Kontroverzní pískovnu prověří i kraj, bojí se o čistotu lázeňských vod

  17:40aktualizováno  17:40
Obyvatelé Polanky nad Odrou měsíce protestovali proti těžbě písku za ploty svých zahrad. Dosud měli pocit, že je nikdo neposlouchá. Teď se situace mění. Na jejich stranu už se postavili radní Ostravy a chystá se k tomu i krajský úřad. Hejtman naznačil i možné znečištění vody, kterou využívají klimkovické lázně.

Snímek z polanecké pískovny z letošního dubna, který pořídili protestující místní občané. | foto: František Podškubka

"Připravujeme podnět pro policii. Máme obavy, že firma Písek Ostrava v Polance porušuje zákony. Zřejmě nelegálně těží písek a v dobývacím prostoru ukládá mnohonásobně větší množství odpadu, než jí povolil náš úřad," řekl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Co lidem vadí

Obyvatelé ostravského obvodu Polanka nad Odrou chtějí mít klid, čisté prostředí a hezký výhled do zeleně. Nesouhlasí s další těžbou písku ani se nechtějí dívat na "sopku" uměle navršenou z hlíny a odpadu.

Český báňský úřad zatím další těžbu nepovolil a nařídil, aby firma Písek Ostrava zlikvidovala kopce, které převyšují úroveň okolního terénu.

Podobný podnět podali policii už ve středu také radní Ostravy.

Policisté sice ještě nestihli podnět prověřit, ale jejich mluvčí Gabriela Holčáková připomněla, že několik podobných už šetřili. "Ani v jednom případě jsme nezjistili spáchání trestného činu. Kolegové je odložili," uvedla.

Firemní ekolog: Policie opět nic nezjistí

Ekolog společnosti Písek Ostrava Pavel Velický tvrdí, že nic jiného policie nezjistí ani nyní, protože podle něj firma písek netěží a v areálu pískovny neleží žádný nepovolený odpadový materiál.

"Krajský úřad nám povolil uložit do vytěženého lomu tisíc tun odpadu. Množství jsme nepřekročili. Kromě toho tam ale navážíme jiný materiál určený pro rekultivaci, který není odpadem a jehož množství nepodléhá žádnému limitu," tvrdí Velický.

Překročení limitu uloženého odpadu navíc nezjistily podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové ani kontroly jeho úředníků.

Petici podepsaly stovky lidí

Jenže místní lidé jsou přesvědčení o opaku a mají pocit, že úředníky to dosud moc nezajímalo. Už loni sepsali protestní petici, kterou podepsaly stovky lidí. "Jsme proti těžbě písku i ukládání odpadu. Po měsících marné snahy snad máme šanci," říká František Podškubka z petičního výboru.

Podle Podškubky obyvatelům Polanky vadí, že firma těžila a prodávala písek, i když má povolení jen na rekultivaci lomu vytěženého už v minulosti. "Místo toho, aby krajinu uvedla do původního stavu, vrší tam hromady odpadu. Je šílené, že z oken rodinných domků se teď lidé místo do zeleně musí dívat na 'sopku'," říká František Podškubka.

Firma podle něj svým počínáním ohrožuje životní prostředí. "Vidíme, jak tam nákladní auta vozí netříděný odpad, ze kterého čouhají dráty a plastové trubky. Mnozí lidé už mají znečištěnou vodu ve studních. Bojí se navíc sesuvu navršených kopců. Někteří už mají hlínu za svými ploty," dodal muž s tím, že úředníci města, kraje i báňského úřadu dosud neudělali nic, aby tomu zabránili.

Hejtman: Už letecké snímky jsou průkazné

Také hejtman naznačil, že informace, které ho vedou k tomu, aby se obrátil na policii, získal ze zdrojů mimo svůj úřad. "Není možné, aby tam firma místo povoleného tisíce tun odpadu skládkovala až 200 tisíc tun odpadu. Takové jsou odhady některých odborníků. Už pouhý pohled na letecké snímky lokality ukazuje, že je tam toho víc, než by mělo být. Obáváme se, že odpad by mohl ohrozit i podzemní jodobromovou vodu, kterou využívají Sanatoria Klimkovice," uvedl Palas.

Vedení firmy Písek Ostrava ale tvrdí, že radní kraje ani města nemají správné informace. "Podnikáme zcela legálně," ujišťuje Velický.

"Chci, ať policie prověří, zda dochází k porušení zákona. A jestli se ukáže, že některé dozorové orgány něco zanedbaly, tak ať jsou postiženy i ty. Je mi jedno, zda to budou třeba i úředníci kraje," stojí na svém hejtman.

Jedna pokuta udělena, další společnosti hrozí

Právník Matěj Zachveja, který dříve zastupoval ve sporu s pískovnou obec a nyní poskytuje placené služby městu, je přesvědčený, že firma podniká nelegálně od samotného počátku. Sporná jsou podle něj už práva, jež firma získala od předešlého vlastníka lomu, který zkrachoval. O těch bude asi rozhodovat soud. Problémové je podle něj i povolení vjezdu nákladním autům do dobývacího prostoru.

"Hlavními problémy ale zůstávají nepovolená těžba písku a skladování odpadu, který navršili vysoko nad úroveň okolního terénu. I báňský úřad jim nařídil, že to musí odstranit," řekl Zachveja s tím, že místo toho tam firma vozí odpad dál.

Mluvčí Českého báňského úřadu potvrdil, že firma už dostala jednu pokutu a další jí hrozí. Kromě toho musí odstranit "kopce". Ekolog firmy Pavel Velický řekl, že úřad poslechnou a haldy zlikvidují. "Podle mě je ale za vším jen snaha zlikvidovat naši firmu," dodal.

Hejtman se obává, že by případný odpad v polanecké pískovně (žlutá značka) mohl ohrozit podzemní vody klimkovických lázní (modrá značka).

Hejtman se obává, že by případný odpad v polanecké pískovně (žlutá značka) mohl ohrozit podzemní vody klimkovických lázní (modrá značka).

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Ve Frýdku-Místku hlasovali o 14 bodech naráz. Opozice podala stížnost

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Na průběh ustavujícího zastupitelstva frýdeckomísteckého magistrátu si u ministerstva vnitra stěžují zastupitelé...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Najdete na iDNES.cz