Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový akvapark v Krnově je promrhaná šance, zlobí se architekti

  14:25aktualizováno  14:25
Ten nápad vypadá chvályhodně, sklízí ale kritiku. Vedení Krnova chce staré lázně proměnit v akvapark za možná i více než 300 milionů. Část lidí se zlobí, že město nechce kvalitní architekturu, a vidí i jiná rizika.

Nejen nový krytý akvapark s tobogánem a dalšími atrakcemi, ale i venkovní bazén by v budoucnu mohl vzniknout v areálu krnovských městských lázní. | foto: Projekční kancelář WACH

Letos lázně oslavily čtyřicátiny. A vyhlídky do dalších let? Ty podle vedení města nejsou dobré.

"Experti vám řeknou, že třicet čtyřicet let, to je u lázní, jako jsou ty v Krnově, i při pečlivé údržbě maximální životnost," říká místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Zdůvodňuje tak, proč krnovské městské lázně, jež jsou trvale ztrátové, potřebují obnovu. Obnovíme koupaliště, či lázně? Ptali se před časem radní a do debaty zapojili i lidi. Obě zařízení totiž opravu potřebují. Lázně vyšly jako vítěz.

Takhle nějak by v budoucnu mohly vypadat krnovské městské lázně.

Navržená podoba proměněných městských lázní.

Přípravu jejich přestavby, která by si mohla vyžádat i přes 300 milionů korun, ale provází značná kritika. Zní z řad architektů, ale i dalších lidí, jimž jde o to, aby velká investice přinesla městu i odpovídající nadčasovou architektonickou a urbanistickou hodnotu.

Co jim vadí? Diví se, že studii na tak významnou a nákladnou stavbu, jakou by lázně mohly být, město přímo zadalo projektové firmě z Chebu, již vybralo podle referencí, a dál chce postupovat formou obchodní soutěže.

"V případě veřejných investic, které spoluvytvářejí obraz města, je dnes už skoro běžné (a to nejen na západ od Čech), že veřejní zadavatelé staveb využívají k nalezení nejvhodnějšího řešení veřejnou architektonickou soutěž," říká Adam Halíř, jeden z architektů, kteří kritizují postup města.

O co v architektonické soutěži jde? Návrhy stavby posuzuje anonymní odborná porota, vítěz je vázán cenou projektu.

Koncepci proměny lázní najdete zde

Vedení města ale podobný postup odmítá. "Jsem jedním z jeho velkých odpůrců," netají Michal Brunclík s tím, že architektonická soutěž by sice mohla zajistit vizuálně zajímavý návrh, ale často se s ní pojí třeba soudy kvůli závaznosti navrženého řešení. A ty by mohly stavbu protáhnout. Architekti ale trvají na svém.

"Nejvíc mně vadí, že u tak velké investice není využit potenciál zkušeností expertů tak, aby stavba měla co největší společenský přesah. Je to promarněná šance," říká třeba architekt Petr Ondruška.

Ani krnovský zastupitel Bedřich Marek není spokojen s dosavadním postupem vedení města při přípravě stavby.

Nelíbí se mu, že vedení města nechalo za půl milionu zpracovat koncepci proměny lázní, aniž předtím kdokoli navrhl kvalitní zadání.

"O studii jednala jenom rada, nikoli zastupitelstvo"

"Měla vzniknout skupina lidí, kteří mají k rekonstrukci lázní co říct, a ta zadání sestavit," míní Bedřich Marek. Na dotaz, proč coby zastupitel vznik skupiny nenavrhl, odvětil: "Protože já jsem se o studii dozvěděl, až když byla hotová. Jednala o ní jenom rada, nikoli zastupitelstvo."

A zastupitelé nebyli jediní, kdo o tom, že vedení města zadalo vytvoření koncepce proměny lázní západočeské firmě, nevěděl. Netušili to třeba ani členové výboru pro architektonický a urbanistický rozvoj města, který funguje jako poradní orgán zastupitelstva.

"Výbor tímto tématem nebyl pověřen," říká jeden z členů výboru Petr Ondruška.

Jak uvádí Michal Brunclík, příští rok vznikne pracovní skupina složená ze zástupců politických stran a organizací, jichž se lázně a jejich proměna týkají, a vytvoří podklady pro zadávací podmínky k výběrovému řízení na zhotovitele projektové dokumentace

 Třeba Bedřich Marek věří, že by se ještě mohla uskutečnit i architektonická soutěž. Tu vedení města nyní odmítá.

Kritici poukazují i na jistou zastaralost navrženého řešení proměny lázní. Je podle nich dost megalomanské s ohledem na to, že podobná zařízení bývají vesměs ztrátová.

"Třeba v Jeseníku před pár dny zastupitelé museli couvnout od záměru postavit akvapark za dvě stě milionů, protože jim na něj banka nechtěla dát úvěr," připomněl další z architektů, krnovský rodák Ondřej Volný. Obnova městských lázní je rozvržena do pěti fází, přičemž není nutné uskutečnit všechny najednou.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz