Vítěz a poražený. Zatímco Lubomír Zaorálek bude v parlamentních volbách lídrem ČSSD v kraji, Petr Kajnar se na kandidátku nedostal.

Vítěz a poražený. Zatímco Lubomír Zaorálek bude v parlamentních volbách lídrem ČSSD v kraji, Petr Kajnar se na kandidátku nedostal. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kajnar se nedostal na kandidátku, ač chtěl. V ostravské ČSSD to vře

  • 4
Špatnou zprávu dostal od ostravské ČSSD primátor Petr Kajnar. Chtěl se dostat na kandidátku do sněmovních voleb. V hlasování ho ale předběhli jiní. I Kajnarova pozice ve straně přitom poukazuje na současnou rozštěpenost ostravské ČSSD. Ta ale není jediná, kterou svazují potíže. Problémy tíží třeba i ODS na Frýdecko-Místecku.

Kdo má moc v rukou? A kdo o ni naopak přišel? Během předvolebního šrumce v politických stranách ledacos vychází na povrch. Třeba z dění v ostravské ČSSD. Postřeh číslo jedna: kritika části současných či bývalých straníků vůči vedení ostravské ČSSD neslábne. Teď před volbami přišla naopak nová vlna.

Krajská ČSSD a ODS před volbami

Strany jsou v přípravách různě daleko. Krajská ČSSD už schválila kandidátku do sněmovních voleb. V jejím čele je Lubomír Zaorálek, následují ho Ladislav Šincl, Adam Rykala, Pavlína Nytrová, Václav Klučka a další. ODS chce mít o složení kandidátek jasno do začátku září. Pozici lídra zvažuje i Evžen Tošenovský.

Stojí za ní dnes už bývalý místostarosta Ostravy-Jihu Radim Lauko, který byl ze strany vyloučen pro porušování stanov. Nyní vydal prohlášení, v němž už poněkolikáté napadá šéfy ostravské ČSSD v čele s Adamem Rykalou. Užívají dle něj k utužování moci nestandardní praktiky. Lauko je přirovnává k čistkám padesátých let.

"Už se neodstraňují jen někomu nepohodlní konkurenti, nyní se ruší celé organizace ČSSD," píše Lauko v prohlášení pro média. Zároveň zmiňuje, že na začátku července podal k pražskému obvodnímu soudu žalobu, jíž se dožaduje zrušení verdiktu o vyloučení ze strany. "Podle mých informací podali nebo podají žaloby i další členové strany, kteří se cítí být poškozeni rozhodnutími nynějšího vedení ostravské ČSSD," tvrdí Radim Lauko.

Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala má přitom jasno. Útoky Radima Lauka považuje za účelové a zkreslující.

Jsme jednotnější než dřív, míní Rykala

"Vždy se na jednání vedení ostravské ČSSD snažíme o dohodu, ale samozřejmě pokud někdo porušuje stanovy a podvádí v rámci členské základny, tak nemůžeme postupovat jinak, než jak nám doporučí kontrolní komise," naráží Adam Rykala na už provedené kroky vůči některých straníkům a připomíná, že vedení ostravské ČSSD netvoří jediný člověk, nýbrž devatenáct lidí z řady míst města.

Rykala přitom nepřipouští, že by byla ostravská ČSSD rozpolcená více než dřív. "Naopak, jsme jednotnější," tvrdí a svá slova dokládá průběhem nedávného schvalování kandidátek do sněmovních voleb. Proběhlo dle něj rychle a bezproblémově.

A právě se složením ostravské a následně i krajské kandidátky souvisí další postřeh o dění ve stranách. Při hlasování vyhořel šéf krajské ČSSD a primátor Ostravy Petr Kajnar.

Nominaci pro první či druhé místo na ostravské kandidátce mu dala organizace ČSSD z Radvanic a Bartovic, Kajnar ale neuspěl. V boji o první příčku ho porazil Adam Rykala, v boji o druhé místo Barbora Jelonková. Oslabení Kajnarova vlivu v ostravské ČSSD dle informací MF DNES může souviset třeba s tím, že primátor s ostravským stranickým vedením málo komunikoval, a to třeba i o důležitých investicích města, jako byl nákup nemovitostí na Bazalech. Vyjádření primátora se redakci nepodařilo sehnat.

"Platí, že pokud představitel města prosazuje například významnou investiční akci, která nebyla uvedena ve volebním programu, měl by ji prezentovat i stranickému orgánu. To se ve věci nákupu nemovitostí na Bazalech nestalo," řekla jedna z členek ostravské sociální demokracie.

Zneplatní vedení ODS vyloučení Konůpky? Jasno bude v září

Vnitrostranické střety neřeší jen ČSSD, ale i její donedávna největší soupeř, ale mnohdy i spojenec ODS. Na povrch vypluly hlavně spory mezi jednotlivci i organizacemi na Frýdecko-Místecku, kde se ve výsledku vylučovalo i rušily místní organizace.

Na začátku stál protest tehdejšího předsedy frýdecko-místecké organizace ODS Petra Konůpky, kterému se nelíbil způsob náboru nových členů do tamní organizace. Mezi jinými tam vstoupili i lidé žijící v jihomoravském Mikulově a podobně. To vše mělo hrát do karet současnému předsedovi oblastního výboru a poslanci Igoru Svojákovi.

"Čekáme na rozhodnutí výkonné rady," říká Petr Konůpka, kterého po protestech místní organizace, i hlasy nových členů, z ODS vyloučila a on se proti vyloučení odvolal. "Dali jsme podnět, v němž jsme sepsali vše, co se stalo, a podpořili jej stanovisky smírčího výboru a celostátní kontrolní a revizní komise. Ty potvrdily naše tvrzení, že přijetí dvaceti členů neproběhlo podle stanov. Všichni vědí, že je to špatně, ale nikdo nic nedělá," dodal Petr Konůpka s tím, že ve hře je kvůli účasti neoprávněně přijatých členů i zneplatnění oblastního a následně i regionálního sněmu.

Na svůj nesouhlas s politikou Igora Svojáka doplatila i místní organizace v Kunčicích, která byla rozpuštěna. Její členové totiž nezaplatili příspěvky.

Na hraně zrušení stála i místní organizace v Hukvaldech. Tamní členové v zimě nezvolili za předsedu "Svojákova muže", volba se musela opakovat. "Ještě se asi poperou mladí, kteří jsou v regionální radě. Vědí, proč tam šli, a teď bude souboj o místa na kandidátce," řekl jeden z členů ODS, který si nepřál být jmenován.

"Na jedné straně bude Stanjura, Svoják a Drobil, na druhé ti mladí. Uvidíme, jak to dopadne, navíc bude i zajímavé, zda se budou kandidátky tvořit zdola, jako tomu bylo vždy, nebo je nadiktuje někdo shora, jak je poslední dobou v ODS 'demokratickým' zvykem," dodal.

,