Důl Karviná.

Důl Karviná. | foto: NWR

Plánovaná těžba lidi rozděluje. Jedni chtějí bojovat, druzí prodávat

  • 1
Ještě se nezačalo hloubit do země a už je Staré Město v Karviné rozděleno. Místo, kde by se v budoucnu mělo podle plánů společnosti OKD těžit uhlí, si část majitelů nemovitostí nechce nechat těžařem vzít. Jiní by se domu naopak rádi zbavili.

Firma zde před lety začala s výkupy nemovitostí, pak je ale zhruba před rokem utnula. Hlavně kvůli krizi na trhu s černým uhlím.

Pro Šárku Palermovou, která zde vlastní jeden z domů, život v místě vyhasl již s prvními výkupy. „Nemáme tady hospodu, restauraci, obchod, prostě žádné zázemí. Zmizeli nám sousedi, po demolici domů je tu velká prašnost,“ říká Palermová s tím, že tato situace zde nastala po polovině roku 2012.

Teď by z místa „duchů“ nejraději odešla, jenže OKD v tuto chvíli její dům neodkoupí. „Čekáme na stanovisko vlivu těžby na životní prostředí (EIA). To bychom měli dostat v následujících měsících,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

„Výkupy nemovitostí, jejich případný rozsah a časový horizont nyní nemůžu blíže komentovat, protože ho neznám,“ dodal Čelechovský.

Podle Šárky Palermové by ale OKD měla přijmout zodpovědnost za to, v jakém stavu se nyní lokalita poblíž průmyslové zóny Nové Pole nachází. „Konzultovala jsem situaci s advokáty a ti mi dali naději na úspěch v případě domáhání předsoudní zodpovědnosti nebo náhrady škody,“ říká žena.

Nyní se chce obrátit na své sousedy, kteří se cítí stejně jako ona poškozeni. „Budu do schránek dávat letáčky a hledat lidi, kteří mají stejně jako já požádáno o odkup domu a chtějí pryč. Když nás bude víc, bude mít náš hlas větší sílu,“ dodává Šárka Palermová.

Spolek výkupy naopak odmítá

Podporu nenajde u zástupců spolku S. O. S. Karviná, který považuje její aktivitu za nemístnou. Lidé ze spolku, z nichž část je právě ze Starého Města, totiž bojují proti těžbě samotné a o výkupech nechtějí momentálně ani slyšet.

„Ve Starém Městě existuje stále určitá skupina lidí, kteří chtěli OKD odprodat své nemovitosti, ale z různých důvodů se jim prodej nepodařilo včas uskutečnit a jsou současnou situací zklamaní,“ uznává členka rady spolku Zuzana Klusová.

Na druhou stranu ale říká: „Doufáme, že aktivity paní Palermové nezhatí tyto snahy nás, místních občanů, o obnovu těžbou ohrožené lokality. Přestože byla část domů zdemolována, Staré Město má stále velký potenciál pro další rozvoj, vykoupené pozemky například mohou být znovu prodány zájemcům o bydlení v této klidné příměstské lokalitě,“ tvrdí Klusová.

Spolek je přesvědčen o tom, že těžba pod Starým Městem nakonec kvůli krizi na trhu s černým uhlím nezačne. „Proč tedy nutit OKD k dalším nesmyslným výkupům a demolicím, pokud o záměru ještě není zdaleka rozhodnuto a vzhledem k finanční situaci těžařského kolosu nebudou na další těžbu peníze,“ ptá se Klusová.

V místě zůstala stovka nevykoupených domů

Za těmito názory údajně stojí minimálně 60 obyvatel Starého Města, kteří se spolku S. O. S. Karviná podepsali na petici. Palermová si ale stojí za svým. „Ti lidé, kteří tam chtějí bydlet, tak ať tam zůstanou. Ale jak říkám, pro mě už z místa zcela odešel život.“

V současnosti je ve Starém Městě asi stovka nevykoupených nemovitostí. Naopak devadesát jich už OKD v minulosti vykoupilo.

Zda se dříve nebo později v místě těžit bude, nebo ne, na to nedokážou v současnosti odpovědět ani zástupci společnosti OKD.

„Zájem OKD těžit zde stále trvá, nicméně definitivní rozhodnutí o zahájení těžby ještě - i s ohledem na dlouhodobý schvalovací proces - nebylo definitivně vyřčeno. Dalším důvodem je současná situace v černouhelném hornictví, charakterizovaná celosvětovým poklesem prodejních cen, která nám neumožňuje přijmout žádná konkrétní rozhodnutí týkající se této lokality. A to ani v případě pozitivního stanoviska v procesu EIA,“ podotkl mluvčí OKD.