Publicista Petr Andrle s knihami popisujícími, jak vznikaly cesty v Beskydech....

Publicista Petr Andrle s knihami popisujícími, jak vznikaly cesty v Beskydech. Mezi čtenáři je o ně ohromný zájem. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Andrle přišel z Jeseníků do Beskyd a začal o nich psát. O cestách i lidech

  • 2
Kdysi pracoval jako novinář, ovšem v roce 1968 musel skončit. Poté Petr Andrle coby havíř fáral, aby uživil rodinu. „Celou dobu jsem snil o tom, že jednou přijde doba, kdy budu moct svobodně vyjádřit svůj názor a také ho napsat,“ říká absolvent Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze.

Po revoluci v roce 1989 se rozhodl, že se bude živit jako publicista na volné noze. „Publikuji pětadvacet let. Vydávám internetový týdeník, přispívám třeba také do novin. Od roku 1990 vydávám vlastivědné publikace, což byl vždycky můj sen.“

Andrle dříve žil v Jeseníkách, jenže v roce 2008 dostala jeho manželka příležitost pracovat v Čeladné. Oba se tak přestěhovali do Beskyd.

„Fascinovala mě postava Jana Maye, který v roce 1902 založil zdejší lázně Skalka. Moc jsem se divil, že o něm nevyšla žádná publikace. Proto jsem vydal knihu Lékař lidumil.“

V čeladenských lázních začal Andrle před pěti lety také pořádat vlastivědné přednášky. Po jedné z nich jej jeden z účastníků oslovil s tím, aby napsal knihu o cestách v Beskydech.

Vydal dvě knihy o Besykdech, třetí už je v tisku

„V roce 2013 tak vznikla první kniha Cestami lesními od Lysé až po Radhošť. V ní vysvětluju, jak lesy ustupovaly lidem a jak postupně vznikaly sochy či kaple na Radhošti,“ přibližuje její autor, který vzápětí napsal knihu o méně nápadné oblasti, které říká zadní hory. „Vydali jsme publikaci nazvanou Osady a samoty zadních hor v historii a v obrazech.“

Nyní už je v tisku další titul, a sice O lidech v Beskydech a přírodních památkách a pozoruhodných zajímavostech.

„Tím jsme splatili jistý dluh. O Beskydech je totiž mnoho publikací, všechny jsou krásné, ale chybí v nich lidský faktor,“ upozorňuje Andrle.

„Proto jsme se zaměřili na životy lidí, kteří tvořili sůl života. Pošťáci, učitelé, lékaři, faráři, rolníci a další. Lidé, kteří dokázali své povolání vykonávat i čtyřicet let a vydrželi u něj. V tom spočívalo jejich hrdinství.“

Knihu pokřtí 21. listopadu pálenkou z místních plodů

V této knize čtenáři najdou například výpověď nájemkyně Masarykovy chaty nedaleko obce Bílá, která tam byla v nájmu v roce 1952, když chata začala hořet.

„Obsahuje také výpověď člověka, který v roce 1945 chodil přes Bumbálku a chatař Seifert ho chránil před různými orgány. Zajímavý je také příběh stavitele, který postavil Tanečnici,“ nastínil Andrle částečně obsah publikace, která vyjde ve dvou dílech.

„První pokřtíme 21. listopadu v restauraci Golf v Čeladné. Jejími kmotry se stanou ti, kteří pálí z místních plodů různé lihoviny, protože i to je lidská činnost. A tato publikace je o lidech.“

Předešlé dvě knihy křtili v Čeladné na stejném místě. Vodou z potoků a řek, které tečou v okolí. „Loni bylo na křtu asi 150 lidí. To nemívá ani Václav Klaus. A všichni se náramně bavili,“ doplnil Andrle.