Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž ubitou manželku odnesl do kotelny. Na útěku ho odhalil číšník

  13:53aktualizováno  13:53
Petr Gola podle obžaloby ubil manželku, tělo zastlal a po několika dnech ho odnesl do kotelny. To vše v domě v Pržně na Frýdecko-Místecku, kde žily čtyři děti. Nakonec uprchl na západ Čech, kde ho i díky všímavému číšníkovi dopadla policie. Nyní se začal zpovídat Krajskému soudu v Ostravě.

Krvácení do mozku, natržená játra, zlomené obratle, řezné rány a podlitiny. Taková zranění loni v červenci utrpěla dvaatřicetiletá Dagmar Golová po útoku svého o šest let staršího manžela Petra.

"Jednal jsem v afektu. Udělal jsem špatnou věc, které moc lituji," řekl muž u soudu. Za vraždu, týrání a ohrožení výchovy mu hrozí patnáct až dvacet let vězení, případně až výjimečný trest.

To však byl jediný okamžik, kdy byl Gola ochoten připustit nějaké pochybení. Jinak celou dobu obviňoval zesnulou manželku, že si za vše v podstatě mohla sama, protože nezřízeně pila alkohol, kdežto on jen výjimečně a celá domácnost mnohdy ležela jen na jeho bedrech.

Vězení v roce 2009 unikl, žena nedala souhlas se stíháním

Vinou její opilosti pak prý vznikaly neshody, výjimečně končící vzájemným napadením. "Občas jsem jí nafackoval, pěstí však nikdy nedostala," hájil se muž, který se kdysi s vyznamenáním vyučil autokarosářem, později pracoval jako havíř, ale v poslední době nepracoval, nepobíral žádnou podporu a jen výjimečně načerno pomáhal na stavbách.

Vzájemné soužití prý bylo hodně bouřlivé. Už v listopadu 2009 napadl ženu tak, že skončila v péči lékařů. K velkému údivu soudce i žalobkyně však byla tehdy věc kvalifikována jako lehčí újma na zdraví a když žena nedala souhlas s trestním stíháním, muž vyvázl bez trestu. "Kdybyste už tehdy skončil ve vězení, mohla žena žít," povzdychl si soudce.

Justiční stráž přivádí Petra Golu z Pržna na Frýdecko-Místecku, který je

V roce 2011 se jim narodila dvojčata, v domě ještě žily ženiny dvě děti z prvního manželství.

Ženě tloukl hlavou o podlahu

V osudný den v neděli 22. července 2012 podle Goly žena popíjela nejprve se svou matkou, pak společně s ním a sousedem v garáži a nakonec prý vzala děti a odjela do hospody. Vrátila se opilá a začala hádka. "Urážela mě a došlo k potyčce. Možná jsem jí hlavou tloukl o podlahu, připouštím, že jsem do ní i kopnul a žduchnul, přitom spadla," líčil.

Upozornil však, že to na ženě velké zdravotní následky nezanechalo. Ještě se prý pak usmířili, vzájemně omluvili a na druhý den si jen trochu stěžovala na bolesti břicha. Zdravotní pomoc údajně odmítla. "V noci jsem se probudil a ona už nedýchala. Byl to šok, ještě jsem se jí snažil dát první pomoc, ale byla už mrtvá," popisoval.

Sanitku však nezavolal, ženu nechal několik dnů zastlanou a svěřil se jen matce. "Nemohl jsem uvěřit, že zemřela, ještě jsem v manželské posteli, kde ležela, spal," vyprávěl. Asi po čtyřech dnech tělo odnesl do kotelny, prý aby si něčeho nevšimly děti, a přes Ostravu, Prahu a Plzeň odjel až do Klatov, kde přespával v lesíku.

Znalec: Žena zemřela po útoku, ne až na druhý den

Po tu dobu se o děti starala jeho matka, která synovi na cestu dala dvacet tisíc korun. "Nechtěl jsem nikam ujet. Když jsem v restauraci v Klatovech viděl televizní pátrání s mou fotkou, udělalo se mi zle. Bylo jasné, že to nemá cenu." Přesto se sám nepřihlásil. Poznal ho 7. srpna číšník, který zavolal policii.

Mrtvolu našla 31. července sociální pracovnice, když jí Golova matka zavolala, že děti jsou samy, protože jejich matka odjela neznámo kam. Když úřednici děti řekly, že maminka pořád spí a ucítila podezřelý zápach, vešla do kotelny.

Zatímco Gola líčí sebe jako vzorného tátu a nešťastného manžela, kterému jen osudově ujely nervy, podle žalobkyně Brigity Bilíkové posudky jejich rodiny hodnotí vše opačně. "Tedy že se žena starala a muž byl agresivní. Rodina žila z ženiných sociálních dávek a mateřské. Podle znalců také napadená zemřela už v den útoku, nikoliv až na druhý den," uvedla Bilíková. U Goly se také při zatčení našla mapa západní Evropy a Španělska.

Soud ještě vyslechne sousedy, znalce a rodinné příslušníky mimo dětí. Kdy padne rozsudek, není zatím známo. 

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz