožení a to je nejspíš hlavní důvod celé petice. Abychom zabránili dohadům, rozhodli jsme se spolu s vedením města vypsat do konce roku konkurzy na všechny posty primářů,“ dodal ředitel nemocnice.

Kvůli vyhrocené situaci v nemocnici svolalo vedení města narychlo krátkou tiskovou konferenci. Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) i jeho náměstek Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), který má na starosti zdravotnictví, dali jasně najevo, že za ředitelem Luxem, kterého si vybrali, stojí.

„Ředitel je od toho, aby dělal razantní změny včetně personálních. Že se to všem nebude líbit, s tím jsme museli počítat,“ řekl Macura. „Nemáme důvod ředitele nemocnice odvolávat,“ říká Pražák.

Podle Zbyňka Pražáka zvítězil Jaroslav Lux v transparentním výběrovém řízení a plní roli krizového manažera v nemocnici, jejíž veřejné zakázky vyšetřuje policie. Podle policie byly tři zakázky uplacené a jsou součástí korupční kauzy obviněného podnikatele Martina Dědice (podrobněji zde). Právě kvůli tomu se před Luxem vystřídali dva ředitelé – lékaři Tomáš Nykel a Tomáš Mrázek. Oba pracují v nemocnici dál. V mezidobí chvíli řídil nemocnici ekonomický náměstek Petr Šmíd, toho Lux propustil.

Náměstka Pražáka mrzí, že za ním nikdo nepřišel

„V nemocnici byla řada problémů. Potvrdil to i audit ukončený v březnu. Zakázky za více než 150 milionů získaly firmy bez výběrového řízení. Čekali jsme, že když ředitel začne zavádět nové pořádky, vyvolá to protitlak,“ říká Pražák.

Mrzí ho ale, že nikdo z autorů petice nebo nespokojených zaměstnanců nepřišel nejdřív za ním. „Lux za pět měsíců udělal spoustu dobrých věcí. Některé argumenty v petici jsou nepravdivé, některé polopravdivé a některé se řeší, ale autoři petice to nevědí. Stačilo se zeptat,“ uvedl.

Stejně to vnímá i ředitel Lux. „Sedím v nemocnici každý den, nemám čas nikam jezdit. Kdokoli za mnou tedy může přijít,“ ujišťuje.

Jenže člen petičního výboru za odbory Jiří Pačka jim oponuje: „Ředitel sedí v nemocnici, ale za zamčenými dveřmi. Zkuste se k němu dostat. A pan Pražák? Jelikož se ředitele zastává, nemáme v něj důvěru.“

Ačkoli Pačka není lékař (stejně jako další členové petičního výboru), tvrdí, že současná situace v nemocnici vede k tomu, že může být ohrožena kvalita péče o pacienty. „Rozpadl se manažerský tým, chybí kontinuita vedení, v praxi se začíná projevovat problém s nákupy,“ říká.

Petici podepsala asi stovka zaměstnanců

Petici podepsalo v prvním dni týdenní akce asi sto zaměstnanců. Podle redakce MF DNES například Tomáš Mrázek. Tomáš Nykel řekl, že ji podepsat chce. Další ještě nebyli rozhodnutí.

Ale informaci o vyhlášení konkurzů na všechny primariáty vnímají jako zastrašování. „Kvůli tomu asi taky podepíšu,“ řekl primář, který si nepřál zveřejnit své jméno. Naopak třeba zdravotní sestra z dětského oddělení ani nevěděla, že petice existuje. Podepisovat ji nemíní. „Nemám důvod,“ řekla.

Všichni lékaři, zdravotníci, ředitel i radní města ale shodně tvrdí, že péče o pacienty ohrožená není.