Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské výstaviště Černá louka potřebuje nakopnout. Může pomoci centru

  12:55aktualizováno  12:55
Už je to padesát tři let, kdy se na Výstavišti Černá louka v centru Ostravy vystavovalo vůbec poprvé. Výstavy jsou pro obyvatele moravskoslezské metropole pořád lákavé, areálu Černé louky však něco chybí. „Potřebuje postavit na nohy,“ myslí si Andrej Harmečko z kulturního centra Cooltour.

Tak měla Černá louka vypadala v návrzích pro projekt Ostrava 2015. | foto: MAXWAN Architects + Urbanist

„Všechno vypadá lépe ve světle svíčky,“ zpívá australský písničkář, kytarista a skladatel Phillip Bracken. Brackenovy soulové melodie otevřely v sobotu večer novou letní zahrádku na Černé louce - s venkovním barem, posezením pod kaštany, jevištěm, balkonem s výhledem a slunečníky i s dětským koutkem a pískovištěm.

O zahrádku se zasloužili lidé z kulturního centra Cooltour. Chtějí jediné - nakopnout Černou louku „do jejího opuštěného zadku“. „Pokud má centrum Ostravy žít, tak musí fungovat Černá louka,“ myslí si Andrej Harmečko, ředitel kulturního centra, které už pět let sídlí přímo na Černé louce.

Podobně to vidí také primátor Ostravy Tomáš Macura (hnutí ANO). Byl by rád, kdyby se staré městské výstaviště v co nejbližší době rekonstruovalo podle návrhu, který vycházel z výsledků urbanistické soutěže vyhlášené před pěti lety během kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Tvrdá konkurence Dolní oblasti Vítkovice

„Cílem je využít potenciálu území Černé louky pro kulturní funkce města kombinované s rezidenčním bydlením a prostorem pro relaxaci. Zatím půjde o první etapu, která zahrnuje prodloužení Pivovarské ulice a zasíťování území,“ upřesnil Tomáš Macura.

Pohled na výstaviště Černá louka s haldou Ema v pozadí v 60. letech minulého

Pohled na výstaviště Černá louka s haldou Ema v pozadí v 60. letech minulého století.

Harmečko si však myslí, že možná není dobře, když se město „drží“ původního návrhu nizozemských architektů. „Řadu funkcí, které měla naplnit Černá louka, už splnila Dolní oblast Vítkovice,“ upozornil ředitel kulturního centra Cooltour.

Podobně to vnímá i vedoucí katedry architektury Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Martina Peřinková. Podle ní je potřeba vyhodnotit, zda a za jakých podmínek je Černá louka v současné době schopna rozvoje.

„Měla by být místem, kam lidé chtějí chodit a pobýt, což se ukáže teprve časem. Dolní oblast Vítkovice k sobě stáhla mnoho kulturních akcí, některé z nich kdysi bývaly na Černé louce, a centrum Ostravy to ochuzuje,“ zmínila Peřinková.

Pomohla by například vědecká knihovna

Město mělo před pěti lety s Černou loukou velmi ambiciózní záměry. Chtělo z ní vytvořit ukázkovou čtvrť třetího tisíciletí - s kulturními stánky, koncertní halou, kancelářemi, moderním bydlením, školami a zelení. To vše mělo vzniknout na zhruba dvaceti hektarech pozemků. Město věřilo, že se stane Evropským hlavním městem kultury 2015 a na proměnu Černé louky získá peníze. Nic z toho ale nevyšlo.

„Pokud bychom tady nechali postavit třeba koncertní halu, tak to možná není špatné, ale podle mě to je koncepce kulturní budovy minulého století. Celý den by byla zavřená, lidé by do ní vstupovali jen večer a pak by zase jeli pryč. Otázka teda je, jestli by se na Černé louce nemělo postavit něco úplně jiného. Něco, díky čemu by tady proudil život. Třeba vědeckou knihovnu, o které se často mluví. Černou louku by to oživilo a postavilo na nohy,“ řekl Harmečko.

Dřívější vizualizace

A stejně jako Martina Peřinková i on si myslí, že by bylo dobré propojit Dolní oblast s Černou loukou a centrem Ostravy. „Město by se díky tomu stalo kompaktním celkem,“ zmínila Peřinková.

Jak uvedl primátor, řešení ulice Pivovarské souvisí s připravovaným napojením oblasti Dolní oblasti Vítkovice na trase Sýkorův most, Černá louka, Smetanovo náměstí, Nová Karolina a Dolní oblast Vítkovice - elektrobusem nebo trolejbusem. Do první etapy proměny Černé louky chtějí radní investovat 120 milionů korun.

„Areál Černé louky z města jen tak nezmizí, a pokud nebude využívaný a podporovaný, tak by tam jednou taky mohl vzniknout další brownfield. To by byla strašná škoda, protože na rozdíl od Dolní oblasti Černá louka skutečně navazuje na centrum Ostravy. Obstát v konkurenci Dolní oblasti pro ni bude ale nesmírně těžké,“ doplnila Peřinková.

Výstavy loni navštívilo víc než půl milionu lidí

Černou louku se nyní snaží oživovat Ostravské výstavy, které provozují výstaviště, Pohádkový sklep strašidel, městečko Miniuni a Slezskoostravský hrad. Zatímco v roce 2007 navštívilo výstavy na Černé louce 226 tisíc lidí, v roce 2013 to bylo o 204 tisíc návštěvníků více.

V minulém roce už prošlo branami výstavních pavilonů na některou z expozic přes půl milionu lidí. Nejnovější výstava lidem představí americké veterány. „Přes půl milionu návštěvníků, to není nezanedbatelné množství lidí,“ uvedl člen představenstva společnosti Ostravské výstavy Dan Tyleček. „Nemyslím si, že by Černá louka byla opuštěná. Třeba když se v létě zajdete podívat do parku, uvidíte tam ležící lidi, jak se opalují na dece.“

Na Černé louce se už za měsíc objeví i Festival v ulicích. Zatímco loni bavil návštěvníky výhradně v okolí obchodního centra Nová Karolina a poblíž stojícího Trojhalí, letos budou pódia v areálu Černé louky, na Masarykově a Jiráskově náměstí. S Karolinou se vůbec nepočítá.

První výstavu před 53 lety navštívilo 180 tisíc lidí

Výstaviště Černá louka si 10. června 1962 užilo první akce nazvané Ostrava - za socialistické životní prostředí. Za tři týdny ji navštívilo 180 tisíc lidí.

„Vzhledem k tomu, že mnoho výrobků bylo možné na výstavě zakoupit nebo objednat, setkala se akce s obrovským zájmem veřejnosti. Podle pořadatelů navštívilo výstaviště na 180 tisíc návštěvníků, přičemž počet obyvatel města v té době činil necelých 240 tisíc,“ podotkla Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

Zájemci tehdy v deseti pavilonech celého areálu zhlédli expozice věnované především bydlení, rekreaci a volnému času, obchodu a službám.

„Největší pozornost přitahovalo oddělení pojmenované Aby ubývalo práce v domácnosti, kde byly vystaveny vysavače, žehličky, mixéry, sporáky a řada dalších produktů s moderním designem, které však byly v běžném prodeji úzkoprofilovým nebo podpultovým zbožím,“ připomenula Vojkovská.

Řada hostů Černé louky na první výstavě rovněž ocenila nabídku takzvaných „vzorných provozoven služeb“, například holičství, kadeřnictví, opravny oděvů a obuvi. „Ty měly být důkazem, že takové služby je možno prováděti ke spokojenosti občanů, a proto by nemělo být od nich upuštěno ani po skončení výstavy,“ ocitovala dobovou rétoriku mluvčí.
Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Za mlácení žen v barech dostala modelka z Karvinska přes pět let vězení

(Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou, která loni na diskotéce v Orlové...

Vlekaři čekají na mrazy, zasněžování si zatím mohli jen vyzkoušet

Sněžná děla na Bílé jsou připravena na zasněžování. Potřebují ale nižší teploty.

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji čekají na mrazivé počasí, které by jim umožnilo zasněžit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz