Muž ubitou manželku odnesl do kotelny. Na útěku ho odhalil číšník

  13:53aktualizováno  13:53
Petr Gola podle obžaloby ubil manželku, tělo zastlal a po několika dnech ho odnesl do kotelny. To vše v domě v Pržně na Frýdecko-Místecku, kde žily čtyři děti. Nakonec uprchl na západ Čech, kde ho i díky všímavému číšníkovi dopadla policie. Nyní se začal zpovídat Krajskému soudu v Ostravě.

Krvácení do mozku, natržená játra, zlomené obratle, řezné rány a podlitiny. Taková zranění loni v červenci utrpěla dvaatřicetiletá Dagmar Golová po útoku svého o šest let staršího manžela Petra.

"Jednal jsem v afektu. Udělal jsem špatnou věc, které moc lituji," řekl muž u soudu. Za vraždu, týrání a ohrožení výchovy mu hrozí patnáct až dvacet let vězení, případně až výjimečný trest.

To však byl jediný okamžik, kdy byl Gola ochoten připustit nějaké pochybení. Jinak celou dobu obviňoval zesnulou manželku, že si za vše v podstatě mohla sama, protože nezřízeně pila alkohol, kdežto on jen výjimečně a celá domácnost mnohdy ležela jen na jeho bedrech.

Vězení v roce 2009 unikl, žena nedala souhlas se stíháním

Vinou její opilosti pak prý vznikaly neshody, výjimečně končící vzájemným napadením. "Občas jsem jí nafackoval, pěstí však nikdy nedostala," hájil se muž, který se kdysi s vyznamenáním vyučil autokarosářem, později pracoval jako havíř, ale v poslední době nepracoval, nepobíral žádnou podporu a jen výjimečně načerno pomáhal na stavbách.

Vzájemné soužití prý bylo hodně bouřlivé. Už v listopadu 2009 napadl ženu tak, že skončila v péči lékařů. K velkému údivu soudce i žalobkyně však byla tehdy věc kvalifikována jako lehčí újma na zdraví a když žena nedala souhlas s trestním stíháním, muž vyvázl bez trestu. "Kdybyste už tehdy skončil ve vězení, mohla žena žít," povzdychl si soudce.

Justiční stráž přivádí Petra Golu z Pržna na Frýdecko-Místecku, který je

V roce 2011 se jim narodila dvojčata, v domě ještě žily ženiny dvě děti z prvního manželství.

Ženě tloukl hlavou o podlahu

V osudný den v neděli 22. července 2012 podle Goly žena popíjela nejprve se svou matkou, pak společně s ním a sousedem v garáži a nakonec prý vzala děti a odjela do hospody. Vrátila se opilá a začala hádka. "Urážela mě a došlo k potyčce. Možná jsem jí hlavou tloukl o podlahu, připouštím, že jsem do ní i kopnul a žduchnul, přitom spadla," líčil.

Upozornil však, že to na ženě velké zdravotní následky nezanechalo. Ještě se prý pak usmířili, vzájemně omluvili a na druhý den si jen trochu stěžovala na bolesti břicha. Zdravotní pomoc údajně odmítla. "V noci jsem se probudil a ona už nedýchala. Byl to šok, ještě jsem se jí snažil dát první pomoc, ale byla už mrtvá," popisoval.

Sanitku však nezavolal, ženu nechal několik dnů zastlanou a svěřil se jen matce. "Nemohl jsem uvěřit, že zemřela, ještě jsem v manželské posteli, kde ležela, spal," vyprávěl. Asi po čtyřech dnech tělo odnesl do kotelny, prý aby si něčeho nevšimly děti, a přes Ostravu, Prahu a Plzeň odjel až do Klatov, kde přespával v lesíku.

Znalec: Žena zemřela po útoku, ne až na druhý den

Po tu dobu se o děti starala jeho matka, která synovi na cestu dala dvacet tisíc korun. "Nechtěl jsem nikam ujet. Když jsem v restauraci v Klatovech viděl televizní pátrání s mou fotkou, udělalo se mi zle. Bylo jasné, že to nemá cenu." Přesto se sám nepřihlásil. Poznal ho 7. srpna číšník, který zavolal policii.

Mrtvolu našla 31. července sociální pracovnice, když jí Golova matka zavolala, že děti jsou samy, protože jejich matka odjela neznámo kam. Když úřednici děti řekly, že maminka pořád spí a ucítila podezřelý zápach, vešla do kotelny.

Zatímco Gola líčí sebe jako vzorného tátu a nešťastného manžela, kterému jen osudově ujely nervy, podle žalobkyně Brigity Bilíkové posudky jejich rodiny hodnotí vše opačně. "Tedy že se žena starala a muž byl agresivní. Rodina žila z ženiných sociálních dávek a mateřské. Podle znalců také napadená zemřela už v den útoku, nikoliv až na druhý den," uvedla Bilíková. U Goly se také při zatčení našla mapa západní Evropy a Španělska.

Soud ještě vyslechne sousedy, znalce a rodinné příslušníky mimo dětí. Kdy padne rozsudek, není zatím známo. 

Autor:

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jsem prožil nejkrásnější léta, vzpomíná Špaček

Ladislav Špaček

V dalším dílu seriálu MF DNES Ostravské stopy přinášíme povídání s někdejším mluvčím Václava Havla a také...

Nehodu se čtyřmi mrtvými zavinil řidič dodávky, její pátý pasažér přežil

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Viníkem tragické nehody, která se stala před devíti dny v Třinci-Neborech a při níž zahynuli čtyři lidé, je řidič...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Najdete na iDNES.cz